Las Śmierci. Działania w Wilderness 5–6 maja 1864

Seria: Bitwy/Taktyka
Wydawnictwo: INFORTeditions
historia
Bożena

Rozgrywająca się w czasie amerykańskiej wojny secesyjnej kampania wiosenna 1864 roku, znana w historiografii anglojęzycznej pod nazwą kampanii Overland, stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń długotrwałego konfliktu, jaki na początku lat 60. XIX wieku trawił ówczesne Stany Zjednoczone. Po trzech latach wojny, w której żadna ze stron nie osiągnęła znaczącej przewagi, starcie Roberta E. Lee i Ulyssesa S. Granta – dwóch najlepszych dowódców obu stron konfliktu miało ostatecznie zadecydować o finale wojny. Przez dwa krwawe dni obie armie zmagały się ze sobą, walcząc w dzikim, porastającym Wirginię Północną lesie, słusznie zwanym Wilderness – „Puszcza”. Bitwa ta, choć ostatecznie nie rozstrzygnięta, obfitowała w wiele dramatycznych momentów i była preludium do najkrwawszej, trwającej nieco ponad miesiąc kampanii wojny secesyjnej.
Prócz samej bitwy, niniejsza praca przedstawia też inne działania wojenne mające miejsce pomiędzy końcem kampanii gettysburskiej, a początkiem ofensywy wiosennej Granta, by w szerszy sposób przedstawić perspektywę wydarzeń rozgrywających się w wyjątkowo niegościnnym miejscu Wirginii.
Bitwa w Wilderness była do tej pory – mimo swego znaczenia dla przebiegu zmagań – tematem całkowicie w Polsce pomijanym. Nie doczekała się w naszym kraju żadnego oddzielnego opracowania. Tym bardziej zachęcamy do lektury, ufając, że stanie się ona bodźcem do dalszego odkrywania kart amerykańskiej historii.

źródło opisu: http://infort-sklep.pl/nowosci.html

źródło okładki: http://infort-sklep.pl/nowosci.html

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!