Opowieści niezmyślone dawne i nowe. Wspomnienia literackie. Tom 1

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Opowieści niezmyślone dawne i nowe. Wspomnienia literackie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
jagarkar

Niniejsza edycja "Opowieści niezmyślonych" - obejmująca wspomnienia pisarza wydane drukiem przez WL w r. 1969, a poświęcona głównie czasom dzieciństwa i młodości, artystycznym środowiskom Krakowa i Warszawy w dwudziestoleciu oraz okupacyjnym przeżyciom pisarza i odbudowywaniu życia w pierwszych latach powojennych - została poszerzona o nie publikowane dotąd w formie książkowej partie wspomnieniowe.
Mówi w nich autor o swej działalności penklubowej i związanych z nią podróżach zagranicznych do USA, Brazylii, Japonii, na Wybrzeże Kości Słoniowej, do krajów skandynawskich i in., a także o kontaktach z wybitnymi pisarzami, uczonymi i mężami stanu, które dowodzą, jak wielu mamy w świecie sympatyków naszego kraju, naszej kultury i historii.
Jest Rusinek narratorem bezpretensjonalnym i obdarzonym poczuciem humoru, nie stroni od anegdoty, chętnie też wyprawia czytelnika z sal kongresowych w cudzoziemską codzienność, wprowadzając go w mikroklimaty obcych środowisk.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1975

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

grzegorzzg | 2015-07-23
Przeczytana: 22 lipca 2015

Z Książką "Opowieści Niezmyślone" Michała Rusinka zetknąłem się z tym autorem pierwszy raz nigdy o nim nie słyszałem a książkę wydobyłem z zwyczajnego kosza na śmieci tym bardziej mnie zaintrygowała i sam autor.
"Opowieści Niezmyślone jest autobiografią Michała Rusinka opisuje swe życie, które momentami jest ciekawe a momentami czuje się jak bym uczestniczył w plotkowaniu o kolegach z pracy co mi się mniej podoba czy tym że autor usprawiedliwia swoje nietaktowne postępowanie wobec sytuacji czy innych osób.
A to co najbardziej mi się spodobało że poczułem klimat miasta Krakowa z początków XX wieku czy też życia w Polsce dwudziestolecia międzywojennego a także pobytu w obozach koncentracyjnych Mauthausen, Ebensee i Melk.
Na marginesie dodam że książkę posiadam z roku 1969 wydane przez Wydawnictwo Literackie Kraków.

Dorota_Dega | 2017-02-05
Gandahar | 2015-06-05