Bajki z mitologią słowiańską w tle

Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza

W tym niewielkim, ale urokliwym tomiku mitologia słowiańska jest nie tyle hołdem dla dziejowej przeszłości, ile autorskim pretekstem do snucia poetyckich opowieści o własnych wizjach słowiańskich legend. Żywa wyobraźnia podsuwając autorowi sugestywne obrazy, zaskakuje skojarzeniami, a wrażliwość i poczucie humoru znajdują tu ukoronowanie w zabawnych i pełnych wdzięku strofach. Bajki, dzięki...

Żywa wyobraźnia podsuwając autorowi sugestywne obrazy, zaskakuje skojarzeniami, a wrażliwość i poczucie humoru znajdują tu ukoronowanie w zabawnych i pełnych wdzięku strofach. Bajki, dzięki wartkiemu rytmowi, zmiennej wersyfikacji, dźwięcznym rymom i wewnętrznej dynamice znakomicie nadają się do głośnego czytania dzieciom – bo przecież to bajki. A rodzice i dziadkowie znajdą tu także możliwość zadumy nad odwiecznym słowiańskim mitem.

źródło opisu: http://wfw.com.pl/ksiegarnia/ksiazka/910

źródło okładki: Warszawska Firma Wydawnicza

Isadora | 2013-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

Mitologia i wierzenia słowiańskie, choć stanowią nasze kulturowe dziedzictwo, nieczęsto są kanwą dla dziecięcych baśni czy bajek. A szkoda, bo legendy naszych przodków mogą być równie wdzięcznym i ciekawym tematem opowieści dla najmłodszych jak greckie mity czy klasyczne baśnie braci Grimm, Charlesa Perraulta czy Hansa Christiana Andersena. Najlepszym tego przykładem jest skromny co prawda, ale niebywale sympatyczny zbiór dziewięciu bajek inspirowanych słowiańską mitologią.
Wojciech Darda-Ledzion stworzył krótkie i proste, ale wyjątkowo dynamiczne historyjki adresowane do dzieci, których bohaterami są postaci żywcem wyjęte z naszych przedchrześcijańskich wierzeń. Licho mieszkające na moczarach, Baba Jaga z chatki na kurzej stópce szykująca się do sabatu na Łysej Górze, psotny wodnik, pracowite i płochliwe krasnoludki, bracia Weles i Swarog, którzy stworzyli świat, Dola czekająca na rozstajnych drogach czy bliźniacy Lelum i Polelum przybliżają młodemu czytelnikowi bogaty świat...

Przemek | 2014-09-28
Przeczytana: 28 września 2014

Szukałem czegoś o mitologii słowiańskiej, co nadałoby się do czytania dzieciom. Niestety, uznane ogólnie opracowania Gieysztora czy Brucknera raczej do tego się nie nadają.
A sama książeczka... Cóż, więcej się spodziewałem. Bardzo fajny wiersz dotyczy stworzenia świata wg Słowian (Świętowit, Swaróg, Weles) i tu nie miałem wątpliwości, że utwór jest oparty na solidnych podstawach. W pozostałych opowiadaniach innych bogów nie ma (chociażby znanej mi ze "Starej Baśni" Łady czy znanego z "Powieści minionych lat" Peruna). Są natomiast opowiadania ludowe, które niby są oparte na motywach słowiańskich, ale w jakim stopniu? Nie wiem. Brakuje przypisów, które by pozwoliły oddzielić czystą słowiańszczyznę od ogólnego folkloru ludowego (np. podania o Babie Jadze, o Wodniku). Ja czułem się przez to zagubiony. Nie pomagała też forma wierszowana--przy czytaniu na głos musiałem się koncentrować na dobrym wykonaniu warstwy technicznej z niekorzyścią dla pełnego rozumienia treści...
Gieysztor...

Kokos | 2015-02-07