Kona ostatni człowiek

Seria: 44. Poezja polska od nowa
Wydawnictwo: Biuro Literackie
poezja

"Anna Świrszczyńska jest jedną z najbardziej niedocenionych autorek polskiej literatury. W jej twórczości czytelnik odnajdzie ciemny i straszny świat katastrofy i śmierci. Wiersze Świrszczyńskiej to także skandalizujące, w tamtych czasach, ukazanie erotyki. Ważne w twórczości poetki są również wiersze o powstaniu warszawskim, które stanowią poetycki reportaż z wydarzeń 1944 roku. Wyboru Kona ostatni człowiek dokonał Konrad Góra."

źródło opisu: http://www.poezjem.pl/pl/open/catalog/on/product/id/114020

źródło okładki: http://www.poezjem.pl/images/product/img_21224.jpg

Klaudia Raczek | 2015-01-29
Przeczytana: 28 grudnia 2014

Autorka książki “Kona ostatni człowiek” urodziła się w 1909, a zmarła w 1984 roku. Była sanitariuszką w powstaniu warszawskim, co odcisnęło na jej poezji niemałe piętno. Jednak choć w części liryków wyraźnie widać doświadczenia wojenne, to mogą być one traktowanie bardziej uniwersalnie.

Anna Świrszczyńska o sprawach najtrudniejszych mówi językiem przejrzystym, wręcz zabójczo prostym. Głód, umieranie, utratę bliskiej osoby, w tym tracenie siebie, zatracanie się, przedstawia dokładnie takimi, jakie są w rzeczywistości – nie dodaje im fałszywych sensów, niepotrzebnych epitetów. Bez zbędnych ozdobników, uniesień, mówi poprzez ból, rozpacz, gniew w czystej postaci.

Świrszczyńska nie ma skrupułów. Nie oszukuje, że śmierć jest gdzieś daleko, że na pewno ani jej, ani nas nie dotyczy. Wie, że ona jest wszędzie, nawet w śmiechu, radości, tańcu (danse macabre), że jest tak naturalna jak oddychanie – zresztą towarzyszy zarówno pierwszemu, jak i ostatniemu haustowi powietrza.

Jeśli już mowa...