Okładka książki Kto, jak nie ja?

Kto, jak nie ja?

Autor:
wydawnictwo
Prószyński i S-ka
typ
papier
joly_fh
7,97 (190 ocen i 57 opinii)

Opis książki

Ta książka nikogo nie pozostawi obojętnym. Anna nigdy nie chciała mieć dzieci. Nie lubiła ich. Nie interesowały jej. Okazało się, że los zdecydował za nią. Kiedy w tragicznym wypadku ginie jej siostrzenica z mężem, okazuje się że Anna jest jedyną osobą, która może zająć się trzyletnią osieroconą Olą. Inaczej dziewczynka trafi do domu dziecka. Czy uzależniona od leków i alkoholu, borykająca się z...

Ta książka nikogo nie pozostawi obojętnym.

Czy uzależniona od leków i alkoholu, borykająca się z traumą kobieta zdobędzie się na heroizm, stawi czoło słabościom, lękom i demonom przeszłości? Stawką jest szczęście dziecka, a w tej walce wszystkie chwyty – szantaż, manipulacja, przekupstwo – są dozwolone. I czy trzylatka będzie w stanie zaakceptować zupełnie nowe życie, na które nikt jej nie przygotował?

Niezwykle poruszająca, do bólu szczera opowieść o trudnej miłości, odpowiedzialności i odnajdywaniu szczęścia tam, gdzie nigdy się go nie szukało.

Powieść Katarzyny Kołczewskiej mówi o nadziei, trudnych wyborach, empatii. O naszej małości i wielkości. O ludzkiej sile, która pozwala przetrwać i zrobić coś nie tylko dla siebie. Bohaterowie Kołczewskiej sprawdzają dokładnie, do czego zdolny jest człowiek. Okazuje się, ze wnioski są zaskakująco pozytywne.
Jakub Winiarski, pisarz, krytyk, nauczyciel pisania

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2013

Polecamy

Opinie czytelników
kajsa | 2014-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2014

"Każdy z nas jest kowalem swego losu",cóż Anna Słabkowska na pewno nie jest specjalistką w tej dziedzinie.Ma 52 lata,jest samotna,od pewnego czasu przebywa na przymusowym urlopie,zamyka się przed światem,za jedynego towarzysza życia wybierając sobie alkohol.Na nic zdają się interwencje przyjaciółki i telefony od niezbyt lubianej siostry,z którą od wielu lat ma skomplikowane relacje.

I nagle,niemalże jak grom z jasnego nieba,spada na Annę tragiczna wiadomość-jej siostrzenica wraz z mężem zginęli w wypadku,siostra miała zawał,i ona chcąc nie chcąc musi zająć się trzyletnią wnuczką Magdy,Olą.
Oj,bardzo tego nie chce.Nigdy nie pragnęła zostać matką,nie czuła instynktu macierzyńskiego,nie wie nic na temat wychowywania dzieci,no i ma problem,do którego nie przyznaje się nawet przed sobą samą.
Jednak okoliczności tak się układają,że zmuszona jest wziąć pod swoją opiekę dziewczynkę na chwilę,na kilka miesięcy,na kilkanaście lat...

Naprawdę trudno uwierzyć,że książka"Kto,jak ni...

Perzka | 2014-06-25
Przeczytana: 02 czerwca 2014

Anna Słabkowska, 52 letnia pani doktor ginekolog pogrążona w nałogu alkoholowym, od ponad pół roku przebywa na urlopie bezpłatnym. Prawie w ogóle nie wychodzi z domu, nie sprząta, nie gotuje. Alkohol i leki, to jedyni jej towarzysze. Anna nie odbiera telefonów, nie otwiera drzwi nawet znajomym, którzy troszczą się o jej stan zdrowia. Pewnego dnia przymuszona przez „natrętną” koleżankę po fachu, umawia się telefonicznie, że spędzi z rodziną z Warszawy święta Bożego Narodzenia. Przyjechać po nią do oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów miejscowości ma siostrzenica Gosia wraz z mężem Pawłem.
Oczywiście Anna zapomina o obietnicy, a z alkoholowego letargu budzi ją natrętny dzwonek telefonu , a następnie okropna wiadomość. Wypadek! Gosia z Pawłem i córeczką Olą mieli wypadek niedaleko Torunia. „Rozpędzony tir wpadł w poślizg i zmiótł ich z szosy...” Rodzice zmarli, a świat Oli legł w gruzach.

„Wszystko co znała i kochała, właśnie przestało istnieć i pozostała tylko pustka”

Najgorsze, że Olą...

GwEnDoLyN | 2013-10-07
Przeczytana: 07 października 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ola to trzyletnia dziewczynka,która w wypadku samochodowym straciła swoich rodziców,sama nie doznając większych urazów.KTO MA SIE NIĄ ZAJĄĆ ? Jej dziadkowie,Robert i Magda,''nie mogą się nią zająć'',bo Magda po śmierci swojej córki miała zawał.Młody wujek,który jest na studiach,całkiem odpada.Więc kto nam został ? A więc Ania,pięćdziesięcioletnia kobieta na niepłatnym urlopie (kiedyś pracująca jako ginekolog,uzależniona od alkocholu i nie dbająca o siebie.Widziała małą Ole zaledwie dwa razy i Ola też nie zna swojej cioci,chociaż Ania nawet nie jest jej ciocią.Jak Ania ma sobie poradzić z małym dzieckiem ? Nie umie zadbać sama o siebie,to jak ma zadbać o dziecko ? Umówiła się z Robertem,że Ola będzie o niej tylko na chwilę,a w rzeczywistości ta chwila trwała dziewięć miesięcy ! Nie obyło się bez wrzasków,płaczu i kopania.Po tych dziewięciu miesiącach już nie wytrzymała i zawiozła Olę do jej dziadków.Ania przez ten długi czas zdążyła już się przyzwyczaić do małej Oli,z wzajemnością.Po wi...

miki24gr | 2014-04-10
Na półkach: Przeczytane, Ebooki moje, 2014
Przeczytana: 10 kwietnia 2014

Książka bardzo smutna, a przy tym napisana z dużym poczuciem humoru- takim fajnym i autoironicznym. Nastroiła mnie melancholijnie. Przypomniała, że jednak trzeba się spieszyć z kochaniem ludzi zanim odejdą...

Historia bardzo ładna i niebanalna... Bo motyw, że trzeba zająć się osieroconym małym dzieckiem- to już było...Ale to, że ten obowiązek spadł na barki piećdziesięcioletniej lekarki, alkoholiczki, która nie potrafi uporać się ze swoimi problemami- to już niezłe połączenie!!!

Autorka posługuje się ładną polszczyzną z dużą lekkością. Dobrze, że napisała tę powieść. Nie żałuję czasu poświęconego na lekturę i chętnie sięgnę po jej następną książkę.

Ela | 2014-11-24
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 24 listopada 2014

Lubię czytać książki polskich autorek i ta powieść trafiła do mnie z tego właśnie klucza. Szczerze mówiąc spodziewałam się kolejnej łzawej i ckliwej powieści ze słodkim zakończeniem. Nic bardziej mylnego. W tej książce słodyczy jest niewiele, a w swojej wymowie jest dość gorzka. I bardzo przejmująca.

Książka opowiada o uczeniu się miłości, dojrzewaniu do kochania i do bycia kochanym. O wymuszonym zastępczym macierzyństwie, które w końcu staje się sensem życia. O relacjach z bliskimi, buncie, poszukiwaniu własnych dróg i o zrozumieniu. Autorka nie serwuje nam łatwych rozwiązań, wręcz przeciwnie – ten, kto spodziewa się cudownego happy endu srogo się rozczaruje. Ta historia opowiada o prawdziwym życiu i równie prawdziwie się kończy.

To powieść, która zostaje w człowieku długo po przeczytaniu. Skłania do refleksji, a nawet do małego rachunku sumienia. Gorąco polecam.

gosia123 | 2013-10-29
Przeczytana: 29 października 2013

Dawno żadna książka nie wywołała u mnie tyle wzruszeń i emocji.Są książki,które mocno zapadają w naszej pamięci i ta do takich z pewnością należy.

violabu-toczytam | 2014-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2014

Katarzyna Kołczewska zaserwowała czytelnikom w swej powieści „Kto jak nie ja?” dramat małego dziecka i później nastolatki w wyniku błędów decyzyjnych bliskich jej osób. Książka opowiada historię dziewczynki, która straciła rodziców w wypadku samochodowym. Niestety, dziadkowie nie mogą i nie chcą się nią zająć, a ponad pięćdziesięcioletnia ciotka nie odczuwa miłości wobec jakichkolwiek dzieci. Los jednak łączy je ze sobą. Czy jest to najlepsze wyjście dla małej?

Powieść w brutalny sposób pokazuje ludzkie problemy. Nie ubarwia życia bohaterów, każe im się borykać z ogromnymi problemami, głównie w zakresie relacji pomiędzy członami rodziny. Nie ma wydźwięku pozytywnego. W pewien sposób „pociesza”, że nawet najbardziej światli, wykształceni i doświadczeni ludzie podejmują złe decyzje, popełniają poważne błędy wychowawcze, mają problemy z samym sobą. Ważną rolę w książce odgrywa głębokie uzależnienie od alkoholu.

„Kto jak nie ja?” zaczyna się bardzo emocjonalnie od jednej z najdramatyczni...

joaśka | 2014-07-11
Przeczytana: 10 lipca 2014

Dobrze, że to była moja druga książka autorstwa Katarzyny Kołczewskiej, którą przeczytałam. W innym wypadku mój zawód "Idealnym życiem" byłby jeszcze większy. Zasada tzw. tła bardzo mocno wpływa na sposób naszego postrzegania. A na tle "Kto jak nie ja?" druga pozycja w dorobku autorki wypada jeszcze bardziej blado.
Dziecko jako niechciany dar od losu, dziecko jako przeklęcie, dziecko jako gniew i wsciekłość i wreszcie dziecko jako ratunek. Pozostaję pod wrażeniem sposobu, w jaki został pokazany proces przemiany wewnętrznej Anny, jej zmagania ze sobą i dziewczynką oraz walka z wewnętrznymi demonami. Wszystko to napisane językiem wcale nie cukierkowym, ale prawdziwym i gorzkim.
Mam nadzieję, że Katarzyna Kołczewska swoją trzecią książką zatoczy koło i wróci do poziomu tej pierwszej, czego jej jak i czytelnikom bardzo życzę :)

malineczka74 | 2013-09-16
Przeczytana: 16 września 2013

Życie bywa przewrotne i nieprzewidywalne. Dary losu to zwykle niespodzianki. Owszem czasem są to spełnione najskrytsze marzenia, ale bywa, że los daje nam dokładnie to, czego nie chcemy. Mówią, że darowanemu koniowi się w zęby nie zagląda. Czy zatem nie pozostaje nam nic innego jak przyjąć to, co zsyła nam opatrzność z wdzięcznością bez względu na nasze pragnienia? Czy takie niechciane dary nie są dla nas nie lada wyzwaniem, któremu warto podołać?

Anna Słabkowska to kobieta dojrzała, która w życiu niejedno widziała i przeżyła. Choć przez krótki okres czasu była mężatką nigdy nie została matką. Ba w żadnym wypadku tego nie planowała. W młodości poświęciła się pracy lekarskiej na rzecz pacjentek. Był czas iż mówiono o niej bardzo przychylnie jako ginekologu. Jej rozwój kariery zahamował alkohol. Koniaki i wódki od wdzięcznych pacjentek spowodowały coraz częstsze sięganie po drinki. Tak stało się w pewną feralną noc, gdy na stół operacyjny trafiła matka doktor Anny. Przebieg tej operacj...

Ataga | 2014-07-23
Przeczytana: 20 lipca 2014

„Najpierw zaprzeczasz faktom, potem udajesz, że ich nie widzisz, a jak już nie da się ich nie zauważyć, to uznajesz, że nie mają znaczenia.”

"Kto jak nie ja?" to książka o życiu. Takim normalnym i nie pokolorowanym przez autorkę. Można nawet powiedzieć, że wręcz to życie jest odpychające.

Anna to starsza kobieta, która musiała iść na bezpłatny urlop. Przyczynił się do tego jej nałóg jakim jest alkohol. W życiu pani doktor nie było żadnych fajerwerek ani szczęśliwych zakończeń. Skłonna jestem nawet powiedzieć, że jej egzystencja była trudna i nie wszyscy znieśliby presję sprzed lat.
Tragiczny wypadek siostrzenicy sprawił, że życie Anny już nigdy nie było takie samo. Opieka nad trzyletnią Olą do łatwych nie należała, ale dzięki temu pani doktor wyrwała się z ramion nałogu.

Już dawno nie czytałam tak dobrej książki. Podziwiam panią Katarzynę, że tak realistycznie potrafiła opisać bardzo trudne sytuacje. Ta powieść to kawał dobrej roboty. Szczerze polecam. Na pewno się nie z...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto