Nocni wędrowcy

Wydawnictwo: W.A.B.
Uganda, konflikty
literatura faktu
joly_fh

Nocni wędrowcy to reporterskie studium jednego z najbardziej niespokojnych państw na Ziemi - Ugandy. Wojciech Jagielski rozpoczyna swoją opowieść w Gulu, gdzie poznaje dzieci-weteranów wojny w kraju Aczolich na prawym brzegu Nilu. Autor przytacza ich wstrząsające opowieści w służbie Armii Bożego Oporu, do której zostały wcielone siłą. Prawie wszystkie z nich zmuszone były zabijać. Niektóre nawet własnych rodziców i rodzeństwo. Jagielski prowadzi nas przez najtrudniejszy okres w dziejach Ugandy - czasy rządów dwóch krwawych dyktatorów - Miliona Obotego i Idi Amina - którzy razem odpowiadają za śmierć niemal miliona ludzi. Odmalowuje również postać, niezwykle kontrowersyjnego, obecnego prezydenta Ugandy - Museveniego - który z uwielbianego wyzwoliciela powoli staje się typowym afrykańskim satrapą. Nocni wędrowcy są nie tylko o polityce i wojnie. To również zbiorowy portret Ugandyjczyków, którzy zmęczeni niemal trzydziestoma latami wojen, od dwóch dziesięcioleci sukcesywnie odbudowują swój kraj.

Trupów było tak wiele, że nie nadążano z ich grzebaniem, zapominając o odprawieniu wszystkich rytuałów i obrzędów, koniecznych przy pochówku.(...)

W rezultacie, na zielonych wzgórzach Luwero pojawiła się nieprzebrana wprost liczba duchów ludzi pomordowanych w wojnach. Nie odprawione w drogę jak trzeba, nie otrzymawszy należytej ofiary, duchy nie wędrowały do krainy zmarłych, lecz nadal pozostawały w świcie żywych, szukając ukojenia a także zemsty. Mściły się ściągając na swoich krzywdzicieli plagi nieszczęścia.(...)

Na prawym brzegu Nilu, w kraju Aczolich wierzono, że właśnie zaniedbanie pogrzebowych rytuałów, zakłócenie właściwego porządku rzeczy i będąca tego wynikiem niezwykła wprost mnogość złych, żądnych zemsty duchów pomordowanych na wojnach ludzi, stała się przyczyną nieszczęść, jakie spadły na ich kraj i całą Ugandę.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B.,2013

źródło okładki: www.wab.com.pl

Natalia | 2019-08-18
Przeczytana: 23 kwietnia 2019

Wstrząsający obraz młodych ludzi, których porwano, „uformowano”, a następnie zmuszono do odbierania życia, nierzadko w myśl zasady: zabij albo sam zostaniesz zabity. To jednak nie tylko reportaż o wojnie, lecz o Ugandyjczykach w ogóle: o ich walce z wrogą rzeczywistością i usilnych próbach odbudowy własnego kraju. Na przykładzie „Nocnych wędrowców” obserwujemy też, że dola człowiecza może stanowić pretekst do ukazania izolacji oraz społecznej „nieprzynależności” ludów afrykańskich. Dzieci będące zarazem katami i ofiarami symbolizują Czarny Ląd, który zbudowany na krzywdzie, grabieży oraz ludzkim wyzysku, wciąż jawi nam się jako biała plama. Naświetlając problem z wielu różnych perspektyw reporter prowokuje do zadawania pytań; czym jest człowieczeństwo, jak łatwo zdehumanizować jednostkę i dotrzeć do jej „jądra ciemności”. Prawda esencjonalna przeważa więc nad prawdą dokumentalną, ale właśnie dzięki temu całość zyskuje i obrasta w sensy.

DreK | 2019-07-17
Przeczytana: 15 lipca 2019

Autor w książce poruszył ważny temat, dojścia do władzy Museveniego, oraz cierpienia najmłodszych mieszkańców afryki, którzy siłą porywani są do partyzanckiej armii.
Najbardziej w pamięci zapadło mi przysłowie Aczolich mianowicie, że tam „gdzie walczą dwa słonie, najbardziej cierpi trawa” - tam gdzie walczy władza, czy terroryzm, najbardziej cierpi zwykły, szary człowiek.
Ciężko coś więcej dodać ponieważ, pomimo ciekawego tematu, sama treść książki jest momentami nieciekawa, wręcz nudna, czasem dosłownie czytałem i traciłem wątek. Pozycja według mnie słaba w porównaniu do "modlitwy o deszcz" czy "Wszystkie wojny Lary".

Atina | 2019-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2019

Oblicze współczesnej Afryki na przykładzie Ugandy. Ziemi zawłaszczonej przez najeźdźców, którzy niszcząc lokalne tradycje i naruszając świętości, narzucili jej swoją religię, władzę, poglądy.
Tworząc sztucznie nowe państwa, nie liczyli się z historycznymi plemiennymi granicami. Taki chaos mógł zaowocować tylko jednym - wojną domową. I tak postkolonizacyjna Afryka pogrążyła się w krwawych walkach między zwaśnionymi przez najeźdźców plemionami. Działanie celowe, bo osłabione wojną dawne kolonie, nadal można bezkarnie wykorzystywać gospodarczo, a co więcej - stworzyć bardzo chłonny rynek handlu bronią.
Również nowa religia nie sprzyja rdzennym mieszkańcom Afryki. Nie dosyć, że przyczynia się do szerzenia epidemii AIDS, to jeszcze stanowi kanwę dla ludobójstwa -religijne uzasadnienie znajduje między innymi działalność Armii Bożego Oporu; straszliwa zbrodnia dokonywana na afrykańskich dzieciach z przyzwoleniem reszty świata. Zresztą stare, animistyczne wierzenia, stanowią również...

Antoniówka | 2019-06-23
Przeczytana: 17 czerwca 2019

Bardzo mądre przysłowie Aczolich mówi, że tam „gdzie walczą dwa słonie, najbardziej cierpi trawa”. Niestety tam, gdzie jest walka o wpływy i władzę, najbardziej cierpią zwykli ludzie.

Wojciech Jagielski był w Ugandzie w czasie poprzedzającym wybory, w których zwyciężył Museveni. Aby dowiedzieć się więcej o tym targanym niepokojami kraju, Autor pojechał odwiedzić ośrodek, który przywraca społeczeństwu dzieci porwane przez partyzantów z Bożej armii. Historie tych dzieci są straszne – porywane z wiosek, zmuszane były do mordowania (nieraz i własnej rodziny). Jeśli się na to nie godziły – same ginęły. Młode dziewczynki zaś, brane na żony dla komendantów, rodziły im mnóstwo dzieci.

Autor pomiędzy kartkami wykłada też swoje credo dziennikarstwa. Pogląd, że z ludźmi trzeba rozmawiać, a nie ich wypytywać. Dużą wagę przywiązuje też do znajomości historii miejsca, do którego się jedzie. Jagielski wędruje od szczegółu (historie pojedynczych ludzi) do ogółu – historia kraju. Pod tymi...

gniewko1 | 2019-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2019

Książka zrobiła na mnie duże wrażenie. Autor bardzo podszedł do niej bardzo emocjonalnie. Przez caly czas nurtowało mnie pytanie jak blisko może posunąć się reporter w relacjach z ofiarami. Tutaj nie wiem czy autor nie przekroczył tej granicy.

szachownica | 2018-11-13
Przeczytana: 09 stycznia 2012

..."Zawód dziennikarza ma w jakimś sensie wpisaną w siebie zdradę.Nakazuje zdobywać zaufanie ludzi,wyciągać ich na zwierzenia. Po to jedynie, by je potem rozpowiadać, ujawniać. Dla poczucia dobrze spełnionego obowiązku, satysfakcji, poklasku, nagród. Jedynym i wystarczającym usprawiedliwieniem tego nadużycia cudzej ufności ma być poznanie prawdy"...
..."Uchodźcy to ludzie, których wojna nie pozbawiła co prawda życia, ale odebrała jego sens. Wiarę, nadzieję, marzenia, całą energię"...

pietrych | 2018-08-30
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 29 sierpnia 2018

Lektura poszerzająca horyzonty i zmuszająca do refleksji. Niestety literacko nienajlepsza, przyjęta narracja nie wciąga, a momentami to wręcz dłużyzny.

kasiarzyna | 2018-02-10

W ośrodku w Gulu w Ugandzie mieszkają dzieciaki. Mają po kilkanaście lat, a niektóre mniej. Jak to dzieci – strzelają do siebie drewnianymi karabinami i wymachują wystruganymi maczetami. Bawią się w wojnę? To ośrodek dla byłych dzieci – żołnierzy, siłą wcielanych do opętańczej Bożej Armii Oporu. Porwani od rodzin z wiosek, zostali zamienieni w zabójców. Dziewczynki zamieniono w nałożnice. „Zostawiali za sobą skrwawione trupy i pogorzeliska. A także papierki po rabowanych w wioskowych sklepach biszkoptach i cukierkach, które na mgnienie oka znów przemieniały ich w dzieci niepotrafiące się oprzeć słodyczom. Z każdym mordem starsi stażem partyzanci powtarzali młodszym: Teraz nie macie już dokąd wracać. Nie ma dla was powrotu”.
Mocna książka o piekle na ziemi. Pod względem formalnym to rodzaj eksperymentu – choć wszystkie opisane historie są autentyczne, to główni bohaterzy zostali stworzeni z kilku rzeczywistych postaci.

Joanna1969 | 2017-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2017

Książka pełna wielkich emocji,okrutna ale bardzo ciekawa,na pewno warta przeczytania.Polecam.

nemezis87 | 2017-02-23
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 23 lutego 2017

,,Nocni wędrowcy" to trzecia po ,,Wszystkich wojnach Lary" oraz ,,Dobrym miejscu do umierania" książka Wojciecha Jagielskiego jaką miałam okazję przeczytać. I przyznaję, że podobała mi się najbardziej. Może dlatego, że jest najbardziej egzotyczna, a może dlatego, że opowiada o dzieciach.

Kto zna twórczość Jagielskiego, ten wie, że reporter nigdy nie podejmuje łatwych tematów, a raczej pisze o sprawach trudnych, często takich, które wiele osób stara się zamieść pod dywan. I taka też jest sprawa zapomnianej wojny w kraju Aczolich, w Ugandzie, gdzie sekciarz Joseph Kony utworzył zbrodniczą Bożą Armię Oporu, która terroryzuje cały naród.

Można powiedzieć, że nie jest to pierwszyzna, religijni oszołomi nie raz i nie dwa pociągały za sobą tłumy do krwawej rebelii. Różnica jest jednak jest taka i to w tym najstraszniejsze, że Kony, do swojej armii siłą wciela dzieci, często nie przekraczające 7-8 lat, a następnie zmusza ich do zbrodni, od których opisów włosy jeżą się na głowie....