Zaświaty i krainy mityczne: Leksykon

Wydawnictwo: Znak
ewerka

Przekonanie o istnieniu światów ukrytych przed oczami człowieka, światów o radykalnie odmiennym statusie, jest jedną z cech charakterystycznych ludzkiej wyobraźni religijnej. Leksykon, który stara się je opisać, obejmuje zarówno hasła o charakterze ogólnym, jak i hasła szczegółowe, zapoznające nas z zaświatami i krainami mitycznymi istniejącymi w obrębie poszczególnych tradycji religijnych świata. Ich mit został utrwalony w przekazie ustnym lub zapisany w świętych księgach i innych dokumentach o charakterze religijnym. Autorami leksykonu są krakowscy religioznawcy, którzy dla Wydawnictwa Znak opracowali już trzy słowniki dotyczące religii.

Hasła opracowali:

Kazimierz Banek - starożytna Grecja, Rzym, Anatolia

Wiesław Bator - starożytny Egipt, Węgry, ezoteryka

Stanisław Cinal - starożytny Bliski Wschód, judaizm

Henryk Hoffmann - Japonia, gnoza

Bożena Gierek - Celtowie

Kazimiera Mikoś - Germanie, ludy fińskie (Finowie i Maryjczycy), Mezoameryka i Inkowie, Korea

Zbigniew Pasek - chrześcijaństwo

Przemysław Piekarski - dżinizm, hinduizm, judaizm

Elżbieta Przybył - chrześcijaństwo

Małgorzata Sacha-Piekło - bon, buddyzm, hinduizm, ezoteryka

Andrzej Szyjewski - Afryka, Ameryka, Australia,

Elżbieta Wnuk^Row Anna Wójcik - Chiny

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, Kraków, 1999

źródło okładki: http://antykwariat.tezeusz.pl/img.php?product_image=71158&kind=2

nera | 2016-02-02
Aedenwinn | 2015-10-11