Wiosna w Różanach

Autor:
Cykl: Droga do Różan (tom 2)
wydawnictwo
Otwarte
typ
papier
joly_fh
7,1 (282 ocen i 61 opinii)

Opis książki

Zosia Borucka nie mogłaby być bardziej szczęśliwa – odzyskała rodzinny dom i spodziewa się dziecka ukochanego Krzysztofa. Ale okrutny los postanawia z niej zadrwić: odbiera jej wszystko, co najcenniejsze. Zdruzgotana zamyka się w sobie, odsuwa od ludzi. Czy troska przyjaciół pomoże jej odzyskać radość życia? A może sprawi to wyjazd do Dalmacji i spotkanie z odnalezionym po latach dziadkiem?

Rozgrzewająca serce opowieść o radościach i smutkach, jakie niesie los, o rodzinie, której każdy z nas potrzebuje, o przyjaźni, która pozwala przetrwać najtrudniejsze chwile, i o miłości dającej nadzieję na szczęście.

źródło opisu: Wydawnictwo Otwarte, 2013

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
aleksnadra | 2013-11-11
Przeczytana: 05 października 2013

Nie tak dawno zachwycałam się pierwszą częścią sagi o Boruckich "Droga do Różan" (recenzja). Wątki w niej rozpoczęte zakończyły się w bardzo niewygodnym i wymownym miejscu czym rozbudziły moją niezaspokajalną ciekawość. Kwestią czasu więc była chwila, kiedy sięgnę po kontynuację :)

Życie Zosi wreszcie nabrało właściwego wymiaru i dopasowało się w z góry wyznaczone pozycje. Kobieta zdobyła miłość Krzysztofa i spodziewa się jego dziecka. Jest również otoczona troską i miłością rodziny i przyjaciół. Czegóż można chcieć więcej?
Niestety szczęście i spokój Zosi zostają zakłócone. Los odbiera jej wszystko, na czym najbardziej jej zależy.

Początek książki wprawił mnie w zdumienie. Cukier, lukier, nudno, mdło. Zosia tryska szczęściem i miłością. Jej życie choć udane, dzięki Bogu, to niestety bardzo monotonne i przewidywalne. Związek miłosny Krzysztofa i Zosi nie budzi już takich emocji i nie ma w nim tego dreszczyku niepewności. Dlatego wysunięcie na pierwszy plan epizdodycznych postaci...

Mońcia | 2014-07-14
Przeczytana: 06 lipca 2014

Sporo już czasu upłynęło od mojej ostatniej wizyty w Różanach. Bardzo chętnie powróciłam do tego urokliwego miejsca i poznanych wcześniej bohaterów. I choć tym razem historia Zosi, jej najbliższych, Krzysztofa, Marianny i Eryka nie tyle dotyczy samych Różan i dworku Boruckich, ale dalszych losów samych bohaterów, to z prawdziwą przyjemnością towarzyszyłam bohaterom w ich smutkach i radościach.

Już od pierwszych stron powieści w życiu Zosi dużo się dzieje, a jeszcze więcej zmienia. Dziewczyna dojrzewa pod wpływem trudnych przeżyć i wreszcie z nieco naiwnej i łatwowiernej osóbki przeradza się w mądrą i rozważną kobietę. Los niestety nie jest dla bohaterki łaskawy, umiera Pani Zuzanna - jej ukochana niania, zaraz potem ojciec żegna się z życiem, a Zosia trafia na oddział położniczy krakowskiego szpitala, gdzie dowiaduje się, że straciła dziecko. To niekończące się pasmo nieszczęść dopełnia jeszcze rozstanie z mężczyzną, z którym planowała wspólne życie.

Trudno nie dorosnąć po...

gosia123 | 2012-11-08
Przeczytana: 07 listopada 2012

Bajkowa okładka,która zachęca do czytania. Nie żałuję i przyznam szczerze,że druga część jest tak samo sympatyczna jak pierwsza.Ja osobiście wiele bym oddała żeby mieć taką przyjaciółkę jak Marianna.

mania | 2014-01-27

Książka dużo lepsza od pierwszej części. Polecam fanom przyjemnych czytadeł z sielskimi klimatami. Nie jestem fanką autorki, której styl wogóle mi nie odpowiada. Szczerze mówiąc książka ta została mi "na siłę" pożyczona i nie wypadało mi jej nie przeczytać .

książek: 1950
Grażyna | 2012-10-03
Przeczytana: 02 października 2012

To dalszy ciąg o Różanach i nie tylko.WłaSciwie jeszcze szybciej ją przeczytałam niż pierwszą. Oczywiście głownym tematem są:miłość,przyjaźń bo to w życiu ważne ,ba czasami najważniejsze. Wplatane wspomnienia z pamiętnika Zuzanny oraz przepisy kulinarne wzbogacają powieść.Są chwile smutne -jak w zżyciu- śmierć ojca Zosi oraz śmierć jej ukochanej niani (Zuzanny).Także tragedia-strata dziecka. Wg mnie typowa ksiązka dla kobiet ,mój mąż omija ja szerokim łukiem ,a ja znów nie lubię książek ,które on czyta.Wg mnie to nawet dobrze...się składa.Polecam więc głównie kobietkom,dziewczynom -jest tu to co bardzo lubię ,wzruszenia,fajne postacie (moje ulubione Zosia i Marianna oraz Eryk) no i co naprawdę ważne pisanie z odpowiednim poczuciem humoru....

Kasiaxxx | 2014-08-11

Powrót do Rożan, pachnący kwiatami i ziołami. Nie pozbawiony smutku i łez, ale też radości ,miłości i wzruszeń. Zosia z młodej dziewczyny przeistacza się w dojrzałą, piękną kobietę. Odkrywa miłość do Eryka, podejmuje nowe życiowe wyzwania. Poznaje smak tragedii i rozstania. Książka przyjemna, zarówno w letnie wakacje i zimowe wieczory, w każdą porę roku. Tak samo dobra jak pierwsza część.

Polecam książkę, tak jak jej poprzedniczkę :) i czekam na kolejną część powieści i dalsze losy jej bohaterów...
Sympatyczna lektura dla kobiet :)

Anna-mojeksiążki | 2013-01-06
Przeczytana: styczeń 2013

"Wiosna w Różanach" to magiczna wielowątkowa opowieść o różnych obliczach miłości. Mnie oczarowała niezwykłym, ciepłym klimatem, barwnymi plenerami i niezwykłymi kobietami. Nie sądziłam, że polska autorka stworzy tak bardzo włoską w swoim klimacie książkę - pełną rewelacyjnego jedzenia, magicznego klimatu oraz bogatą w uczucia i emocje. Taki specyficzny nastrój można spotkać w książkach o tematyce włoskiej - spotkało mnie miłe zaskoczenie. Teraz marzy mi się stworzenie w moim domu i wokół niego, tego ciepła, oraz wielobarwnego ogrodu jak w Różanach, w domach Marianny i Zosi - a szczególnie chciałabym mieć niezwykłe hot tub. Ale po kolei ...

Wracamy do Różan, które na finale pierwszego tomu, Krzysztof podarował Zosi, a właściwie ich nienarodzonemu jeszcze dziecku. Ich związek kwitnie, randkują i kochają się, ale los weryfikuje to uczucie.
Kiedy wydarza się seria nieszczęść, Zosia zostaje sama... Krzysztof odreagowuje wyjeżdżając. Przyjaciele jednak jej nie opuszczają, Marianna i...

diunam | 2012-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2012

Jak miło znów znaleźć się w Różanach! Wprosić się na śniadanie do Marianny, usiąść z nią na ganku i rozkoszować chwilą. Takie magiczne miejsce to moje wielkie marzenie. Jednak teraz już wiem, że ogród, dom, aromat pysznego jedzenia to … nie wszystko. Potrzebne jest jeszcze to tajemnicze „coś”, co jest w takich osobach jak niania Zuzanna i Marianna. To ich aura, ciepło, serdeczność i miłość do świata i ludzi sprawiają, że wszystko wokół nich pięknieje.

Mariannę polubiłam już w pierwszej części, dlatego bardzo się ucieszyłam, że w „Wiośnie w Różanach” jest jej znacznie więcej. W zasadzie to z jej perspektywy poznajemy dalsze losy Zosi i rodziny Boruckich. A sporo się tam dzieje. Spotyka ich straszna tragedia, przy której perypetie z pierwszej części tracą na znaczeniu. Zosia nie może się pozbierać i popada w głęboką depresję. Na szczęście ma przy sobie Mariannę i Eryka, oddanych przyjaciół, bo na Krzysztofa, swoją wielką miłość, po raz kolejny nie może liczyć. Pojawia się też...

Śnieżka | 2014-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2014

Jeśli ktoś czytał "Alibi na szczęście" (i kolejne 3 jego części) to pewnie polubi też historią mieszkańców Różan(choć, ja i tak bardziej zauroczyłam się historią Hanki, niż Zosi).
"Wiosna w Różanach" podobnie jak i "Droga do Różan" wciągnęły mnie niesamowicie, bardzo lubię takie ciepłe książki opowiadające o codziennym życiu. Ciekawi bohaterowie, zwroty akcji, niby taki trochę standard, a jednak sprawia, że ciężko się oderwać od kartek.
Polecam :)

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Antoni Libera
    66. rocznica
    urodzin
    Gdyby nie było kiczu, nie byłoby wielkiej sztuki. Gdyby nie było grzechu, nie byłoby i życia.
  • Pierre Lemaitre
    64. rocznica
    urodzin
    To zawsze błąd mieć rację zbyt wcześnie.
  • Sven Hassel
    98. rocznica
    urodzin
    - Taka jest wola Boga. Jeśli wojna nie zabija, to nie jest to wojna. Misja, na którą was wysyłam, bez wątpienia skończy się śmiercią. Ale będzie to śmierć żołnierska. Honorowa śmierć.
    - No to, kurwa, hurra. - mruknął Mały głośno.
  • Katarzyna Rygiel
    40. rocznica
    urodzin
    Szczerość wymaga odwagi, może dlatego nie cieszy się popularnością.
  • Kazimierz Smoleń
    95. rocznica
  • George Gordon Byron
    191. rocznica
    śmierci
    Bo choć dla czasu staje się nicością, ona jest dla mnie całą wiecznością.
  • Jerzy Andrzejewski
    32. rocznica
    śmierci
    Każdy na ziemi ma takie niebo, czyściec i piekło, na jakie zasługuje.
  • Daphne du Maurier
    26. rocznica
    śmierci
    Szczęście nie jest wartością, którą można ocenić, jest to sposób myślenia, stan umysłu.
  • James Graham Ballard
    6. rocznica
    śmierci
    (...) Rola pisarza, jego upoważnienie i koncesja na tworzenie uległy radykalnej przemianie (...) W pewnym sensie pisarz niczego już nie wie. Nie ma żadnego moralnego prawa do narzucania czegokolwiek. Jego rola sprowadza się obecnie do zaproponowania czytelnikowi wytworu swojej wyobraźni, zbioru opcj... pokaż więcej
  • Tadeusz Rittner
    Trzeba marzyć
  • Ladislav Klíma
    87. rocznica
    śmierci
    Czyż człowiek bardziej od czegokolwiek co przynależy rzeczywistości nie kocha cieni, iluzji, widm?
  • Karol Darwin
    133. rocznica
    śmierci
    Wiele małp lubi bardzo herbatę, kawę i napoje alkoholowe oraz, co sam zaobserwowałem, z przyjemnością pali tytoń.
  • Kamil Giżycki
    47. rocznica