Pojęcia i twierdzenia implikowane przez pojęcie istnienia

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Witkiewicz, Stanisław Ignacy (1885-1939). Dzieła zebrane". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
filozofia i etyka
xendo

Inne wydania

W 1935 roku ukazało się jego podstawowe dzieło filozoficzne: Pojęcia i twierdzenia implikowane przez pojęcie istnienia – zwane przez niego "hauptwerkiem". (wikipedia.pl) Miałem kilkanaście lat zbliżały się wakacje. Postanowiłem przeczytać kolejne dzieło mojego ulubionego autora. Prenumerowałem wtedy, już dzisiaj nieistniejące czasopismo "SZTUKA"(rok 1986). Według tego zacnego periodyku w...

Prenumerowałem wtedy, już dzisiaj nieistniejące czasopismo "SZTUKA"(rok 1986). Według tego zacnego periodyku w filozoficznym podejściu do sztuki królowała "pozycja":"Concepts and Theorems Implied by the Concept of Being" Stanisław Ignacego Witkiewicza.
Pragnąłem ją przeczytać. Wypisałem rewers w mojej ulubionej toruńskiej bibliotece czekając na kolejną tzw. zwrotkę. Jednak nie, książka czekała na mnie. Pani ze zdziwioną miną wydała zamówioną pozycję.
Pierwsze zaskoczenie: wydanie rok 1935. Pozwalają wziąć do domu. Jakaś pomyłka? Przecież wypożyczają książki drukowane po 1945 roku. Nie protestowałem.
Drugie zaskoczenie: Książka miała nierozcięte kartki. Jakiż wielki zaszczyt miałem pokazując światłu strony tego najznakomitszego dzieła filozoficznego S.I. Witkiewicza według wyżej wspomnianego pisma.
Trzecie zaskoczenie: Traktat nasączony neologizmami w postaci czystej metafizyki. Myślę, że nie do końca zrozumiałej dla samego autora (wiem, że nie powinienem tego pisać, ale cóż, chciałem być szczery).
Czwarte zaskoczenie: czytanie to ciężka praca. Słowniki różnych nacji, różnych profesji. Neologizm gonił spermutowanym neologizmem.
Wakacje stały się ciężką pracą.

Ale warto było.

Polecam tę pozycję.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2002.

źródło okładki: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2002.

Byrandon | 2016-12-13
Elenarin | 2015-11-01