To, co zostało

Okładka książki To, co zostało Jodi Picoult
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki To, co zostało
Jodi Picoult Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Kobiety to czytają! literatura piękna
560 str. 9 godz. 20 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Kobiety to czytają!
Tytuł oryginału:
The Storyteller
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2013-09-10
Data 1. wyd. pol.:
2013-09-10
Data 1. wydania:
2013-02-26
Liczba stron:
560
Czas czytania
9 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378396048
Tłumacz:
Magdalena Moltzan-Małkowska
Tagi:
literatura amerykańska Picoult holocaust śmierć pieczenie chleba eutanazja Magdalena Moltzan-Małkowska

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Siła prawdy, potęga sprawiedliwości, nauka na przyszłość



1389 159 87

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
3497 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1296
510

Na półkach: , ,

Najpierw powiem, że w blurbie jest spoiler i zaapeluję: nie czytajcie blurbów, bo psują radość odkrywania nieznanych kontynentów z ich projektantem, a narzucają jego eksplorowanie z narwanym kolumbem. Weźcie to pod rozwagę. Później powiem, że człowiek jest rozumny, wrażliwy, cywilizowany. I nie trzeba go ponownie opisywać powyższymi cechami, bo są niejako definicją pojęcia. I Jodi o tym wie. A później stawia tego człowieka wraz z wpisanymi w człowieczeństwo cechami w sytuacji, w której zachowuje się nieludzko albo musi się tak zachować, ale jeszcze tego nie robi.
Chciałabym napisać "nauczyłam się nie oceniać". Ale to nie jest prawda. Ciągle tkwi we mnie przyzwyczajenie do dzielenie ludzi na dobrych i złych, prawych i niemoralnych, świętych i nieumiejących kochać. Ale mogę napisać, że się oduczam oceniać i że już zrobiłam jakieś postępy. Kiedyś trudno mi było nawet teoretycznie uznać, że mogłabym w sytuacji granicznej zachować się niemoralnie, co piszę ze wstydem i ze wstydem sobie o tym zawsze przypominam. Ale taka jest prawda i już weszło mi w nawyk myślenie, że nie mam prawa oceniać TAKICH sytuacji, bo nie wiem, jak sama bym się w nich zachowała. To zadziwiające, ale właśnie po uświadomieniu sobie, jak jest, poczułam ulgę.

Ta przydługa i nudnawa dygresja miała służyć określeniu pisarstwa Jodi - że ona celuje piórem przede wszystkim w takich ludzi, do jakich ja kiedyś się zaliczałam. Pan Co-To-Nie-On, Pani Ą-Ę - doskonali etycznie w każdym calu, oni by nigdy, oni zawsze, oni każdemu, im wstyd myśleć, ich to obrzydza, Państwo No-Co-Ty-Mówisz-Tak-Przecież-Nie-Można. To maski. Bo Jodi bierze pierwszego człowieka z ulicy, nieskazitelnego w mentalności, i stawia go w warunkach, gdzie nie ma czerni i bieli, a wybiera się nie między złem mniejszym i większym, a dobrem swoim i moralnym. Pokazuje, że mamy w sobie całe pokłady obrzydliwości i palety zachowań odrażających, jeśli coś zagraża naszemu bezpieczeństwu. Jej powieści są tak trudne, dylematy takie wielkie właśnie dlatego, że ścierają się w nich nie dwa rodzaje ludzi, ale dwie natury każdego, więc jednego człowieka: duchowa i zwierzęca. I obu tych natur należy być świadomym - u siebie, ale przede wszystkim u tych, których chcemy ocenić. O tym jest ta książka. I tak sobie po cichu myślę, że każde odzieranie powieści Jodi z tych wątpliwości, z tych rozterek, ze złożoności i uczuć mieszanych jest zamachem, grzechem wołającym o pomstę do nieba - bo ona o nich pisze, a nie o bohaterach, którzy przeżyli łzawą historię, którą dobrze byłoby zekranizować, bez moralnego tła. A nie pomyśleliście, że może tło jest tu głównym bohaterem?

Najpierw powiem, że w blurbie jest spoiler i zaapeluję: nie czytajcie blurbów, bo psują radość odkrywania nieznanych kontynentów z ich projektantem, a narzucają jego eksplorowanie z narwanym kolumbem. Weźcie to pod rozwagę. Później powiem, że człowiek jest rozumny, wrażliwy, cywilizowany. I nie trzeba go ponownie opisywać powyższymi cechami, bo są niejako definicją pojęcia....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    5 034
  • Przeczytane
    4 428
  • Posiadam
    986
  • Ulubione
    408
  • 2014
    98
  • Teraz czytam
    83
  • Jodi Picoult
    73
  • Chcę w prezencie
    63
  • 2013
    49
  • 2018
    39

Cytaty

Więcej
Jodi Picoult To, co zostało Zobacz więcej
Jodi Picoult To, co zostało Zobacz więcej
Jodi Picoult To, co zostało Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także