Medytacje buddyjskie. Współczesny podręcznik osiągania wyższego stanu świadomości

Tłumaczenie: Barbara Mińska
Wydawnictwo: Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii
Mindfulness in Plain English: 20th Anniversary Edition
buddyzm, medytacje
religia
joly_fh

Nie jest ważne czy stawiasz pierwsze kroki w medytacji, czy już jesteś zaawansowany w tej sztuce, ta książka z pewnością odkryje przed Tobą wiele tajemnic. Autor – wielki mistrz buddyjski – prostym językiem opisuje każdy etap przygotowania i praktyczną jej stronę. Dzięki jego podpowiedziom z łatwością pozbędziesz się stresu, a dzięki temu oczyścisz i uzdrowisz swoje ciało. Rozpoczniesz proces samoodkrywania i samouzdrawiania, który doprowadzi Cię do szczęścia. Aby osiągnąć ten cel wystarczy, że spełnisz pięć czynników: oczyścisz umysł, pokonasz smutek, wyzbędziesz się bólu i żalu, odkryjesz i będziesz podążał własną ścieżką wewnętrznego spokoju. Stosując je będziesz mógł iść naprzód z nadzieją i pewnością, że podążasz właściwą drogą. Odzyskaj harmonię i radość życia.

źródło opisu: Studio Astropsychologii, 2013

źródło okładki: http://talizman.pl/8670-medytacje-buddyjskie-01001881.html

hibou | 2013-09-24
Przeczytana: 04 września 2013

Bhante Henepola Gunarata to doktor filozofii, mnich, wykładowca na Uniwersytecie Amerykańskim, nauczyciel buddyzmu. Prowadzi szkolenia i kursy medytacji w Stanach Zjednoczonych, Europie i Australii. Jego prelekcje cieszą się ogromną popularnością.

Tematem "Medytacji buddyjskich" jest praktyka medytacji vipassana czyli medytacji wglądu. Sama medytacja nie jest łatwa gdyż wymaga dużo cierpliwości i czasu. Jak wiadomo często obu tych rzeczy nam brakuje. Jeżeli chcesz się pozbyć stresu i polepszyć swoje samopoczucie zarówno fizyczne jak i psychiczne to warto znaleźć czas i cierpliwość gdyż ta książka to świetny poradnik, który pozwoli Ci odzyskać harmonię. Mało tego, sprawi że nauczysz się kontrolować i nazywać swoje odczucia oraz zrozumiesz ludzi i otaczający Cię świat. Jednak by to otrzymać musisz praktykować.

Autor już na samym wstępie informuje czytelnika, że będzie używał prostego języka gdyż to właśnie on pozwala nam zrozumieć nowe rzeczy. Jak się później okazuje, dotrzymuje...

grejfrutoowa | 2013-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2013

Bhante Henepola Gunaratana to doktor filozofii i mnich. Prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Amerykańskim. Zajmuje się medytacją – jest nauczycielem na szkoleniach i kursach związanych z tą dziedziną. W 2013 roku wydawnictwo Studio Astropsychologii wydało „Medytacje buddyjskie” tego autora.
Książka zajmuje się tematem medytacji. Jest to trudna i czasochłonna sztuka. Autor obala mity związane z medytacją – twierdzi, że nie jest jedynie sztuką medytacji, chociaż często tak uważa się na zachodzie. Nie jest też niebezpieczna. Może ją uprawiać zwykły człowiek, niekoniecznie mnich. Medytacja jest procesem skupiania się na własnych myślach, na tworzeniu się ich i na zrozumieniu otaczającego świata poprzez dostrzeżenie jasności sytuacji. Nie można jednak powiedzieć, że każdy kto usiądzie w pozycji kwiatu lotosu i zamknie oczy będzie medytować. Przede wszystkim nie wolno nastawiać się na takie myślenie, trzeba się wyluzować. Autor podaje metody dochodzenia do wyciszenia, mówi o tym gdzie i...

Mani | 2013-12-26
Przeczytana: 2013 rok

Bhante Guanaratana to mnich, wykładowca na Uniwersytecie Amerykańskim i nauczyciel buddyzmu. W swojej książce przybliża czytelnikowi metodę medytacji Vipassana, która skupia się na osiągnięciu świadomości.

We wstępie autor zaznacza, że jego podręcznik jest napisany zwyczajnym, jak najprostszym językiem, który będzie zrozumiały dla każdego i każdemu pozwoli szybko wdrożyć medytację do codziennego życia. Jak napisał, tak zrobił.

"Medytacje buddyjskie" krok po kroku opisują, w jaki sposób zabrać się za medytowanie, czym ono właściwie jest i czym nie jest oraz do czego prowadzi. Znajdziemy tu wytłumaczenie terminu "świadomość" oraz co osiągniemy praktykując ją. Nie jest to jedynie teoretyczna wiedza, autorowi zależy na tym, by teoria szła w parze z praktyką, każdy rozdział porusza więc inny aspekt medytacji, włączając w to odpowiednią postawę, miejsce, w którym medytujemy, przeszkody jakie możemy napotkać i czas trwania medytacji.

Dodatkowo już w posłowiu, otrzymujemy bardzo ważną...

Mirosława | 2013-11-20
Przeczytana: 19 listopada 2013

Książka powstała w odpowiedzi na wiele próśb skierowanych do autora, by ten pomógł im zrozumieć istotę medytacji i nauczył praktyki doskonalenia świadomości w prosty sposób, tak, by każdy mógł ją praktykować nawet bez pomocy nauczyciela czy przewodnika. Mistrz Bhante uświadamia nam czym jest szczęście, jak osiągnąć wewnętrzny spokój, przemienić negatywy w pozytywne doświadczenia. Powinniśmy pamiętać, że wszystko w życiu jest ulotne i warto zwracać uwagę na drobne radości, chwile teraźniejszą i cieszyć się tym co posiadamy. Uczy jak postrzegać świat z innej perspektywy niż z poziomu materialnych i emocjonalnych wartości.

„Bez względu na to, jak dużo już osiągnąłeś, nieuchronnie stracisz część tego lub poświęcisz resztę życia pilnując tego, co zdobyłeś i planując, jak zyskać więcej. Na końcu umrzesz; pod koniec wszystko stracisz. Wszystko przemija.”

Za najważniejsze kwestie naszej egzystencji autor uważa szczęście i spokój, które możemy osiągnąć dzięki medytacji dlatego swoją...

sveah | 2017-06-08

Warto sięgać po nią regularnie. Nie tylko wtedy, gdy dostaniesz porządną chłostę od życia, gdy wiatr wieje w oczy i nie wiesz już gdzie się schować, a najlepiej byłoby zniknąć. Jak się okazuje (mówię z doświadczenia), wiele bolesnych, niechcianych sytuacji i zdarzeń możemy uniknąć (a dokładniej - nie odczuwać tak dramatycznie), tylko najpierw trzeba otworzyć oczy. Ale otworzyć je naprawdę i spojrzeć ponad ten materialny przepych, który nas zalewa każdego dnia, w każdej chwili. Zobaczyć to, co na co dzień często niewidoczne. Ta książka jest w stanie pomóc, ale nie czyni cudów. Po prostu pozwala "patrzeć inaczej". Ale trzeba być na to gotowym. Nie zawsze niestety jesteśmy.

habanerdo | 2015-09-10

Dobra pozycja dla osób zaczynających medytację. Przeczytałem już dawno, ale wydaje mi się, że całość przedstawiona jest dość ogólnikowo i o ile w przypadku anapanasati wystarczy kilka linijek, tak konkretów o vipassanie było tu (o ile mnie pamięć nie myli) niewiele.

klocford | 2016-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2015