Czy papież jest winny? Odpowiedzialność Watykanu w sprawie naruszenia praw człowieka

Tłumaczenie: Paweł Jaworski
Wydawnictwo: Czarna Owca
8 (8 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
The case of the Pope
literatura faktu
Olga

Szokująca książka o pladze pedofilii w Kościele katolickim Robertson rzuca wyzwanie najpotężniejszej organizacji religijnej świata. Kościół katolicki nadal stoi ponad prawem z racji przywilejów jakimi cieszy się nawet w najbardziej cywilizowanych krajach. Zdaniem autora zwierzchnia władza Kościoła ponosi odpowiedzialność za to, że przez lata nie tylko ignorowała, ale i przyczyniała się do ...

Szokująca książka o pladze pedofilii w Kościele katolickim

Zdaniem autora zwierzchnia władza Kościoła ponosi odpowiedzialność za to, że przez lata nie tylko ignorowała, ale i przyczyniała się do wzrostu pedofilii wśród księży. Pod okiem kardynała Josepha Ratzingera działał tajny system służący ochronie księży-pedofilów przed publicznym wymiarem sprawiedliwości, który pozwalał im nie tylko uniknąć wieloletnich wyroków więzienia, ale także dalej bezkarnie krzywdzić dzieci. A wszystko to w imię ochrony interesów Kościoła.

Geoffrey Robertson jest uznanym na całym świecie specjalistą z zakresu prawa międzynarodowego oraz praw człowieka. Był m.in prawnikiem Salmana Rushdiego oraz Juliana Assange (WikiLeaks)

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

żabot | 2015-06-29
Przeczytana: 26 czerwca 2015

Do książki podchodziłem z pewną niepewnością obawiając się nudziarstwa i dość standardowych zarzutów wobec Kościoła i religii. Jednak już od pierwszych stron doznałem sporego zaskoczenia. Książkę napisał prawnik jasno przyznający się do swojej wiary, tj. do bycia katolikiem. Nie pozostawił jednak na Watykanie i Ratzingerze suchej nitki.
Do sposobu pisania trzeba się przyzwyczaić, tekst bywa czasem nieco suchy, prawniczy. Akapity są podzielone na kolejne paragrafy, niczym w kodeksie karnym. Zabieg skądinąd ciekawy i tutaj trafiony.
Głównym tematem jest pedofilia wśród księży, ale nie tylko. Autor powołuje się na konkretne dokumenty, również watykańskie, oświadczenia dostojników watykańskich, ale i dokumenty z różnych państw dotyczące relacji na styku państwo-Watykan. Autor nie ogranicza się li tylko do postaci Benedykta XVI. Pokazuje, w jaki sposób dość kuriozalny w kontekście prawa międzynarodowego twór zwany Watykanem wpływa na politykę międzynarodową. Pokazuje genezę powstania...

Vemona | 2017-09-14
Przeczytana: lipiec 2015

Napisana przez specjalistę od prawa międzynarodowego i praw człowieka ocena działalności Watykanu w kwestii molestowania dzieci. Autor podważa uznanie Watykanu za państwo na podstawie traktatów laterańskich, odnosi się do odpowiedzialności papieża na podstawie rozmaitych międzynarodowych przepisów, ogólnie książka świetna, powinien ją przeczytać każdy, kogo obchodzi kwestia molestowania dzieci przez księży.

Annedriea | 2017-08-24
Przeczytana: 30 sierpnia 2017