Odkryć życie na nowo. Przebudzenie na rzeczywistość

Tłumaczenie: Justyna Grzegorczyk
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Rediscovering Life
rozmyślania religijne
religia
joly_fh

Anthony de Mello był jednym z ważniejszych autorów duchowych dwudziestego wieku, znanym na całym świecie ze swoich pism i konferencji. Rodowity Hindus, jezuita mieszkający w Indiach przez wiele lat, zmarł nagle w 1987 roku. Od chwili śmierci jego sława ciągle rośnie, a książki, takie jak Pieśń ptaka, Wezwanie do miłości i światowy bestseller Przebudzenie, są powszechnie uważane za źródło duchowego odrodzenia.

Książkę Odkryć życie na nowo, spisaną w oparciu o wykład wygłoszony na kilka miesięcy przed śmiercią autora, można uznać za jego ostatnią opublikowaną pracę. De Mello pokazuje nam w niej nowy sposób patrzenia na świat i Boga. Zaprasza, byśmy odkryli głębsze znaczenie naszego życia, wyzbyli się ograniczającego myślenia i znaleźli ślad nadziei, która uwolni nas od poczucia izolacji, gniewu, smutku i depresji. Odkryć życie na nowo to książka ponadczasowa, która przebudzi cię na piękno ludzkiego doświadczenia i pomoże zobaczyć Boga we wszystkim.

źródło opisu: Zysk i S-ka, 2013

źródło okładki: www.zysk.com.pl

Krzysiek | 2015-07-13
Przeczytana: 10 lipca 2015

Odkryć życie na nowo Anthony’ego de Mello,to książka ponadczasowa, spisana w oparciu o wykład wygłoszony na kilka miesięcy przed śmiercią autora. Oceniam w możliwie najszerszej skali,czego dotychczas nie robiłem i przyznaje maksymalną skalę punktacji.Oto poszczególne fragmenty rekolekcji i historii wybrane z książki;
"Nauczyłem się wystarczać sobie w każdej sytuacji,w jakiej się znajduję.
Umiem cierpieć biedę i poznałem ,co to znaczy mieć obfitość.Nauczyłem się radzić sobie w każdych warunkach:jak się dobrze najadać albo jak być głodnym;jak korzystać z obfitości i jak doznawać niedostatku"(Cytat z Biblii).

-To znaczy odrzutowce i statki kosmiczne to nie postęp?
Bardzo sprytnie.Powiem wam,co jest postępem:
Postęp serca.Postęp miłości.Postęp szczęścia.
-Macie to?
Nie,niestety,tego nie mamy.
Reszty nie trzeba-co z niej za pożytek?Powiedzcie mi,co za pożytek z poruszania się w samolotach.kiedy serce jest przepełnione nieszczęściem i pustką?No powiedzcie.
Wolałbym raczej żyć na...

| 2014-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2014

Wiele prawd o ludzkich motywacjach i zachowaniach oraz ich skutkach, podanych w ciekawy, nieraz przewrotny sposób. Radą na osiągnięcie czystości umysłu, doznania "oświecenia", jest uzmysłowienie sobie uzależnień emocjonalnych i powierzchowności dążeń, co umożliwi wyzbycie się pragnień, które zafałszowują prawdziwość istnienia w danej chwili i są przeszkodą by doceniać sam fakt życia. Anthony de Mello wskazuje, że sami nadajemy znaczenie zdarzeniom, zwłaszcza negatywne, zatem jakość naszego życia zależy nie tyle od tego, co się nam przydarza, co od naszej reakcji i osądu tych zdarzeń.
Jednak o ile "Przebudzenie", które czytałam po raz pierwszy kilkanaście lat temu, dało mi impuls do przemyśleń, te teksty odbieram jako powtórkę filozofii buddyjskiego stoicyzmu, która nie ma już tak mocnego oddziaływania.

Pioter | 2017-03-22
Przeczytana: 21 marca 2017

Mam prawdziwy problem z ocenieniem tej książki. Być może tak mieszane uczucia we mnie wzbudziła. Bądź też - jak to się mówi - "Prawda w oczy kole." Już wcześniej zetknąłem się z autorem w pracach "Przebudzenie", "Wezwanie do Miłości" oraz "Minuta Nonsensu", więc - jakby nie było - trochę wiedziałem na co się nastawiać, mimo że od tamtych książek minęło już parę ładnych lat. Przede wszystkim byłem do autora jakoś uprzedzony ponieważ był on zakonnikiem, zwłaszcza po książkach Osho czy J. Krishnamurtiego, którzy - w przesłaniu podobni - religijni w tym sensie słowa nie byli. Jednak dałem autorowi szansę i jak się okazało, wcale nie broni kościoła czy religii, często wytykając im błędy a samemu będąc na znacznie głębszym poziomie zrozumienia i interpretacji religinych pism. Właściwie to chyba po raz pierwszy zetknąłem się z taką niedosłowną wykładnią, co się chwali, jednak w książce takich przykładów jest mało gdyż autor ma nam raczej coś innego do przekazania a powoływania się na...

Eumedon | 2014-01-25
Przeczytana: 24 stycznia 2014

To moja druga książka Anthon'ego de Mello i po raz drugi jestem zaszokowany. Podoba mi się styl i historie, które autor opowiada. Często czytam sobie po jednym krótkim rozdziale, przed zajęciami, w trakcie nauki, to sprawia, że inaczej patrzę na świat, czuję się bardziej zmotywowany i widzę głębszy sens w rzeczach, które pozornie go nie mają. Osobiście bardzo mi to pomaga, staję się mniej spięty, działa lepiej niż melisa :)

zetens | 2014-06-13
Przeczytana: 21 listopada 2013

Kolejna książka autora, którego szczerze mówiąc bardzo polubiłem ze wzgledu na fajny styl wypowiedzi i odkrywcze spojrzenie (Wcześniej przeczytałem Awareness i Wezwanie do miłości). Tym razem skupia sie na tym jak cierpimy przez przywiazanie i ze kluczem do szczescia jest wyzbycie sie tego przywiazania. Książka tak samo jak poprzednie przewraca troche pogląd na świat do góry nogami. Co lepsze, trudno sie z nim nie zgodzic w jego argumentacji..

Dortek | 2015-03-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 16 marca 2015

To książka-wykład. Czytać trzeba jednak uważnie, żeby pochwycić sens przekazu, chociaż wszystko podane jest w ciekawy sposób, przeplatane anegdotami.
Myślę, że będzie to jedna z tych książek do których będę powracać po krótkie przypomnienia–naprowadzenia. Dzięki niej bowiem otworzyły mi się oczy na pewne sprawy, inaczej patrzę na świat, czuję głębszy sens życia bez przywiązań. Ojciec Anthony zapewnia, ze od dziecka jesteśmy zaprogramowywani, a przez to popadamy w więzy uzależnień i przywiązań, które są źródłem naszego przygnębienia. Gdy to zaakceptujemy i przestaniemy walczyć i szarpać się wewnętrznie zanurzymy się w szczęściu, do którego zostaliśmy stworzeni. Zaczniemy żyć ciesząc się każdą chwilą.

Lucyna | 2014-04-21
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2014
Przeczytana: 20 kwietnia 2014

Szczerze mówiąc to mam bardzo mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki. Z pewnymi kwestiami mogę się zgodzić, a niektóre po prostu nie mieszczą się w moim rozumku. Przyznam, że sięgając po tę pozycję spodziewałam się czegoś innego. Szkoda.

czytelnik | 2013-09-15
Na półkach: Przeczytane, Religia

[Recenzja pochodzi z bloga: librimagistri.blogspot.com]

"Przywiązanie jest główną przyczyną braku satysfakcji" - pięćset lat przed narodzinami Jezusa Chrystusa słowa te wyrzekł Budda. Co nauki duchowego mistrza Wschodu mają wspólnego z przesłaniem Mesjasza z Nazaretu? Ojciec Anthony de Mello, jezuita z Indii, starał się to wyjaśnić słuchaczom podczas jednej ze swoich konferencji. Książka "Odkryć życie na nowo" jest jej zapisem.

Jezuita zaznacza na wstępie, że należy uświadomić sobie prawdziwy stan naszego życia. Dopiero, gdy uznamy, że jest ono w nieładzie będziemy mogli zacząć je zmieniać. Ile czasu to nam zajmie? Mogą to być dwie minuty, a może być to także dwadzieścia pięć lat. Wszystko zależy od nas. Tak długo jednak, jak będziemy upierać się, że w naszym życiu wszystko jest w jak najlepszym porządku, tak długo nie rozpocznie się w nas proces przemiany. I tak długo nasze życie będzie zamknięte w klatce ograniczeń i strachu.

Ojciec de Mello posługuje się prostym językiem...

Pawel94 | 2016-03-16
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 16 marca 2016

Krótka książka (130s), szybko się ją czyta, można do niej wracać wielokrotnie.

W tym tytule zostaje poruszony temat
- przywiązania ludzi do rzeczy materialnych, innych osób
- szczęścia, czym jest, jak osiągnąć
- zmartwień, czy muszą one być obecne w życiu człowieka
- trochę o samotności

Oczywiście nie zabrakło anegdot, historyjek, które można odnieść do realnego życia.
Myślę, że przeczytanie tej pozycji jest w stanie zmienić, chociaż troszkę sposób w jaki patrzymy na świat.

Polecam przeczytać, ja na pewno sięgnę po innego książki Mellego.

Justyna_78 | 2013-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2013

Działa trochę jak melisa. Autor przekonuje nas że powinniśmy wyzbyć się wielu myśli, przekonań na rzecz spokoju, uwolnili się od leku, gniewu, smutku i depresji. Podaje kilka ciekawych przykładów na to jak sami wpedzamy się w stres.