W Azji

Wydawnictwo: W.A.B.
Azja, reportaż
literatura faktu
joly_fh

Teksty legendarnego włoskiego dziennikarza, korespondenta niemieckiego tygodnika "Der Spiegel", pisane na przestrzeni dwudziestu pięciu lat . w Japonii, Kambodży, Laosie, Chinach, Indiach i Pakistanie - oto książka W Azji. Terzani po raz pierwszy trafił na kontynent azjatycki w 1965 roku, jeszcze jako sprzedawca maszyn do pisania marki Olivetti. Dlaczego zachwycił się Azją? Pojechałem tam w poszukiwaniu "innego", wszystkiego, czego nie znałem, w pogoni za ideami, ludźmi znanymi mi tylko z lektur.

źródło opisu: www.wab.com.pl

źródło okładki: www.wab.com.pl

Nobliszka | 2016-07-18

„Zostałem dziennikarzem, ponieważ w wyścigach byłem zawsze ostatni”. O jak ja dziękuję Terzaniemu za tę niemoc, gdyby nie ona, gdyby nie ona… Uwielbiam czytać jego reportaże, artykuły, wywiady, wszystko. Jest autorem dla mnie bardzo ważnym, jego przemyślenia, nie odpowiedzi ale to jakie zadaje pytania, bardzo do mnie przemawiają. Nie kupuję go wprost, nie biorę go z dobrodziejstwem inwentarza ale same tematy, które podejmuje, to w jaki sposób o nich pisze trafiają do mnie bez pudła. Swoją opowieść „W Azji” snutą przez ponad trzydzieści lat (1965-1997), Terzani jak zwykle opowiada przez pryzmat ludzi. Bo ludzie dla niego są najważniejsi, w swych tekstach nigdy o nich nie zapomina. Są zabytki, są ustroje, są wojny ale bez człowieka nie istniałyby, co to byłaby za opowieść, garść suchych faktów.

Japonia: „Dwaj Japończycy spotykając się po raz pierwszy muszą natychmiast ustalić pozycję społeczną rozmówcy… choćby po to, aby wiedzieć jak nisko mają się ukłonić”, „kobiety do wygód” –...

Koronczarka | 2015-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2015

Reportaże, ale i różne inne zapiski ułożone chronologicznie i pokazujące najbardziej egzotyczną część Azji. Znany włoski dziennikarz stara się towarzyszyć wielu azjatyckim krajom w najważniejszych dla nich momentach. Stara się popatrzyć ludzi tam mieszkających w ich codziennym życiu, zrozumieć ich mentalność, odkryć ich marzenia, ale i towarzyszyć w ich cierpieniach i nieszczęściach. A tych było bardzo wiele i żadne z państw Dalekiego Wschodu nie uniknęło wojen przebiegających z przerażającym okrucieństwem. Terzani pomaga zrozumieć Azję. Choć to podobno niemożliwe.

Marcin | 2013-10-30
Na półkach: Przeczytane, historia

Książka wyśmienita, godna polecenia każdemu, kto zainteresowany jest historią i współczesnością kontynentu azjatyckiego w całej jego rozmaitości i złożoności. Znajdziemy tutaj rozmaite rodzaje tekstów. Książkę otwierają listy do żony z pierwszego pobytu w Japonii w 1965 roku, później zaś sporo jest reportaży, dzienników wojennych i podróżniczych. Poznajemy nie tylko kulturę i historię narodów, przywódców politycznych i religijnych zarówno ogólnie znanych (Mao Zedong, Deng Xiaoping, Hirohito, Dalajlama, Matka Teresa), jak i znanych nieco węższemu gronu zainteresowanych (jak choćby przywódca Tamilskich Tygrysów Velupillai Prabhakaran, czy Phoolan Devi, niegdysiejsza przywódczyni socjalistów w Indiach), lecz wcale niemniej dowiadujemy się o życiu i problemach kraju takiego jak Mustang. Autor syntetycznie wyjaśnia źródła konfliktów (np. między Syngalezami i Tamilami na Sri-Lance, czy też sporu o Kaszmir), skutecznie obnaża totalitarne mechanizmy, które legły u podstaw sukcesu Japonii,...

Kolejna publikacja Terzaniego, dzięki której wędrujemy ścieżkami Azji przypominając sobie o faktach, które już dawno miały miejsce i albo już o nich zatarł się ślad w naszej świadomości, albo nie słyszeliśmy o nich tego, czym tutaj dzieli się z nami Autor. Fakty dotyczące zdarzeń w Wietnamie, Malezji, Laosie, Kambodży, Chinach, Korei Północnej i Południowej, Japonii oraz Birmie, aż po Pakistan, Indie i Sri Lankę przedstawiane są w różnej formie począwszy od listów do żony, poprzez reportaż, aż po wywiady. Zawsze ujmuje mnie pewną świeżością i bezpretensjonalnością w swoich zapiskach w dziennikach z podróży. Choćby się powtarzał, nigdy nie będzie to tak samo oddany tekst, a co najważniejsze nie będą to nudne, pozbawione zasadniczej treści zapisy o żaleniu się, jak to ciężko być włóczykijem. Tiziano Terzani jest nie tylko reporterem, podróżnikiem, ale i pasjonatem. Wszystko, co napotkane na drodze potrafi zaprezentować w równie zajmujący sposób.
Przeprowadza nas przez ustroje,...

"W Azji" Tiziana Terzaniego to nie tylko fascynująca podróż w krainy odległe i dla Europejczyka zawsze atrakcyjne: to przede wszystkim przewodnik po wydarzeniach i wspaniałe kompendium przystępnie podanej wiedzy o tym, co działo się w tamtych niespokojnych regionach na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Relacjonując przełomowe chwile, których bywał naocznym świadkiem, Autor pokazuje tło historyczne, polityczne uwarunkowania i społeczne reperkusje zachodzących tam przemian.
To co najbardziej uderzyło mnie w tej książce, to jej szczególna aktualność, mimo że od napisania składających się na nią reportaży minęło od 50 do 20 lat, większości czynnych wtedy postaci życia publicznego już nie ma, a karty historii zdążyły odwrócić się już kilkakrotnie. Jest jednak w relacjach i analizach Terzaniego coś, co sprawia, że pod opisem konkretnych wydarzeń zaczynamy dostrzegać mechanizmy bardziej uniwersalne, a jego niegdysiejsze spostrzeżenia i diagnozy idealnie wpisują się rozwój...

Artur Schodziński | 2014-10-13
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 13 października 2014

Prawdziwe mistrzostwo reportażu! Bez koloryzowania i fikcji, aby spotęgować emocje.
POLECAM!

Jagoda | 2017-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2017

Próba zrozumienia Azji z jej kolorytem, innością i historią.

Niewątpliwie jedna z najlepszych książek, jakie przeczytałam w tym roku.
Jako zbiór reportaży jednego autora pisanych na przestrzeni wielu lat, daje niepowtarzalna możliwość prześledzenia, obserwowania, jak zmieniał się styl, warsztat i wrażliwość autora, przebijające się przecież przez dziennikarski obiektywizm relacjonowania faktów.
Myślę, że właśnie ta wrażliwość, otwartość na kultury Orientu i dojrzałość sądów (szczególnie reportaże z Mustangu i Kaszmiru) są tym, co czyni ten zbiór czymś więcej niż tylko solidną porcją doskonałej publicystyki: to już literatura piękna wysokiej próby.

"W Azji" jest książką cenną z jeszcze jednego powodu: historia Azji, szczególnie tej "bardziej egzotycznej", mniej znanej i mniej obecnej w mediach, wcale nie jest łatwa do poznania ani do przyswojenia, traktowana marginalnie w opracowaniach historii powszechnej albo prezentowana w formie mało przystępnych, ale bardzo wnikliwych wielostronicowych monografii. Tymczasem reportaże Terzaniego są...

książek: 1905
Łukasz Kuć | 2011-03-26
Przeczytana: 26 marca 2011

Zbiór kapitalnych reportaży. Niewątpliwie kojarzy się z dokonaniami Ryszarda Kapuścińskiego i jego tekstami na temat wydarzeń w Afryce. Terzani jechał tam, gdzie działy się rzeczy istotne dla Azji i świata. W moim mniemaniu można postawić obok tej książki "Heban" Kapuścińskiego, wtedy otrzymamy zbiór relacji ze środka wydarzeń na dwóch wielkich kontynentach.

pam | 2014-11-12
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2014
Przeczytana: 12 listopada 2014

Z wielkim sentymentem czytałam zbiór reportaży Tizianiego "W Azji".
Wiele z tych krajów azjatyckich -od Nepalu, poprzez Indie, Chiny, Laos, Wietnam i Kambodżę- na przestrzeni kilku lat odwiedziłam. I chociaż wspomnienia moje i Autora dzieli czasami kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, to jednak nic nie tracą ze swojej aktualności.
To zasługa bardzo plastycznych opisów, doskonale oddających atmosferę i ducha Azji. Na najwyższe uznanie zasługuje wnikliwa analiza przyczyn konfliktów rozgrywających się na tym kontynencie, a także sylwetki największych i najważniejszych postaci współczesnej historii Azji.

Polecam gorąco tym wszystkim, którzy chcą dotknąć prawdziwej Azji -z jej ogromnymi problemami, ale też niezaprzeczalnym pięknem.