Historia Aleksandra Wielkiego

Okładka książki Historia Aleksandra Wielkiego Kwintus Kurcjusz Rufus
Okładka książki Historia Aleksandra Wielkiego
Kwintus Kurcjusz Rufus Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN biografia, autobiografia, pamiętnik
395 str. 6 godz. 35 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Historiae Alexandri Magni
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
1976-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1976-01-01
Liczba stron:
395
Czas czytania
6 godz. 35 min.
Język:
polski
ISBN:
8304046792
Tłumacz:
przekład zespołowy pod red. Lidii Winniczuk
Tagi:
Starożytność Historia starożytna Starożytna Grecja Macedonia Aleksander Wielki Wyprawa Aleksandra Literatura antyczna Literatura rzymska
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Rzymska nowela antyczna Tytus Liwiusz, Owidiusz, Petroniusz, Kwintus Kurcjusz Rufus, Publiusz Papiniusz Stacjusz, Publiusz Korneliusz Tacyt, Gajusz Waleriusz Flakkus, Wergiliusz
Ocena 8,0
Rzymska nowela... Tytus Liwiusz, Owid...
Okładka książki Nowele antyczne. Wybór Ajschines, Alkifron, Appian z Aleksandrii, Apulejusz, Aristajnetos, Chares z Mityleny, Klaudiusz Elian, Ezop, Gelliusz, Herodot, Homer, Ksenofont, Ksenofont z Efezu, Tytus Liwiusz, Lizjasz, Longos, Lukian, Ammianus Marcellinus, Owidiusz, Partenios, Petroniusz, Kwintus Kurcjusz Rufus, Stanisław Stabryła, Publiusz Papiniusz Stacjusz, Syliusz Italikus, Publiusz Korneliusz Tacyt, Romuald Turasiewicz, Wergiliusz
Ocena 7,0
Nowele antyczn... Ajschines, Alkifron...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
52
52

Na półkach: , ,

Bardzo dobrze czyta się dzieło Kurcjusza Rufusa, chociaż jak na prawdziwego Rzymianina przystało nie używa nazw greckich lecz rzymskie( i tak na przykład nie ma Zeusa lecz Jowisz, a Herakles jest Herkulesem). Nie razi to jednak aż tak bardzo, ponieważ podróż, w którą nas zabiera Kurcjusz jest naprawdę fascynująca.Opisy są spójne, pełne szczegółów,których nie ma chociażby u Arriana. Zresztą dużym udogodnieniem są przypisy,w których jest napisane jak daną sytuację przedstawia inny autor.To bardzo mi pomagało, ponieważ mogłam sobie przypomnieć jak przedstawia dane zdarzenia Arrian, którego czytałam dość dawno oraz inni autorzy których nie miałam okazji czytać( np. Diodor czy Justinus).

Kurcjusz nie wybiela Aleksandra pisze o wadach i zaletach, upadkach i wzlotach młodego króla i mimo braków tekstu, które uzupełniał Freinschem to całość czyta się bardzo dobrze i płynnie.

Polecam ją wszystkim, którzy chcą wybrać się na podbój nowych ziem, poznać nowe kultury i budować wielkie imperium wraz z genialnym strategiem i wspaniałym królem Aleksandrem.

Bardzo dobrze czyta się dzieło Kurcjusza Rufusa, chociaż jak na prawdziwego Rzymianina przystało nie używa nazw greckich lecz rzymskie( i tak na przykład nie ma Zeusa lecz Jowisz, a Herakles jest Herkulesem). Nie razi to jednak aż tak bardzo, ponieważ podróż, w którą nas zabiera Kurcjusz jest naprawdę fascynująca.Opisy są spójne, pełne szczegółów,których nie ma chociażby u...

więcej Pokaż mimo to

avatar
606
529

Na półkach: ,

Jedno z dwóch głównych źródeł dotyczących wypraw Aleksandra. Powszechnie jest uważana za gorszą od późniejszej (ok. III w. n. e., data powstania ,,Historii..." jest niemożliwa do ustalenia) ,,Anabazy" Flawiusza Arriana, ale nie oznacza to, że jest kiepska. W zasadzie obie księgi zawierają to samo, a różnice pomiędzy nimi są naprawdę nieduże. Słabą stroną Rufusa jest jego wyraźna nieznajomość geografii, co powoduje spory zamęt. Rzymski autor ewidentnie chciał też przypodobać się czytelnikom, umieszczając (przepisane kronik dotyczących innego okresu, lub może nawet wymyślone przez siebie) ciekawe, ale niekoniecznie wiarygodne opisy. Zamieszczone przez Kurcjusza opisy bitew są bardzo chaotyczne, chociaż nie wiadomo czy nie najbliższe prawdzie - z pewnością przedstawione przez niego dane są wiarygodne, gdyż nie ,,tworzył" on, jak pozostali kronikarze, milionowych armii perskich. Dodatkową zaletą kroniki jest również opis wydarzeń tuż po śmierci Aleksandra (ale z drugiej strony, dwie pierwsze księgi ,,Historii..." się nie zachowały, więc nie mamy nic o działaniach Macedończyka w Grecji i Azji Mniejszej) i ciekawy, barwny styl autora.

Jedno z dwóch głównych źródeł dotyczących wypraw Aleksandra. Powszechnie jest uważana za gorszą od późniejszej (ok. III w. n. e., data powstania ,,Historii..." jest niemożliwa do ustalenia) ,,Anabazy" Flawiusza Arriana, ale nie oznacza to, że jest kiepska. W zasadzie obie księgi zawierają to samo, a różnice pomiędzy nimi są naprawdę nieduże. Słabą stroną Rufusa jest jego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
233
50

Na półkach: ,

Genialna. Przypisy historyków/recenzentów tonujące zapędy autora do wyolbrzymiania zwycięstw Aleksandra - konieczne, aby nie traktować tej pozycji jak zbioru podań z mitologii.

Genialna. Przypisy historyków/recenzentów tonujące zapędy autora do wyolbrzymiania zwycięstw Aleksandra - konieczne, aby nie traktować tej pozycji jak zbioru podań z mitologii.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    12
  • Przeczytane
    12
  • Posiadam
    5
  • Ulubione
    2
  • Literatura antyczna
    1
  • Klasyka historiografii
    1
  • Źródła historyczne, traktaty, eposy historyczne, wspomnienia i pamiętniki oraz wszelka literatura sprzed XIX wieku
    1
  • 2014
    1
  • Nauka,historia,filozofia,biografie,religia,itp.
    1
  • Antyk
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Historia Aleksandra Wielkiego


Podobne książki

Przeczytaj także