Zgłosuj na książki roku 2017

Przynęta

Tłumaczenie: Ewa Kowalska
Cykl: Vera Stanhope (tom 1)
Wydawnictwo: Amber
The Crow Trap
joly_fh

Odludna farma wśród pustych wzgórz Northumbrii. Trzy kobiety prowadzą wspólne badania środowiska naturalnego w miejscu, gdzie ma powstać kopalnia. Trzy kobiety, które łączy jedno: każda dobrze zna znaczenie słowa zdrada. Dla kierującej zespołem ornitolog Rachael Lambert ten projekt jest okazją, by odzyskać poczucie własnej wartości po podwójnej zdradzie – kochanka, a zarazem szefa. Botaniczka...

Dla kierującej zespołem ornitolog Rachael Lambert ten projekt jest okazją, by odzyskać poczucie własnej wartości po podwójnej zdradzie – kochanka, a zarazem szefa. Botaniczka Anne Preece wie, że nie powinna tu być. Grace Fulwell, małomówna, zamknięta w sobie młoda zoolog, nie zdradza żadnego ze swoich sekretów…

Nagle Rachael znajduje ciało właścicielki farmy, gdzie mieszkają. Bella popełniła samobójstwo, to oczywiste dla wszystkich - poza Rachael, która zbyt dobrze ją znała.

Wraz z następnym morderstwem na scenę wkracza inspektor Vera Stanhope - samotna pracoholiczka o ciętym języku i niezbyt przyjemnym charakterze. Vera dobrze zna te okolice. Lecz nie wiążą się z nim dobre wspomnienia. Teraz musi ułożyć prawdę z kawałków układanki z zagmatwanych życiorysów trzech kobiet, które mają ze sobą więcej wspólnego niż im się wydaje...

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2013

źródło okładki: www.wydawnictwoamber.pl

wiejskifilozof | 2017-07-27

To pierwsza książka,z Verą w roli głównej.Choć ona sama,raczej nie gra tu pierwszych skrzypiec.
Książka,to typowy kryminał.Fajnie napisana,dziej się dużo.Mamy opis wielu rzeczy co mi się podobało.Choćby wydr.
Ogólnie pozytywnie jestem nastawiony.

gwiazdka | 2014-05-02
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 02 maja 2014

Tak się dobrze składa, że lekturę serii z Verą Stanhope zaczęłam od tomu drugiego, a „Przynęta", tom pierwszy, jest moja drugą książką pani Cleeves. A dobrze się składa, ze taka a nie inna kolejność, bo tom pierwszy średnio przypadł mi do smaku, śledztwo zaczyna się gdzieś od połowy, pierwsze strony nie sprzyjają koncentracji na kolejnych wydarzeniach, wydawały mi się bardzo chaotyczne. Poza tym nie było nawet jednego bohatera, którego chociaż trochę polubiłabym, jakby każda postać miała same wady, a żadnych zalet, poza może inteligencją. Z perspektywy całości układ „Przynęty" nawet ma sens, poszczególne fragmenty przedstawione są z punktu widzenia wybranych bohaterek, jednak pisane w trzeciej osobie. Jak na kryminał za mało miejsca początkowo poświęcone zostało śledztwu, a za dużo sytuacji obyczajowo- społecznej, poza tym brakowało mi jakiegoś klimatu miejscowego. Za to ogromny plus, bo osoba mordercy mnie bardzo zaskoczyła. Całość w okolicach przeciętności.

mamago | 2016-04-20
Przeczytana: kwiecień 2016

Vera Stanhope - inspektor Policji, lat 45 - subtelna niczym buldożer, dociekliwa jak Panna Marple, urocza jak Bukietowa z serialu "Co ludzie powiedzą" (ale uwaga to tylko pozory w celu zmylenia przeciwnika), miłośniczka kwiecistych sukienek i dobrej whisky (w ilościach nieograniczonych). Takie zestawienie powoduje, że pani inspektor jest zdana na sukces, a potencjalni przestępcy nie mogą spać spokojnie...:-) Jeśli cenicie dobre kryminały, z ciekawą intrygą, gdzie na pierwszym planie jest dedukcja kryminalna, nie ma natomiast krwistych opisów lub psychopatów biegających za swoimi ofiarami to książka z całą pewnością przypadnie wam do gustu. Dla mnie powiew świeżości.

Pucka69 | 2014-06-26
Przeczytana: 25 czerwca 2014

Doskonała powieść kryminalna ze świetnymi opisami postaci, ich problemów, życia. Spojrzenie na wydarzenia z perspektywy czterech osób - ofiary, dwóch jej współpracownic i pani detektyw. Kolejna autorkę którą mogłabym "dodać do ulubionych":)

tajus | 2014-01-23
Przeczytana: 14 stycznia 2014

Ann Cleeves to brytyjska pisarka mająca na koncie ponad dwadzieścia powieści, które są wydawane w wielu krajach na całym świecie. Za "Czerń kruka" została uhonorowana w 2006 roku nagrodą Duncana Lawrie Daggera, a rok później - szwedzką nagrodą Martina Becka. Po jej utwory często sięgają producenci filmów i seriali. Serial "Vera" od prawie trzech lat cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców Wielkiej Brytanii i nie tylko.

Północna Anglia, okolice Kimmerston. Na położoną na wzgórzach farmę Black Law przyjeżdża Rachael Lambert, ekolog, przewodnicząca badań, które mają na celu wykazanie, czy na tutejszych terenach może zostać wybudowana kopalnia. Tuż po przybyciu na miejsce kobieta znajduje zwłoki przyjaciółki, Belli Furness, która mieszkała na farmie wraz ze sparaliżowanym po wylewie mężem. Bella popełniła samobójstwo, lecz Rachael w to nie wierzy. Postanawia więc przyjrzeć się nieco bliżej okolicznej wsi i jej mieszkańcom, a także firmie, która zatrudnia ją i dwie inne kobiety...

Elżbieta | 2017-07-31
Przeczytana: lipiec 2017

Niewielkie, trochę senne angielskie miasteczko, w którym dość nieoczekiwanie dochodzi do serii dziwnych zdarzeń. Tłem dla nich jest planowana inwestycja, którą ma być budowa kopalni. I jak to z takimi przedsiębiorstwami bywa, jedni są jej zagorzałymi zwolennikami (bo nowe miejsca pracy, rozwój miasta, korzyści dla mieszkańców), inni walczą zaciekle, by nie powstała (bo degradacja środowiska, spadek cen nieruchomości w pobliżu kopalni, straty dla mieszkańców). W efekcie grupa ekologów (nota bene wynajęta przez inwestora) ma zbadać aspekty środowiskowe i sprawdzić, czy na dyskusyjnym terenie nie żyją np. zagrożone gatunki zwierząt.
Wszystko idzie zgodnie z planem do momentu aż pewna pozornie pogodna gospodyni domowa popełnia samobójstwo, a wkrótce potem dochodzi do morderstwa. Zaczyna się policyjne śledztwo, w trakcie którego wychodzą na jaw mroczne sekrety z życia członków lokalnej społeczności.
Pomysł nawet i fajny, ale wykonanie jakoś nie przypadło mi do gustu. Opisywanie tych...

Cyfranek | 2015-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2015

Książka zadziwiająco dobrze oddaje klimat serialu telewizyjnego "Vera". Jednocześnie jest nieźle umiejscowiona w tradycyjnym krajobrazie wsi angielskiej z jej typowym krajobrazem, zabudową i zamieszkującymi ją ludźmi, trochę jakby z innej epoki. Podobnie jak "Morderstwa w Midsomer", to miła lektura dla miłośników angielskich kryminałów.

Ata77 | 2014-12-24
Przeczytana: 23 grudnia 2014

Ta pozycja to pierwsza część cyklu z inspektor Verą.
Ja zaczęłam przypadkiem od trzeciej, która bardzo mi się podobała, a teraz ta pierwsza...
Generalnie nie było źle...
Pani policjant pojawia się dosłownie w połowie książki, zaś jej pierwsza część to obszerne relacje z perspektywy 3 głównych bohaterek. Akcja toczy się powoli i przez to nie buduje napięcia. Zresztą w tej książce w ogóle nie ma napięcia, grozy...
Samo wyjaśnienie kto był mordercą dość banalne i rozczarowujące.
Plusik za to, że autorka tak konstruuje osobowości swoich bohaterów, że mordercą wydaje się prawie każdy.

Felicity | 2015-09-14
Przeczytana: 13 września 2015

Z kilku książek z serii "Vera" które przeczytałam ta podoba mi się najbardziej. Sam początek mnie nie porwał, ale po kilku rozdziałach akcja nabiera tempa i nie mogłam się już oderwać. Lubię konstrukcję opartą na relacji tych samych zdarzeń z punktu widzenia różnych bohaterów, a tutaj wyszło to autorce bardzo dobrze.
Zastrzeżenie mam jedynie do rozwiązania wątku kryminalnego w każdej znanej mi już książce Ann Cleeves - za każdym razem mordercą okazuje się osoba tak zaskakująca, że aż jest to nieprawdopodobne. W tak ciekawych książkach wolałabym chyba mniej wydumane zakończenia.
Serię czytam wprawdzie nie po kolei, ale nie ma to dużego znaczenia, bo w wątku osobistym bohaterów nie zmienia się nic poza aktualną liczbą dzieci Ashwortha.
Dodatkowym plusem sa dla mnie okładki ze zdjęciem głównych bohaterów - nie znam serialu (czego żałuję), a zdjęcia na okładkach bardzo sugestywnie przedstawiają jak mogą wyglądać Vera i Joe.
Polecam!

Mateusz Kozielski | 2015-11-17
Przeczytana: 14 grudnia 2015

Muszę przyznać, że najpierw zobaczyłem serial z Verą. Nawet nie wiem jak nań trafiłem. Postać Very oraz piękne widoki w serialu zachwyciły mnie od samego początku. Gdy zobaczyłem wszystkie odcinki serialu zabrałem się za książkę. Postanowiłem zacząć od Przynęty, mimo, że w Internecie czytałem, że warto zacząć od drugiej części. Bardzo mi się podobało, książkę pochłonąłem w jedno popołudnie, a postać, która okazała się mordercą mocno mnie zaskoczyła. Jedyne do czego mogę się przyczepić, to do tego, że tak późno wprowadzono postać Very, ale po przeczytaniu całości można zrozumieć ten zabieg.