joly_fh

Ta książka nikogo nie pozostawi obojętnym. Anna nigdy nie chciała mieć dzieci. Nie lubiła ich. Nie interesowały jej. Okazało się, że los zdecydował za nią. Kiedy w tragicznym wypadku ginie jej siostrzenica z mężem, okazuje się że Anna jest jedyną osobą, która może zająć się trzyletnią osieroconą Olą. Inaczej dziewczynka trafi do domu dziecka. Czy uzależniona od leków i alkoholu, borykająca...

Ta książka nikogo nie pozostawi obojętnym.

Czy uzależniona od leków i alkoholu, borykająca się z traumą kobieta zdobędzie się na heroizm, stawi czoło słabościom, lękom i demonom przeszłości? Stawką jest szczęście dziecka, a w tej walce wszystkie chwyty – szantaż, manipulacja, przekupstwo – są dozwolone. I czy trzylatka będzie w stanie zaakceptować zupełnie nowe życie, na które nikt jej nie przygotował?

Niezwykle poruszająca, do bólu szczera opowieść o trudnej miłości, odpowiedzialności i odnajdywaniu szczęścia tam, gdzie nigdy się go nie szukało.

Powieść Katarzyny Kołczewskiej mówi o nadziei, trudnych wyborach, empatii. O naszej małości i wielkości. O ludzkiej sile, która pozwala przetrwać i zrobić coś nie tylko dla siebie. Bohaterowie Kołczewskiej sprawdzają dokładnie, do czego zdolny jest człowiek. Okazuje się, ze wnioski są zaskakująco pozytywne.
Jakub Winiarski, pisarz, krytyk, nauczyciel pisania

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2013

6,78 (221 ocen i opinii)
Dziewczyna z Bostonu
Anita Diamant

7 (2 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

Aż po grób
Sara Shepard

7,64 (118 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
kajsa | 2014-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2014

"Każdy z nas jest kowalem swego losu",cóż Anna Słabkowska na pewno nie jest specjalistką w tej dziedzinie.Ma 52 lata,jest samotna,od pewnego czasu przebywa na przymusowym urlopie,zamyka się przed światem,za jedynego towarzysza życia wybierając sobie alkohol.Na nic zdają się interwencje przyjaciółki i telefony od niezbyt lubianej siostry,z którą od wielu lat ma skomplikowane relacje.

I nagle,niemalże jak grom z jasnego nieba,spada na Annę tragiczna wiadomość-jej siostrzenica wraz z mężem zginęli w wypadku,siostra miała zawał,i ona chcąc nie chcąc musi zająć się trzyletnią wnuczką Magdy,Olą.
Oj,bardzo tego nie chce.Nigdy nie pragnęła zostać matką,nie czuła instynktu macierzyńskiego,nie wie nic na temat wychowywania dzieci,no i ma problem,do którego nie przyznaje się nawet przed sobą samą.
Jednak okoliczności tak się układają,że zmuszona jest wziąć pod swoją opiekę dziewczynkę na chwilę,na kilka miesięcy,na kilkanaście lat...

Naprawdę trudno uwierzyć,że książka"Kto,jak nie...

Perzka | 2014-06-25
Przeczytana: 02 czerwca 2014

Anna Słabkowska, 52 letnia pani doktor ginekolog pogrążona w nałogu alkoholowym, od ponad pół roku przebywa na urlopie bezpłatnym. Prawie w ogóle nie wychodzi z domu, nie sprząta, nie gotuje. Alkohol i leki, to jedyni jej towarzysze. Anna nie odbiera telefonów, nie otwiera drzwi nawet znajomym, którzy troszczą się o jej stan zdrowia. Pewnego dnia przymuszona przez „natrętną” koleżankę po fachu, umawia się telefonicznie, że spędzi z rodziną z Warszawy święta Bożego Narodzenia. Przyjechać po nią do oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów miejscowości ma siostrzenica Gosia wraz z mężem Pawłem.
Oczywiście Anna zapomina o obietnicy, a z alkoholowego letargu budzi ją natrętny dzwonek telefonu , a następnie okropna wiadomość. Wypadek! Gosia z Pawłem i córeczką Olą mieli wypadek niedaleko Torunia. „Rozpędzony tir wpadł w poślizg i zmiótł ich z szosy...” Rodzice zmarli, a świat Oli legł w gruzach.

„Wszystko co znała i kochała, właśnie przestało istnieć i pozostała tylko pustka”

Najgorsze, że...

GwEnDoLyN | 2013-10-07
Przeczytana: 07 października 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ola to trzyletnia dziewczynka,która w wypadku samochodowym straciła swoich rodziców,sama nie doznając większych urazów.KTO MA SIE NIĄ ZAJĄĆ ? Jej dziadkowie,Robert i Magda,''nie mogą się nią zająć'',bo Magda po śmierci swojej córki miała zawał.Młody wujek,który jest na studiach,całkiem odpada.Więc kto nam został ? A więc Ania,pięćdziesięcioletnia kobieta na niepłatnym urlopie (kiedyś pracująca jako ginekolog,uzależniona od alkocholu i nie dbająca o siebie.Widziała małą Ole zaledwie dwa razy i Ola też nie zna swojej cioci,chociaż Ania nawet nie jest jej ciocią.Jak Ania ma sobie poradzić z małym dzieckiem ? Nie umie zadbać sama o siebie,to jak ma zadbać o dziecko ? Umówiła się z Robertem,że Ola będzie o niej tylko na chwilę,a w rzeczywistości ta chwila trwała dziewięć miesięcy ! Nie obyło się bez wrzasków,płaczu i kopania.Po tych dziewięciu miesiącach już nie wytrzymała i zawiozła Olę do jej dziadków.Ania przez ten długi czas zdążyła już się przyzwyczaić do małej Oli,z...

Ulka | 2016-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2016

Powieść naprawdę poruszająca za serce. Od początku widać ,że nikt nie chce tej dziewczynki i to jest najbardziej smutne.

Ela | 2014-11-24
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 24 listopada 2014

Lubię czytać książki polskich autorek i ta powieść trafiła do mnie z tego właśnie klucza. Szczerze mówiąc spodziewałam się kolejnej łzawej i ckliwej powieści ze słodkim zakończeniem. Nic bardziej mylnego. W tej książce słodyczy jest niewiele, a w swojej wymowie jest dość gorzka. I bardzo przejmująca.

Książka opowiada o uczeniu się miłości, dojrzewaniu do kochania i do bycia kochanym. O wymuszonym zastępczym macierzyństwie, które w końcu staje się sensem życia. O relacjach z bliskimi, buncie, poszukiwaniu własnych dróg i o zrozumieniu. Autorka nie serwuje nam łatwych rozwiązań, wręcz przeciwnie – ten, kto spodziewa się cudownego happy endu srogo się rozczaruje. Ta historia opowiada o prawdziwym życiu i równie prawdziwie się kończy.

To powieść, która zostaje w człowieku długo po przeczytaniu. Skłania do refleksji, a nawet do małego rachunku sumienia. Gorąco polecam.

gosia123 | 2013-10-29
Przeczytana: 29 października 2013

Dawno żadna książka nie wywołała u mnie tyle wzruszeń i emocji.Są książki,które mocno zapadają w naszej pamięci i ta do takich z pewnością należy.

miki24gr | 2014-04-10
Na półkach: 2014, E- moje, Przeczytane
Przeczytana: 10 kwietnia 2014

Książka bardzo smutna, a przy tym napisana z dużym poczuciem humoru- takim fajnym i autoironicznym. Nastroiła mnie melancholijnie. Przypomniała, że jednak trzeba się spieszyć z kochaniem ludzi zanim odejdą...

Historia bardzo ładna i niebanalna... Bo motyw, że trzeba zająć się osieroconym małym dzieckiem- to już było...Ale to, że ten obowiązek spadł na barki piećdziesięcioletniej lekarki, alkoholiczki, która nie potrafi uporać się ze swoimi problemami- to już niezłe połączenie!!!

Autorka posługuje się ładną polszczyzną z dużą lekkością. Dobrze, że napisała tę powieść. Nie żałuję czasu poświęconego na lekturę i chętnie sięgnę po jej następną książkę.

Weronika | 2015-12-04
Przeczytana: 03 grudnia 2015

Książka, która otrzymała dużo pozytywnych opinii, a ja niestety nie dołączę do grona jej zwolenników.
Nie wiem jaką ocenę postawić – za sam temat – bo takie sytuacje się zdarzają – na pewno więcej niż za warsztat literacki i
Książka porusza bardzo trudny temat – osieroconej, trzyletniej dziewczynki, której nikt nie chce. Przynajmniej nie chce jej rodzina, która pozostała. Babcia nie może, bo chora; dziadek nie może, bo bezradny i za dużo ma na głowie; wujek nie może, bo za młody; ciotka nie może, bo jest alkoholiczką uzależnioną od leków.
Dobrze, można by przyjąć, że rodzina jest patologiczna i w ogóle nie przejmuje się losem i psychiką małego dziecka (z krwi i kości własnej). W rodzinie małej Oli wszyscy są opryskliwi, narzekający, bardzo egocentryczni, najczęściej nie rozmawiają ze sobą, tylko wykrzykują swoje racje i pretensje. Ale żeby wokół nie było innych, którzy zainteresowaliby się losem dziecka? Sąsiadów, znajomych, dalszej rodziny? Mało realne, tym bardziej, że rodzina...

violabu Toczytam | 2014-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2014

Katarzyna Kołczewska zaserwowała czytelnikom w swej powieści „Kto jak nie ja?” dramat małego dziecka i później nastolatki w wyniku błędów decyzyjnych bliskich jej osób. Książka opowiada historię dziewczynki, która straciła rodziców w wypadku samochodowym. Niestety, dziadkowie nie mogą i nie chcą się nią zająć, a ponad pięćdziesięcioletnia ciotka nie odczuwa miłości wobec jakichkolwiek dzieci. Los jednak łączy je ze sobą. Czy jest to najlepsze wyjście dla małej?

Powieść w brutalny sposób pokazuje ludzkie problemy. Nie ubarwia życia bohaterów, każe im się borykać z ogromnymi problemami, głównie w zakresie relacji pomiędzy członami rodziny. Nie ma wydźwięku pozytywnego. W pewien sposób „pociesza”, że nawet najbardziej światli, wykształceni i doświadczeni ludzie podejmują złe decyzje, popełniają poważne błędy wychowawcze, mają problemy z samym sobą. Ważną rolę w książce odgrywa głębokie uzależnienie od alkoholu.

„Kto jak nie ja?” zaczyna się bardzo emocjonalnie od jednej z...

Pierwsza część to swoista droga krzyżowa, którą musiała przejść bohaterka już po 50-tce przy asyście trzylatki u swego boku. Narratorka podaje szczegóły tej męki w nie dość oczywisty sposób, jakby się mogło zdawać po samym opisie. Owszem co jakiś czas łzy cisną się do oczu mimowolnie, momentami niektórych by się tam wydusiło gołymi rękoma, ale forma jest tak zaprezentowana, że czasem i o uśmiech jest nie trudno ze względu na charakter głównej bohaterki i jej sposób wypowiedzi. To ktoś, kto się nie ceregieli i potrafi wykorzystać fakt, że jest rozpoznawany, ze względu na wykonywany zawód i teren, który zamieszkuje. A ponieważ sytuacja życiowa zmusza ją do czepiania się każdej możliwej deski, to ratuje się przy pomocy kogo może. Nie jest to dla niej łatwe, dla kogoś kto żyje sam dla siebie i nie lubi wspierać się na obcym ramieniu, skoro własna siostra nie potrafi być jej bliska.
Ludzka historia, gdzie opiekun to nie słodziutka idealna do bólu mamusia, babcia czy wujcio tylko...