Stefan Czarniecki 1599-1665

historia
dario

źródło okładki: google

Slawinio | 2019-05-23

Biografia Stefana Czarnieckiego pióra Adama Kerstena jest bardzo obszerna i liczy ponad 500 stron. Coś co wyróżnia ją, już na pierwszy rzut oka, na tle innych znanych mi biografii – to ilość mapek. Zazwyczaj w biografiach nie uświadczymy żadnej mapy. Tutaj mamy ich 25. Już samo ich przejrzenie ukazuje nam, jak wiele kilometrów drogi przebył nasz bohater narodowy w trakcie swojej wojaczki (Korona, Litwa, Rosja, Ukraina, Brandenburgia i Dania). A przecież mapki te nie ukazują wszystkich jego przemarszów. Nie patrząc nawet na ilość stoczonych bitew i potyczek, można docenić trud dawnych wojskowych, którzy całe lata spędzali w siodle.

Autor biografii wydanej w 1963 roku skupia się przede wszystkim na podkreśleniu, spektakularnej jak na owe czasy, drogi awansu zwykłego szlacheckiego żołnierza (nie z rodziny magnackiej) do godności hetmana polnego (tą godność piastował raptem przez półtora miesiąca tuż przed śmiercią, w praktyce zaś głównym królewskim dowódcą był dużo dłużej). Dlatego...