Zdarzenia w bliskiej nierzeczywistości

Okładka książki Zdarzenia w bliskiej nierzeczywistości Max Blecher
Okładka książki Zdarzenia w bliskiej nierzeczywistości
Max Blecher Wydawnictwo: Pogranicze Seria: Meridian literatura piękna
Meridian
Întâmplări în irealitatea imediată
Pogranicze
2013-01-01
2013-01-01
Joanna Kornaś-Warwas
literatura rumuńska

Niesamowita książka! Surrealistycze, nierzeczywiste wspomnienia i fantazje. Nasuwa się porównanie do Kafki i do Schulza, ale każdy z autorów miał swój świat i warto poznać każdy z nich.

Piszą że Blecher to "rumuński Schulz", jednak uważam że do niego mu trochę brakuje.... nikt nie potrafi pisać tak pięknie jak Schulz. Bruno dostał u mnie 10... za to Max zasługuje na mocne 8.

Bez wątpienia Max Blecher to pisarz, który uwodzi. Wymieniany jest jednym tchem z tak osobnymi autorami jak Kafka, Schulz, Walser... ciekawe, że łączy się ich jakby chcąc za wszelką cenę znaleźć podobieństwa, coś, czego można by się uchwycić. Czy podobieństwem może być fakt, że nie ma podobieństw? Czy podobieństwem może być nieprzystawalność do świata? Bo przecież każdy z nich był niepodrabialną osobowością (choć każdy z niech znalazł swoich epigonów). Wracając do Blechera, "Zdarzenia w bliskiej nierzeczywistości" to książka intensywna i gęsta, sensualna, ni to wspomnienia, ni to fantazje. Trzeba mieć na tę książkę nastrój, by zagłębić się w jej mroczny, momentami duszny, ocierający się o tłumione szaleństwo, klimat. Mnie zdecydowanie bardziej podobała się i poruszyła "Rozświetlona jama". W tamtych zapiskach Blecher ujawnił swoje specyficzne poczucie humoru, które bardzo mi odpowiada, choć z pewnością "Zdarzenia..." są książką bardziej spójną, ale też i bardziej finezyjną, egzaltowaną. Skończoną. Pomijając ten banalny fakt czy się podobało czy nie, jestem głęboko przekonana, że właśnie tacy osobni pisarze jak Max Blecher czy ukochany przeze mnie Robert Walser są solą literatury.

Niesamowita książka!

Niesamowita książka!

Ktoś powyżej napisał, że Rumuni powinni być dumni - pełna zgoda, ale że Blecher "wciąga nosem Schulza"??? - wolne żarty! Blecher robi świetne wrażenie i zapewne od razu po skończonej lekturze wystawiamy mu 10/10 ale... zachowajmy odpowiednie proporcje!

Blecher jest świetny - bez najmniejszych wątpliwości.
Ale Schulz jest poza zasięgiem.

Blecher jest świetny - bez najmniejszych wątpliwości.
Ale Schulz jest poza zasięgiem.

Malarskie opisy przywodzące na myśl "Ćwierć wołu" Rembrandta van Rijn, bohaterowie jakby malowani przez Theodore'a Gericault. Nierzeczywistość wykreowana przez Blechera jest gęsta i namacalna. Trudno aż uwierzyć, że to Rumunia przed 1938 rokiem, w narracji wszystko jest na wyciągnięcie ręki.

Rumuni powinni być dumni, że mają pisarza, który spija Kafkę i wciąga nosem Schulza razem z całym cynamonem. 120 stron egzaltowanej narracji, która jednak nie męczy, a wręcz przeciwnie - powala wrażliwością i maestrią. Świetne tłumaczenie Joanny Kornaś-Warwas.

• Literatura piękna
  • Noc
  • Rumuńska
  • Do wypożyczenia w biblio.
  • Do zdobycia

Max Blecher Zdarzenia w bliskiej nierzeczywistości Zobacz więcej