Okładka książki Kto, jak nie ja?

Kto, jak nie ja?

Autor:
wydawnictwo
Prószyński i S-ka
typ
papier
joly_fh
7,99 (177 ocen i 53 opinie)

Opis książki

Ta książka nikogo nie pozostawi obojętnym. Anna nigdy nie chciała mieć dzieci. Nie lubiła ich. Nie interesowały jej. Okazało się, że los zdecydował za nią. Kiedy w tragicznym wypadku ginie jej siostrzenica z mężem, okazuje się że Anna jest jedyną osobą, która może zająć się trzyletnią osieroconą Olą. Inaczej dziewczynka trafi do domu dziecka. Czy uzależniona od leków i alkoholu, borykająca się z...

Ta książka nikogo nie pozostawi obojętnym.

Czy uzależniona od leków i alkoholu, borykająca się z traumą kobieta zdobędzie się na heroizm, stawi czoło słabościom, lękom i demonom przeszłości? Stawką jest szczęście dziecka, a w tej walce wszystkie chwyty – szantaż, manipulacja, przekupstwo – są dozwolone. I czy trzylatka będzie w stanie zaakceptować zupełnie nowe życie, na które nikt jej nie przygotował?

Niezwykle poruszająca, do bólu szczera opowieść o trudnej miłości, odpowiedzialności i odnajdywaniu szczęścia tam, gdzie nigdy się go nie szukało.

Powieść Katarzyny Kołczewskiej mówi o nadziei, trudnych wyborach, empatii. O naszej małości i wielkości. O ludzkiej sile, która pozwala przetrwać i zrobić coś nie tylko dla siebie. Bohaterowie Kołczewskiej sprawdzają dokładnie, do czego zdolny jest człowiek. Okazuje się, ze wnioski są zaskakująco pozytywne.
Jakub Winiarski, pisarz, krytyk, nauczyciel pisania

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2013

Polecamy

Opinie czytelników
kajsa | 2014-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2014

"Każdy z nas jest kowalem swego losu",cóż Anna Słabkowska na pewno nie jest specjalistką w tej dziedzinie.Ma 52 lata,jest samotna,od pewnego czasu przebywa na przymusowym urlopie,zamyka się przed światem,za jedynego towarzysza życia wybierając sobie alkohol.Na nic zdają się interwencje przyjaciółki i telefony od niezbyt lubianej siostry,z którą od wielu lat ma skomplikowane relacje.

I nagle,niemalże jak grom z jasnego nieba,spada na Annę tragiczna wiadomość-jej siostrzenica wraz z mężem zginęli w wypadku,siostra miała zawał,i ona chcąc nie chcąc musi zająć się trzyletnią wnuczką Magdy,Olą.
Oj,bardzo tego nie chce.Nigdy nie pragnęła zostać matką,nie czuła instynktu macierzyńskiego,nie wie nic na temat wychowywania dzieci,no i ma problem,do którego nie przyznaje się nawet przed sobą samą.
Jednak okoliczności tak się układają,że zmuszona jest wziąć pod swoją opiekę dziewczynkę na chwilę,na kilka miesięcy,na kilkanaście lat...

Naprawdę trudno uwierzyć,że książka"Kto,jak ni...

GwEnDoLyN | 2013-10-07
Przeczytana: 07 października 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ola to trzyletnia dziewczynka,która w wypadku samochodowym straciła swoich rodziców,sama nie doznając większych urazów.KTO MA SIE NIĄ ZAJĄĆ ? Jej dziadkowie,Robert i Magda,''nie mogą się nią zająć'',bo Magda po śmierci swojej córki miała zawał.Młody wujek,który jest na studiach,całkiem odpada.Więc kto nam został ? A więc Ania,pięćdziesięcioletnia kobieta na niepłatnym urlopie (kiedyś pracująca jako ginekolog,uzależniona od alkocholu i nie dbająca o siebie.Widziała małą Ole zaledwie dwa razy i Ola też nie zna swojej cioci,chociaż Ania nawet nie jest jej ciocią.Jak Ania ma sobie poradzić z małym dzieckiem ? Nie umie zadbać sama o siebie,to jak ma zadbać o dziecko ? Umówiła się z Robertem,że Ola będzie o niej tylko na chwilę,a w rzeczywistości ta chwila trwała dziewięć miesięcy ! Nie obyło się bez wrzasków,płaczu i kopania.Po tych dziewięciu miesiącach już nie wytrzymała i zawiozła Olę do jej dziadków.Ania przez ten długi czas zdążyła już się przyzwyczaić do małej Oli,z wzajemnością.Po wi...

Perzka | 2014-06-25
Przeczytana: 02 czerwca 2014

Anna Słabkowska, 52 letnia pani doktor ginekolog pogrążona w nałogu alkoholowym, od ponad pół roku przebywa na urlopie bezpłatnym. Prawie w ogóle nie wychodzi z domu, nie sprząta, nie gotuje. Alkohol i leki, to jedyni jej towarzysze. Anna nie odbiera telefonów, nie otwiera drzwi nawet znajomym, którzy troszczą się o jej stan zdrowia. Pewnego dnia przymuszona przez „natrętną” koleżankę po fachu, umawia się telefonicznie, że spędzi z rodziną z Warszawy święta Bożego Narodzenia. Przyjechać po nią do oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów miejscowości ma siostrzenica Gosia wraz z mężem Pawłem.
Oczywiście Anna zapomina o obietnicy, a z alkoholowego letargu budzi ją natrętny dzwonek telefonu , a następnie okropna wiadomość. Wypadek! Gosia z Pawłem i córeczką Olą mieli wypadek niedaleko Torunia. „Rozpędzony tir wpadł w poślizg i zmiótł ich z szosy...” Rodzice zmarli, a świat Oli legł w gruzach.

„Wszystko co znała i kochała, właśnie przestało istnieć i pozostała tylko pustka”

Najgorsze, że Olą...

miki24gr | 2014-04-10
Na półkach: 2014, Ebooki moje, Przeczytane
Przeczytana: 10 kwietnia 2014

Książka bardzo smutna, a przy tym napisana z dużym poczuciem humoru- takim fajnym i autoironicznym. Nastroiła mnie melancholijnie. Przypomniała, że jednak trzeba się spieszyć z kochaniem ludzi zanim odejdą...

Historia bardzo ładna i niebanalna... Bo motyw, że trzeba zająć się osieroconym małym dzieckiem- to już było...Ale to, że ten obowiązek spadł na barki piećdziesięcioletniej lekarki, alkoholiczki, która nie potrafi uporać się ze swoimi problemami- to już niezłe połączenie!!!

Autorka posługuje się ładną polszczyzną z dużą lekkością. Dobrze, że napisała tę powieść. Nie żałuję czasu poświęconego na lekturę i chętnie sięgnę po jej następną książkę.

gosia123 | 2013-10-29
Przeczytana: 29 października 2013

Dawno żadna książka nie wywołała u mnie tyle wzruszeń i emocji.Są książki,które mocno zapadają w naszej pamięci i ta do takich z pewnością należy.

joaśka | 2014-07-11
Przeczytana: 10 lipca 2014

Dobrze, że to była moja druga książka autorstwa Katarzyny Kołczewskiej, którą przeczytałam. W innym wypadku mój zawód "Idealnym życiem" byłby jeszcze większy. Zasada tzw. tła bardzo mocno wpływa na sposób naszego postrzegania. A na tle "Kto jak nie ja?" druga pozycja w dorobku autorki wypada jeszcze bardziej blado.
Dziecko jako niechciany dar od losu, dziecko jako przeklęcie, dziecko jako gniew i wsciekłość i wreszcie dziecko jako ratunek. Pozostaję pod wrażeniem sposobu, w jaki został pokazany proces przemiany wewnętrznej Anny, jej zmagania ze sobą i dziewczynką oraz walka z wewnętrznymi demonami. Wszystko to napisane językiem wcale nie cukierkowym, ale prawdziwym i gorzkim.
Mam nadzieję, że Katarzyna Kołczewska swoją trzecią książką zatoczy koło i wróci do poziomu tej pierwszej, czego jej jak i czytelnikom bardzo życzę :)

malineczka74 | 2013-09-16
Przeczytana: 16 września 2013

Życie bywa przewrotne i nieprzewidywalne. Dary losu to zwykle niespodzianki. Owszem czasem są to spełnione najskrytsze marzenia, ale bywa, że los daje nam dokładnie to, czego nie chcemy. Mówią, że darowanemu koniowi się w zęby nie zagląda. Czy zatem nie pozostaje nam nic innego jak przyjąć to, co zsyła nam opatrzność z wdzięcznością bez względu na nasze pragnienia? Czy takie niechciane dary nie są dla nas nie lada wyzwaniem, któremu warto podołać?

Anna Słabkowska to kobieta dojrzała, która w życiu niejedno widziała i przeżyła. Choć przez krótki okres czasu była mężatką nigdy nie została matką. Ba w żadnym wypadku tego nie planowała. W młodości poświęciła się pracy lekarskiej na rzecz pacjentek. Był czas iż mówiono o niej bardzo przychylnie jako ginekologu. Jej rozwój kariery zahamował alkohol. Koniaki i wódki od wdzięcznych pacjentek spowodowały coraz częstsze sięganie po drinki. Tak stało się w pewną feralną noc, gdy na stół operacyjny trafiła matka doktor Anny. Przebieg tej operacj...

Ataga | 2014-07-23
Przeczytana: 20 lipca 2014

„Najpierw zaprzeczasz faktom, potem udajesz, że ich nie widzisz, a jak już nie da się ich nie zauważyć, to uznajesz, że nie mają znaczenia.”

"Kto jak nie ja?" to książka o życiu. Takim normalnym i nie pokolorowanym przez autorkę. Można nawet powiedzieć, że wręcz to życie jest odpychające.

Anna to starsza kobieta, która musiała iść na bezpłatny urlop. Przyczynił się do tego jej nałóg jakim jest alkohol. W życiu pani doktor nie było żadnych fajerwerek ani szczęśliwych zakończeń. Skłonna jestem nawet powiedzieć, że jej egzystencja była trudna i nie wszyscy znieśliby presję sprzed lat.
Tragiczny wypadek siostrzenicy sprawił, że życie Anny już nigdy nie było takie samo. Opieka nad trzyletnią Olą do łatwych nie należała, ale dzięki temu pani doktor wyrwała się z ramion nałogu.

Już dawno nie czytałam tak dobrej książki. Podziwiam panią Katarzynę, że tak realistycznie potrafiła opisać bardzo trudne sytuacje. Ta powieść to kawał dobrej roboty. Szczerze polecam. Na pewno się nie z...

Gośka | 2013-11-08
Przeczytana: 09 listopada 2013

Annę poznajemy chyba w najgorszym momencie jej życia. Wysłana na przymusowy urlop do wielu miesięcy pogrąża się w autodestrukcji. Pije, nadużywa leków, prawie nie wychodzi z domu, z nikim nie rozmawia. Zamknięta w swoim świecie wmawia sobie, że takie życie jej odpowiada, że to jest to, co jej się należy.Zbywa przyjaciół, zbywa rodzinę, nic dla niej nie ma znaczenia. I w takim momencie, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, jej życie wywraca się do góry nogami. W wypadku samochodowym ginie jej siostrzenica wraz z mężem. Ich trzyletnia córeczka wychodzi z tego bez szwanku.Siostra Anny na wieść o wypadku dostaje zawału. Nie pozostaje nikt, kto mógłby się zająć małą Olą. Tak więc Anna zostaje postawiona w sytuacji bez wyjścia. Ola trafia do osoby, która nie dość,że nie lubi dzieci, nie ma pojęcia o ich wychowywaniu, to w dodatku nie potrafi zadbać sama o siebie. I tak zaczyna się codzienna walka o zachowanie zdrowych zmysłów Anny. Ola chce do mamy. Ma kilka ataków histerii dziennie. sika...

Jula | 2014-03-29
Przeczytana: 29 marca 2014

Ta książka jest po prostu rewelacyjna i na pewno na długo zapadnie mi w serce i pamięć. Powieść bardzo dojrzała, niezwykle realistyczna, wstrząsająca, aż trudno uwierzyć, że to debiut stosunkowo młodej kobiety. Treścią jest gorzka historia blisko 17-letniego wspólnego życia dojrzałej kobiety po przejściach Anny Słabkowskiej i jej ciotecznej wnuczki Oli Urbanik, która w wieku 3 lat straciła obydwoje rodziców w wypadku samochodowym. Gdyby Anna nie podjęła się pod ogromną presją rodziny opieki nad Olą, dziewczynka trafiłaby do domu dziecka. To wspólne życie było tym trudniejsze, że Anna (lekarz ginekolog, na przymusowym urlopie zdrowotnym, uzależniona od lat od leków i alkoholu) nie lubiła dzieci i nigdy nie chciała ich mieć, ale niejako wbrew sobie stała się w wieku pięćdziesięciu kilku lat opiekunem prawnym małej, skrzywdzonej przez los, zbuntowanej dziewczynki i rozpoczęła walkę o szczęśliwe i spokojne życie odtrąconego przez bliższą rodzinę (dziadków, wujka) dziecka.
Jak potoczyły si...

Załóż konto za darmo!