Przynęta

Tłumaczenie: Ewa Kowalska
Cykl: Vera Stanhope (tom 1)
Wydawnictwo: Amber
The Crow Trap
joly_fh

Odludna farma wśród pustych wzgórz Northumbrii. Trzy kobiety prowadzą wspólne badania środowiska naturalnego w miejscu, gdzie ma powstać kopalnia. Trzy kobiety, które łączy jedno: każda dobrze zna znaczenie słowa zdrada. Dla kierującej zespołem ornitolog Rachael Lambert ten projekt jest okazją, by odzyskać poczucie własnej wartości po podwójnej zdradzie – kochanka, a zarazem szefa. Botaniczka...

Dla kierującej zespołem ornitolog Rachael Lambert ten projekt jest okazją, by odzyskać poczucie własnej wartości po podwójnej zdradzie – kochanka, a zarazem szefa. Botaniczka Anne Preece wie, że nie powinna tu być. Grace Fulwell, małomówna, zamknięta w sobie młoda zoolog, nie zdradza żadnego ze swoich sekretów…

Nagle Rachael znajduje ciało właścicielki farmy, gdzie mieszkają. Bella popełniła samobójstwo, to oczywiste dla wszystkich - poza Rachael, która zbyt dobrze ją znała.

Wraz z następnym morderstwem na scenę wkracza inspektor Vera Stanhope - samotna pracoholiczka o ciętym języku i niezbyt przyjemnym charakterze. Vera dobrze zna te okolice. Lecz nie wiążą się z nim dobre wspomnienia. Teraz musi ułożyć prawdę z kawałków układanki z zagmatwanych życiorysów trzech kobiet, które mają ze sobą więcej wspólnego niż im się wydaje...

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2013

źródło okładki: www.wydawnictwoamber.pl

Mania9 | 2018-07-26
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 22 lipca 2018

Spodziewałam się porządnego policyjnego kryminału, a tu - przegadany, nudnawy suspens. Owszem, zakończenie zaskakujące, ale środek mocno słaby.
Ani tu śledztwa, ani akcji o budowaniu napięcia nie wspominając.

Mariolus18 | 2018-07-07
Przeczytana: 06 lipca 2018

Dla mnie wielkie rozczarowanie-oczekiwałam klasycznego kryminału a dostałam nie wiadomo co. Całość była tak nużąca ( nie oszukujmy się -nudnaaaa), że nawet dość zaskakujący finał przyjęłam z ulgą, że nareszcie się kończy i będę mogła zacząć czytać coś innego.

Iza | 2017-12-05

Jak zwykle niezła

klaudia28ck | 2017-11-13
Na półkach: Przeczytane, 52/2017
Przeczytana: 13 listopada 2017

"Przynęta" to pierwszy tom dotyczący śledztw prowadzonych przez niestrudzoną Verę Stanhope. Jest to moje drugie spotkanie z tą bohaterką, ponieważ zaczęłam od "Drogi przez kłamstwa". Dałam 6 gwiazdek, dlatego, że początek jak dla mnie, nieco się dłużył i ciężko było przez niego przebrnąć. Na pierwszy rzut oka, podział rozdziałów na różne perspektywy widziane przez poszczególnych bohaterów, nie wydawał mi się udany, lecz z każdą kolejną kartką, przekonywałam się co do słuszności takiego "zabiegu" . "Przynęta" nie należy do książek: łatwych. lekkich i przyjemnych. Tłem do historii jest budowa kopalni, samobójstwo, morderstwa oraz trzy kobiety: Gracie, Anne oraz Rachael- pracujące w rezerwacie przyrody. Odmienne od siebie na tyle, na ile jest to możliwe. Każda z burzliwą przeszłością i skrywanymi tajemnicami. Ann Cleeves stworzyła wartką akcję, lecz gorzej było z bohaterami, którzy jak dla mnie byli "nijacy" (pomijając Verę Stanhope oczywiście). Książkę czytało się dobrze, nie mniej...

Elżbieta | 2017-07-31
Przeczytana: lipiec 2017

Niewielkie, trochę senne angielskie miasteczko, w którym dość nieoczekiwanie dochodzi do serii dziwnych zdarzeń. Tłem dla nich jest planowana inwestycja, którą ma być budowa kopalni. I jak to z takimi przedsiębiorstwami bywa, jedni są jej zagorzałymi zwolennikami (bo nowe miejsca pracy, rozwój miasta, korzyści dla mieszkańców), inni walczą zaciekle, by nie powstała (bo degradacja środowiska, spadek cen nieruchomości w pobliżu kopalni, straty dla mieszkańców). W efekcie grupa ekologów (nota bene wynajęta przez inwestora) ma zbadać aspekty środowiskowe i sprawdzić, czy na dyskusyjnym terenie nie żyją np. zagrożone gatunki zwierząt.
Wszystko idzie zgodnie z planem do momentu aż pewna pozornie pogodna gospodyni domowa popełnia samobójstwo, a wkrótce potem dochodzi do morderstwa. Zaczyna się policyjne śledztwo, w trakcie którego wychodzą na jaw mroczne sekrety z życia członków lokalnej społeczności.
Pomysł nawet i fajny, ale wykonanie jakoś nie przypadło mi do gustu. Opisywanie tych...

czytamcałyczas | 2017-07-27

To pierwsza książka,z Verą w roli głównej.Choć ona sama,raczej nie gra tu pierwszych skrzypiec.
Książka,to typowy kryminał.Fajnie napisana,dziej się dużo.Mamy opis wielu rzeczy co mi się podobało.Choćby wydr.
Ogólnie pozytywnie jestem nastawiony.

gouomb | 2017-01-31
Przeczytana: grudzień 2016

Czytałam w oryginale. Nie wiem, jak tłumaczenie. Uwielbiam sposób w jaki pisze Ann Cleeves. Ma piękny, bogaty język, brytyjski tak, że dostaję dreszczy przyjemności. I dlatego mimo konstrukcji - pół książki zajmuje opowiedzenie tych samych wydarzeń z perspektywy 3 różnych bohaterów - miałam ogromną radość z lektury. A jak pojawiła się Vera, to już w ogóle się zakochałam. Czytam całą serię i każdy kolejny tytuł podoba mi się bardziej.

Thomason | 2016-12-09

Cykl z Verą rozpocząłem nie po kolei, i tak się złożyło, że "Przynętę" zostawiłem sobie na koniec. Muszę przyznać, że troszkę czuję się zawiedziony tą lekturą. Niemal do połowy książki napięcie, emocje, jak na grzybach. Dopiero coś się ruszyło, przy tym drugim morderstwie, kiedy pojawia się Pani Inspektor. Według mnie troszkę mało opisanego śledztwa w śledztwie, ale z racji tego, że był to pierwszy tom to może tak miało to wyglądać.

Trzeba przyznać, że dobrze został ukryty sam morderca, bo praktycznie do końcowych stron głowiłem się, kto to może być.

Książka do przeczytania na wieczorny relaks.

mamago | 2016-04-20
Przeczytana: kwiecień 2016

Vera Stanhope - inspektor Policji, lat 45 - subtelna niczym buldożer, dociekliwa jak Panna Marple, urocza jak Bukietowa z serialu "Co ludzie powiedzą" (ale uwaga to tylko pozory w celu zmylenia przeciwnika), miłośniczka kwiecistych sukienek i dobrej whisky (w ilościach nieograniczonych). Takie zestawienie powoduje, że pani inspektor jest zdana na sukces, a potencjalni przestępcy nie mogą spać spokojnie...:-) Jeśli cenicie dobre kryminały, z ciekawą intrygą, gdzie na pierwszym planie jest dedukcja kryminalna, nie ma natomiast krwistych opisów lub psychopatów biegających za swoimi ofiarami to książka z całą pewnością przypadnie wam do gustu. Dla mnie powiew świeżości.

Monika | 2016-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2016

Książka nie była najgorsza. Fajnie opowiedziana historia, losy bohaterów się ze sobą łączą i możemy usłyszeć historię wszystkich ich po trochu, ale zakończenie w ogóle nie było szokujące - wręcz trochę bez polotu jak na kryminał. Mimo wszystko w miarę przyjemnie się czytało.

PS. Istnieje serial bazujący na serii kryminałów VERA.