Kto, jak nie ja?

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
literatura piękna
joly_fh

Ta książka nikogo nie pozostawi obojętnym. Anna nigdy nie chciała mieć dzieci. Nie lubiła ich. Nie interesowały jej. Okazało się, że los zdecydował za nią. Kiedy w tragicznym wypadku ginie jej siostrzenica z mężem, okazuje się że Anna jest jedyną osobą, która może zająć się trzyletnią osieroconą Olą. Inaczej dziewczynka trafi do domu dziecka. Czy uzależniona od leków i alkoholu, borykająca...

Ta książka nikogo nie pozostawi obojętnym.

Czy uzależniona od leków i alkoholu, borykająca się z traumą kobieta zdobędzie się na heroizm, stawi czoło słabościom, lękom i demonom przeszłości? Stawką jest szczęście dziecka, a w tej walce wszystkie chwyty – szantaż, manipulacja, przekupstwo – są dozwolone. I czy trzylatka będzie w stanie zaakceptować zupełnie nowe życie, na które nikt jej nie przygotował?

Niezwykle poruszająca, do bólu szczera opowieść o trudnej miłości, odpowiedzialności i odnajdywaniu szczęścia tam, gdzie nigdy się go nie szukało.

Powieść Katarzyny Kołczewskiej mówi o nadziei, trudnych wyborach, empatii. O naszej małości i wielkości. O ludzkiej sile, która pozwala przetrwać i zrobić coś nie tylko dla siebie. Bohaterowie Kołczewskiej sprawdzają dokładnie, do czego zdolny jest człowiek. Okazuje się, ze wnioski są zaskakująco pozytywne.
Jakub Winiarski, pisarz, krytyk, nauczyciel pisania

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2013

źródło okładki: www.proszynski.pl

Gosia | 2019-09-26
Przeczytana: 07 września 2014

Najlepsza i najbardziej zapadająca w pamięć książka, która czytałam.

Marysia Warchulska | 2019-09-09
Przeczytana: 06 września 2019

Anna - kobieta dobrze po 50-tce, lekarka ginekologii, która bardzo nie lubiła dzieci i nigdy nie chciała ich mieć. Zmagająca się z uzależnieniem od leków i alkoholu. Pewnego dnia w grudniowy dzień ginie jej siostrzenica Gosia z mężem. Co sprawia, że Ci dwoje osierocają 3-letnią Olę, która z trudnych przyczyn losowych będzie musiała zamieszkać z Anną, albo trafi do domu dziecka. Czy Anna i Ola przetrwają trudne zdarzenia, które czyhają tóż za rogiem? Czy Anna stawi czoło słabościom, pewnych leków i demonów z przeszłości?

Co mnie uderzyło od samego początku to prostota i walka z naprawdę ciężkimi i trudnymi przeciwnościami losu. W tej książce bardzo namacalnie została pokazana chęć walki ze sobą, ze swoimi słabościami, o szczęście tam, gdzie kto inny by nie poszedł. O empatii do pewnych sytuacjach i ludziach, którzy nie zawsze są przychylni dla głównej bohaterki.
Dla mnie książka TA książka pozwoliła i pokazała jak mogę w pewnym sensie przewartościować swoje i innych zachowanie w...

Emi | 2019-05-29
Przeczytana: 29 maja 2019

Nie ukrywajmy, opis książki jest banalny, z cyklu trudne sprawy i dlaczego ja. Sama książka poraża i wkrada się w mózg i serce. Piękna historia o miłości i walce. Do tego ciekawy wątek o biurokracji w naszym kraju. Wszystko to daje niespodziewany efekt. Mam kaca...

Alicja | 2019-04-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 15 kwietnia 2019

Chwyciła mocno za serce, wycisnęła łzy z oczu i na pewno nie da o sobie zapomnieć. Brutalna, nie koloryzowana historia - taka jak prawdziwe życie.

Doniek | 2019-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2019

Słodko-gorzka historia , która chwyta za serce.Bardzo mądra i poruszająca powieść o trudnych wyborach, ludzkiej sile i trudnej miłości. Ile wyrzeczeń , trudu i poświęcenia potrzeba by wychować własne dziecko wiedzą tylko rodzice. Jak trudno obcemu dziecku zastąpić rodzica,wiedzą nieliczni. Uzależniona od leków i alkoholu Anna jest jedyną osobą, która może zająć się osieroconą dziewczynką ale pani doktor nigdy nie chciała mieć dzieci a o ich wychowaniu nie ma kompletnie pojęcia. W dodatku ,wszyscy dookoła zdają się wątpić , że jest ona odpowiednią osobą do tego zadania i umieszczają dziecko w placówce opiekuńczej. Do jakich poświęceń jest gotowa zdesperowana kobieta i jakich chwytów użyje w walce o osieroconą Olę? Czy gra warta była świeczki?

Dotka79 | 2019-04-09
Przeczytana: 26 kwietnia 2019

Polecam.

Dorota | 2019-03-30
Przeczytana: marzec 2019

Anna to 52- letnia lekarka, uzależniona od leków i alkoholu. Mieszka sama, w domu odziedziczonym po rodzicach. Nie ma męża. Nie ma dzieci. Ma tylko siostrę i maleńkie grono znajomych. Choć dla niej to akurat nie ma znaczenia. Nie zależy jej na nikim. Ani na sobie, ani na innych. W zasadzie to robi wszystko, aby ludzi od siebie odstraszyć. Nie odbiera telefonów, nie wpuszcza nikogo do mieszkania. Marzy tylko o tym, aby wszyscy dali jej spokój i nie przeszkadzali w drodze do całkowitego stoczenia się. I pewnie tak by się stało, gdyby nie tragedia, jaka spotkała jej siostrę - Magdę. Pewnego dnia Anna dostaje informację, że wydarzyło się coś strasznego, i że ma natychmiast jechać do szpitala. Na miejscu okazuje się, że był wypadek. Córka i zięć Magdy zginęli. Przeżyła tylko ich córeczka - 3- letnia Ola. Dziecko szczęśliwie nie doznało obrażeń, więc po kilku dniach obserwacji może opuścić szpital. Tylko kto ma się nim zająć? Dziadkowie najpierw nie mogę, a potem najzwyczajniej nie chcą...

Anna Sochacka | 2018-11-23
Przeczytana: 22 listopada 2018

Co się stanie, gdy pozbawiona instynktu macierzyńskiego kobieta dostanie pod opiekę 3-letnią dziewczynkę?
Anna jest 50-letnią staczającą się po równi pochyłej alkoholiczką i lekomanką.
Kiedyś była szanowaną w okolicy panią ginekolog. Opryskliwa i zgorzkniała, otoczona grubym murem, przez który nikogo do siebie nie dopuszcza, dąży do samozagłady. Pewnego dnia odbiera telefon z informacją, że jej siostrzenica i mąż zginęli w wypadku samochodowym a ona musi zająć się osieroconą trzyletnią Olą. Broni się przed tym rękami i nogami ale nie ma wyjścia, ich początki są bardzo trudne czy wzajemna relacja pozwoli skruszyć grubą skorupę, którą otoczyła się Anna?
To dopiero pierwsza część książki, w drugiej części Ola ma 15 lat i wszelkie problemy związane z wiekiem dorastania a Anna jest schorowaną staruszką.
Historia niezmiernie absorbująca, czyta się ją szybko i z ciekawością, porusza, wzrusza, wyciska łzę.

Aleksandra | 2018-08-20
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: sierpień 2018

Książka poruszająca trudne tematy, szczera aż do bólu. Jednak często irytował mnie w niej stosunek dorosłych do małego, niewinnego dziecka.

Gosik62 | 2018-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2018

Najpierw fragment, który przeczytałam tuż przed meczem Japonia - Polska: "W moim wieku, w moim stanie i przy moim trybie życia znalezienie choroby było łatwiejsze niż zdobycie bramki przez naszą narodową drużynę piłki nożnej". Rozbawił mnie ten cytat, no ale też ten jedyny raz na mistrzostwach Polska wygrała.
Teraz o książce - przepiękna, przecudowna, trudna, głęboka, aż dziw bierze, że to debiut autorski. Książka pełna wzruszeń i emocji. Kolejna z tych, które czyta się z zapartym tchem aż do końca. Na długo zapada w pamięci, gdyż opowiedziana historia jest bardzo prawdziwa i nietuzinkowa. Niejednokrotnie męczy, wkurza, czasami chciałoby się potrząsnąć którymś z bohaterów, ma się jej dość, a jednocześnie nie da się odłożyć na potem.
Szczerze polecam, ale bądźcie przygotowani na nerwy, wzruszenia a nawet płacz.