Jane Eyre. Autobiografia

Okładka książki Jane Eyre. Autobiografia
Charlotte Brontë Wydawnictwo: Wydawnictwo MG Ekranizacje: Jane Eyre (2011) biografia, autobiografia, pamiętnik
608 str. 10 godz. 8 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Jane Eyre
Wydawnictwo:
Wydawnictwo MG
Data wydania:
2013-08-14
Data 1. wyd. pol.:
2013-08-14
Liczba stron:
608
Czas czytania
10 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377791448
Tłumacz:
Teresa Świderska
Ekranizacje:
Jane Eyre (2011)
Tagi:
Charlotte Bronte autobiografia Teresa Świderska Dziwne losy Jane Eyre
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Być jak Jane Eyre



594 17 44

Oceny

Średnia ocen
8,1 / 10
1032 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
584
56

Na półkach: ,

„Brzydka ona, brzydki on
A taka ładna miłość”
Powyższy dystych wyodrębniony z piosenki Grażyny Łobaszewskiej „Brzydcy” najlepiej oddaje wydźwięk uczucia Jane i Edwarda. Nic więc dziwnego, że fenomen zaistnienia tej miłości (nikt nie potrafi tak wyrazić słowem tego, co czuje, jak Edward Fairfax de Rochester!) wielu czytelnikom przesłania inne, głębiej ukryte znaczenia prozy Charlotty Brontё. „Jane Eyre. Autobiografia” to bardzo dobrze napisana powieść ukazująca losy i stany psychiczne silnych jednostek ludzkich wpisanych w obraz społeczeństwa angielskiego epoki wiktoriańskiej. Ponadto poetyzm stylu Brontё sprawia, że utwór oddziałuje na czytelnika polisensorycznie. Zaangażowanie wielu zmysłów pobudza emocje i tworzy wiele dróg interpretacji zdarzeń. Powieść jest niczym widok delikatnej mgły nad wrzosowiskiem bądź obraz rozłamanego piorunem kasztana, smak twardej kromki czarnego pieczywa, swąd dogasającego pogorzeliska, szum burzowego deszczu, aromat kadzidła kwiatów koegzystującego z dymem cygara oraz nieregularna faktura koronkowego welonu... A wszystko to zamknięte w jednej, jakże intrygującej całości.

Zarys fabuły nie był dla mnie żadną niewiadomą, ponieważ widziałam już wcześniej film „Jane Eyre” z 2011 r. z Mią Wasikowską w roli tytułowej i Michaelem Fassbenderem jako Edwardem Rochesterem (swoją drogą film godny polecenia zarówno po lekturze książki, jak i dla tych, którzy poznanie literackiego pierwowzoru losów Jane mają jeszcze przed sobą). Razem z ok. 30-letnią Jane Eyre wyruszamy w retrospektywną podróż po krętych ścieżkach jej życia. Na początku poznajemy ją jako poniżaną 10-letnią sierotę w domu styjenki, Sary Reed oraz towarzyszymy jej w rygorystycznym, ogarniętym epidemią tyfusu zakładzie wychowawczym dla sierot w Lowood. Potem stopniowo obserwujemy jej przemianę z młodej, niepewnej swojej wartości guwernantki z Thronfield w niezależną i stanowcza kobietę, która potrafi przeciwstawić się utartym konwenansom społecznym. „Jane Eyre. Autobiografia” wydawana zostaje także pod tytułem „Dziwne losy Jane Eyre”. I chyba faktycznie epitet „dziwne” najlepiej opisuje życie tej postaci, która mimo, że taka niepozorna i filigranowa ma w sobie dość siły by stawić czoło schematom, które wiodą prym w patriarchalnym i zhierarchizowanym społeczeństwie Anglii XIX wieku. Właśnie ta nieszablonowość jest tym, co absorbuje uwagę czytelników począwszy od daty pierwszego wydania w 1847 roku, aż do dziś.
Jednym słowem, klasyk, który warto znać!

„Brzydka ona, brzydki on
A taka ładna miłość”
Powyższy dystych wyodrębniony z piosenki Grażyny Łobaszewskiej „Brzydcy” najlepiej oddaje wydźwięk uczucia Jane i Edwarda. Nic więc dziwnego, że fenomen zaistnienia tej miłości (nikt nie potrafi tak wyrazić słowem tego, co czuje, jak Edward Fairfax de Rochester!) wielu czytelnikom przesłania inne, głębiej ukryte znaczenia prozy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    15 189
  • Chcę przeczytać
    10 959
  • Posiadam
    3 840
  • Ulubione
    1 674
  • Klasyka
    355
  • Teraz czytam
    341
  • Chcę w prezencie
    208
  • 100 książek BBC
    116
  • 2021
    115
  • 100 tytułów BBC
    98

Cytaty

Więcej
Charlotte Brontë Dziwne losy Jane Eyre Zobacz więcej
Charlotte Brontë Dziwne losy Jane Eyre Zobacz więcej
Charlotte Brontë Dziwne losy Jane Eyre Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także