Międzynarodowe związki gospodarki z polityką wyd. II

Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek
biznes, finanse

Wzajemne związki swoistych w gruncie rzeczy procesów gospodarczych z podobnie odrębnymi wydarzeniami politycznymi są tak silne i trwałe, że wszelkie próby zrozumienia istoty ich integracji wymagają szczególnej ostrożności. Tym bardziej dotyczy to międzynarodowych wzajemnych powiązań, stosunków i uzależnień. Niniejsza książka zmierza do ujęcia wielkiego tematu współczesnych przeobrażeń światowych zarówno przez pryzmat ujęć globalnych, jak i poprzez analizę sytuacji we wszystkich ważniejszych obszarach stosunków międzynarodowych. Nowe spojrzenie na stosunki europejskie i ogólnoświatowe powinno stanowić między innymi przyczynek do podporządkowania wiedzy o międzynarodowych źródłach obecnych kierunków polskiego rozwoju ekonomicznego, politycznego i świadomościowego. Książka o powiązaniach międzynarodowych sił gospodarczych z siłami politycznymi zmierza do pokazania niektórych elementów tego, w jak bardzo złożonych warunkach rozwija się gospodarka świata. Od jak wielu warunków i okoliczności zalezy jej postęp. Jak bardzo czynniki społeczne czy polityczne, myślenie kategoriami odmiennymi od ściśle ekonomicznych, wpływają na rozwój wypadków w sferze pozornie wyliczalnej buchalteryjnie. Ale też, jak bardzo myślenie kategoriami oderwanymi od determinantów ekonomicznych prowadzi do wielkich załamań politycznych oraz ideologicznych.