Dlaczego E=mc2 (i dlaczego powinno nas to obchodzić)

Tłumaczenie: Adam Skalski
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Why Does E=mc2 (and why should we care?)
popularnonaukowa
joly_fh

Co tak naprawdę znaczy E=mc2? Profesorowie Brian Cox i Jeff Forshaw zabierają czytelników w fascynującą podróż na rubieże fizyki XXI wieku, by pokazać, w jaki sposób słynne równanie odzwierciedla strukturę naszej rzeczywistości i jak błędne są powszechne wyobrażenia na jego temat. Dzięki współpracy jednego z najmłodszych profesorów w Wielkiej Brytanii i cenionego fizyka teoretycznego...

Co tak naprawdę znaczy E=mc2?

Dzięki współpracy jednego z najmłodszych profesorów w Wielkiej Brytanii i cenionego fizyka teoretycznego czytelnicy otrzymują jedną z najbardziej klarownych i pełnych pasji książek, dotyczących współczesnej fizyki.

Cox i Jeff Forshaw wspaniale radzą sobie z podaniem odpowiedzi na tytułowe pytanie i powiązaniem jej z najnowszymi osiągnięciami fizyki XXI wieku.
BBC Focus Magazine

Aby dotrzeć do źródeł E=mc2, Cox i Forshaw muszą sięgnąć do fundamentalnych zasad nauki. Robią to bardzo sprawnie, odważnie wyznaczając szlak przez onieśmielające terytorium.
„New Scientist”

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2013

źródło okładki: www.proszynski.pl

Andy | 2016-03-21
Przeczytana: 21 marca 2016

Przeczytanie ze zrozumieniem książki "Dlaczego E=mc2 (i dlaczego powinno nas to obchodzić)" zajęło mi trochę czasu. Podkreślam - ze zrozumieniem - gdyż omawiane przez autorów książki tematy z dziedziny fizyki (szczególnie fizyki kwantowej) wymagają skupienia i ich przemyślenia. Jednym z autorów książki jest znany brytyjski popularyzator nauki - profesor Brian Cox. Jest on autorem wielu ciekawych, popularnonaukowych programów telewizyjnych produkcji BBC, takich jak np. "Cuda Wszechświata", "Cuda Układu Słonecznego" czy "Człowiek i wszechświat".
Wracając do treści książki - możemy się z niej dowiedzieć tego, jak należy interpretować jedno z najbardziej znanych równań fizycznych e=mc^2. Dowiadujemy się również, jakie konsekwencje są związane z ową, wykazaną w powyższym równaniu, równością masy i energii. W książce opisano, gdzie w praktyce obserwujemy działanie tej równości.
Uprzednio autorzy zapoznają nas z teorią względności Einstein'a oraz z pojęciami czasoprzestrzeni czy...

Dociekliwy_Kotek | 2015-07-21
Przeczytana: czerwiec 2015

Łohohoho! Gdyby ktoś mi powiedział, że będę tak zachwycona po przeczytaniu książki o teorii względności, to bym nie uwierzyła - ale jednak! I w ten sposób w połowie roku w czerwcu, po 40 książkach, mamy pozycję, która w moim rankingu znajduje się blisko "Podróży z Charleyem" Steinbecka.
Dlaczego?

Bo ta popularnonaukowa książka jest głęboko humanistyczna. Mam bardzo mgliste pojęcie na temat fizyki i żadne o rachunkach, a skończyłam lekturę zafascynowana cząsteczkami subatomowymi, z głębokim przeświadczeniem, że równania Maxwella dla fal elektromagnetycznych są rzeczywiście piękne - i w zakresie ograniczonym moim skromnym rozumieniem byłam w stanie pojąć, czego dotyczą. Jeśli jest doskonalsza rola, jaką może spełnić książka - pokazać świat z nowej perspektywy, odsłonić nowy rodzaj piękna i nauczyć go dostrzegać, to doprawdy nie wiem, co by to mogło być.
I jednocześnie nie umiem pokazać lepszego powodu, dla którego warto poświęcić "Dlaczego E=mc2" nieco więcej czasu niż...

lbadura | 2016-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2016

Dlaczego E=mc2 (i dlaczego powinno nas to obchodzić)

No właśnie, dlaczego nas to powinno obchodzić?

Powodów jest wiele, mianowicie...bo...

1. Energia i masa są wymienne, jak waluta, którą wymieniam w kantorze, to tak jak wymiana Euro na PLN, lub PLN na Euro.
2. W masie drzemie niewyobrażalna ilość energii, czystej energii, jeśli uda nam się ja uwolnić ludzkość rozwiąże problem energetyczny.
3. Masa bierze sie z energii, jesli na początku, 13,7 miliarda lat temu nic nie było, nie było masy, to co wtedy było --- logiczna odpowiedzą wydaje sie być energia
4. Proces wymiany masy na energię powiązany jest ze stała, którą jest prędkość światła, bez tej stałej świat by nieistniał, nie byłoby nas
5. Nasz świat to czasoprzestrzeń, pojęcie czasu i przestrzeni jest nierozłączne.
6. Świat zbudowany jest z 12 podstawowych cząsteczek, światem rządzą 4 siły.
7. To, ze masa istnieje, zawdzięczamy zjawisku zwanemu mechanizmem Higgsa, polu Higgsa. (Tu dodam ze w momencie napisania książki, była...

ZielonaCytryna | 2013-11-17
Przeczytana: 06 listopada 2013

Uprzedzam. To nie jest książka dla zwykłych ludzi. Jeśli zagadnienia ze świata fizyki przypominają Ci tekst pisany w języku mandaryńskim, spieprzaj stąd czym prędzej. Jest jednak problem... Gdybym sama miała zastosować się do tego, o czym napisałam przed chwilą, nie powinno mnie tu być. Z uporem maniaka bowiem, mimo gigantycznych trudności ze zrozumieniem zasad fizyki, czytam książki podobne do tych, o której zaraz przeczytacie.

Brian Cox i Jeff Forshaw to tacy mądrzy panowie, którzy rozumieją rzeczy, na które ponad połowa ludzkości reaguje paniką, wysypką i wstrząsem anafilaktycznym. Oni wiedzą, dlaczego E=mc2 i nie wahają się podzielić swoją wiedzą ze wszystkimi, którzy tego chcą. I tu pojawia się kolejny problem, bo choć obaj profesorowie starają się zrobić to w sposób jak najbardziej przystępny, nie da się ukryć, że specyficzny fizyczny język skutecznie może lekturę tej książki utrudnić. Żądni wiedzy wytrwają. Ja wytrwałam, mimo że chwilami musiałam zawracać głowę mojemu...

Morganna | 2015-03-27
Przeczytana: 16 marca 2015

Książka ciekawa, ale nie aż tak łatwa do czytania. Jestem inżynierem (nie fizykiem) i momentami było mi trudno zrozumieć logikę. Ale ogólnie to nie szkodzi, bo można trudne części przeskoczyć lub wziąć za pewnik bez zrozumienia. Ogólnie polecam do czytania i pogłębiania horyzontów. Jedna uwaga z mojej strony:
KSIĄŻKA JEST NIECO STARA, od czasu jej wydania nauka poszła naprzód i bozon Higgsa został potwierdzony. Warto o tym wiedzieć, czytając ją.

Margues_06 | 2014-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2014

Świetna książka , warta polecenia. Nie wymaga sporej wiedzy z zakresu fizyki i matematyki , a uświadamia człowiekowi ile piękna o wszechświecie ukrywa wzór E=mc^2.

silv_x | 2014-05-09
Przeczytana: 09 maja 2014

Autorzy starali się jak mogli wytłumaczyć "nową fizykę". Czy im się to udało? Myślę, że tak, chociaż bez pewnych podstaw czy chęci ich poznania raczej ciężko będzie przyswoić tę wiedzę.
Reasumując: książka bardzo dobra z tą uwagą, że nie jest to na pewno pozycja dla każdego (czytaj zdeklarowanego humanisty) ;-)

| 2015-04-18

Einstein stworzył fundamenty, na których opiera się współczesna fizyka. Warto spróbować choć trochę zrozumieć jego teorię przestrzeni i czasu.

PawcioLC50 | 2017-10-10
Przeczytana: 07 października 2017