Kona ostatni człowiek

Okładka książki Kona ostatni człowiek
Anna Świrszczyńska Wydawnictwo: Biuro Literackie Seria: 44. Poezja polska od nowa poezja
72 str. 1 godz. 12 min.
Kategoria:
poezja
Seria:
44. Poezja polska od nowa
Wydawnictwo:
Biuro Literackie
Data wydania:
2013-06-20
Data 1. wyd. pol.:
2013-06-20
Liczba stron:
72
Czas czytania
1 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788363129446
Średnia ocen

                8,7 8,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,7 / 10
15 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
118
12

Na półkach: ,

Autorka książki “Kona ostatni człowiek” urodziła się w 1909, a zmarła w 1984 roku. Była sanitariuszką w powstaniu warszawskim, co odcisnęło na jej poezji niemałe piętno. Jednak choć w części liryków wyraźnie widać doświadczenia wojenne, to mogą być one traktowanie bardziej uniwersalnie.

Anna Świrszczyńska o sprawach najtrudniejszych mówi językiem przejrzystym, wręcz zabójczo prostym. Głód, umieranie, utratę bliskiej osoby, w tym tracenie siebie, zatracanie się, przedstawia dokładnie takimi, jakie są w rzeczywistości – nie dodaje im fałszywych sensów, niepotrzebnych epitetów. Bez zbędnych ozdobników, uniesień, mówi poprzez ból, rozpacz, gniew w czystej postaci.

Świrszczyńska nie ma skrupułów. Nie oszukuje, że śmierć jest gdzieś daleko, że na pewno ani jej, ani nas nie dotyczy. Wie, że ona jest wszędzie, nawet w śmiechu, radości, tańcu (danse macabre), że jest tak naturalna jak oddychanie – zresztą towarzyszy zarówno pierwszemu, jak i ostatniemu haustowi powietrza.

Jeśli już mowa o uniesieniach, budowaniu przepięknych metafor, to trafiają się one głównie w erotykach. Widać, że są pisane z perspektywy już dojrzałej kobiety, która nie poddaje się zakochaniu jak nastolatka. W opisach jej miłości jest wiele ironii, dystansu, brak złudzeń.

Świrszczyńska jest wspaniałą portrecistką kobiet, kronikarką śmierci. Żaden przypadek nie wydaje się ciekawszy, mniej prawdopodobny, nietypowy. Przy czytaniu ma się wrażenie, że poetka widzi i opisuje (bo tęskni po tobie), bez filtrowania, cedzenia, udawania.

Cieszę się, że ten subiektywny wybór, którego dokonał Konrad Góra, jest tak pięknie przemyślany, spójny i poruszający. Nie do zapomnienia, nie do rozważenia na jeden raz.
______________
recenzja z bloga RACZEj Kulturalnie: www.raczekk.wordpress.com

Autorka książki “Kona ostatni człowiek” urodziła się w 1909, a zmarła w 1984 roku. Była sanitariuszką w powstaniu warszawskim, co odcisnęło na jej poezji niemałe piętno. Jednak choć w części liryków wyraźnie widać doświadczenia wojenne, to mogą być one traktowanie bardziej uniwersalnie.

Anna Świrszczyńska o sprawach najtrudniejszych mówi językiem przejrzystym, wręcz...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    28
  • Przeczytane
    21
  • Posiadam
    10
  • Ulubione
    3
  • Poezja
    2
  • Poezja
    1
  • Połezja & pokrewne rzeczy
    1
  • Moje półkowniczki
    1
  • Bliskie
    1
  • Poezja
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kona ostatni człowiek


Podobne książki

Przeczytaj także