Ekonomia dla bystrzaków

Okładka książki Ekonomia dla bystrzaków Sean Masaki Flynn
Okładka książki Ekonomia dla bystrzaków
Sean Masaki Flynn Wydawnictwo: Helion Seria: Dla Bystrzaków biznes, finanse
biznes, finanse
Dla Bystrzaków
Tytuł oryginału: Economics For Dummies, 2nd Edition
Helion
2014-07-13
2007-01-01
Arkadiusz Romanek, Filip Kowalczyk

Audiobook. Mocarny, ponad 20h audiobook przedstawiający podstawowe zagadnienia z wiedzy ekonomicznej. Myślę, że jest on bardzo dobry jeżeli chodzi o rozpoczęcie swojej przygody z ekonomią. Książka doskonale tłumaczy - od podstaw - zasady rządzące w ekonomii, przyczyny i skutki określonych działań ekonomicznych, a także jest swoistym studium różnych przykładów sytuacji ekonomicznych. Bardzo podoba mi się to, że została w niej przedstawiona ekonomia ab ovo (od początku) - czyli przedstawiona w sposób, który u swoich podstaw ma zasady gospodarowania zasobami w fazie ciągłego ich niedoboru na "rynku" składającym się z milionów takich ludzi jak my. Dzięki temu zabiegowi ekonomia stała się dla mnie bardziej ludzka niż poprzednio. Oczywiście książka zawiera wiele definicji czy praw - ale zazwyczaj przedstawione są one z konkretnymi przykładami co doskonale pomaga je zrozumieć. Czytelnik oprócz podstawowych pojęć takich jak popyt, podaż, rynek, pieniądz, inflacja, kryzys poznaje wiele czynników nieznanych na pierwszy rzut oka takich jak np. polityka monetarna, polityka fiskalna, bańki spekulacyjne czy ujęcie PKB w sferze gospodarczej. Zmorą w wydaniu audiobookowym jest natłok wykresów i rysunków, których akurat w moim wydaniu nie miałem możliwości śledzić. Trzeba było sobie wyobrażać - co przyznaję uczciwie - momentami było nudne. Taka jest prawda - książka momentami jest monotonna - ale zważając na treść ogólną i wartość jaką przekazuje mogę śmiało stwierdzić, że jest to książka godna uwagi - ZWŁASZCZA osób, które o ekonomii nie mają zielonego pojęcia. Myślę, że uczciwym jest stwierdzenie, że książka ta rozszerza horyzonty i poprawia wiedzę czytelnika.
Reasumując - WARTO sięgnąć po tę książkę. Warto rozszerzać swoją wiedzę ekonomiczną (chociażby po to żeby nie dać się oszukiwać politykom - co w tej książce również zostało przedstawione). Przerażeniem napawa mnie fakt, że 80% społeczeństwa polskiego nie ma podstawowej wiedzy z zakresu ekonomii. Apeluję zatem do wszystkich - sięgajcie po tę książkę - w formie papierowej chyba będzie lepsza, bo wszelakich wykresów nie będzie sobie trzeba wyobrażać. Poszerzajcie wiedzę ekonomiczną, bo jest ona niezwykle praktyczna. Przebijcie się przez ten natłok wiedzy, z której na pewno coś wartościowego zostanie. Chociaż (nie chwaląc się zbytnio) posiadam wykształcenie wyższe i wiele z tematów analizowanych w książce znałem już wcześniej właśnie z okresu studiów to i moje horyzonty ta książka poszerzyła. Pamiętajmy: im mądrzejsze społeczeństwo tym większa korzyść dla każdego z nas. Ta książka bez wątpienia to krok w stronę mądrości.

Niestety.
Warte przeczytania podstawy, ale całość jest niestety strasznie rozwleczona. Plus osobista uwaga - ekonomiczna wizja autorów, tj. silnej globalizacji i zależności międzynarodowych, jest (jak dowodzi praktyka) mocno naiwna i powoli nieaktualna

Niestety.

Książka mi się podobała, wyjaśnia w przystępny sposób zawiłe pojęcia. Niezła pozycja dla początkujących.

Książka napisana została bardzo przystępnym językiem. Można powiedzieć, że zostały "rozbrojone" trudne definicje i pojęcia ekonomiczne na wiedzę praktyczną. Zakres mikroekonomii bardziej dokładnie opinany niż w przypadku makroekonomii. Dodatkowo można jeszcze poczytać o ekonomice zdrowia - bardzo cenne informacje.

Książka napisana jest na poziomie przystosowanym do osób nieposiadających obszernej wiedzy w temacie, dzięki czemu właściwie każdy może przyswoić przekazywaną w niej podstawową wiedzę. Jest to jej zasadniczy atut. Niemniej roczarowało mnie podejście autora do większości prezentowanych wykresów (a trochę ich jest). Odniosłem wrażenie, że zamiast pojęciowego wytłumaczenia istniejących zjawisk, wraz z jednoczesnym odzwierciedleniem ich w formie graficznej, autor podchodzi do wykresów jako do sedna sprawy. Jego narracja wygląda w ten sposób, że skutkami realnych ekonomicznych przyczyn nazywa przesuwanie się różnych punktów, krzywych itp. Pomijając niepotrzebne zagmatwanie, w wielu miejscach brakuje rzeczowego wyjaśnienia sytuacji. Patrząc całościową na książkę, pozostawia ona pewien niedosyt.

Świetna książka! Najlepsza jaką czytałem od dłuższego czasu.
Byłem kompletnie zielony w tym temacie i ciężko mi opisać jak dużo wiedzy przyswoiłem podczas czytania. Napisana jest tak prostym językiem, że pochłania się ją jednym tchem. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że jest to wiedza podstawowa, ale jak dużej liczbie osób brakuje właśnie podstaw z tej dziedziny.
Autorzy bardzo dobrze wprowadzają w tajniki makro i mikroekonomii, posługując się prostymi przykładami. Jeśli używają wykresów, to są one bardzo czytelne.
Pozycja ta miała na mnie olbrzymi wpływ i z czystym sumieniem mogę ją polecić osobom, które chciałyby chociaż w małym stopniu zagłębić się w tę tematykę.

Świetna książka! Najlepsza jaką czytałem od dłuższego czasu.
Autorzy...

Autorzy w prosty sposób wprowadzają czytelnika w świat ekonomii (czytelnikowi do zrozumienia wystarczą odrobina chęci jak i podstawowa znajomość algebry). Wyjaśniają zjawiska zachodzące w gospodarce posługując się przy tym z życia wziętymi przykładami . Książka pokazuje jaki wpływ ma rola rządów na stan naszych finansów, ale przede wszystkim na decyzje, które podejmujemy - zarówno jako przedsiębiorcy, pracownicy, jak i konsumenci.
Z wielkim bólem daję 6/10. Czytając tę książkę odniosłem wrażenie, iż autorzy niekiedy nie kryją swoich sympatii politycznych, aczkolwiek sprytnie je maskują przy pomocy sarkazmu i żartów.

Świetne wprowadzenie w świat ekonomii i w zasadzie moja pierwsza pozycja w tym temacie.

Książka przybliża zarówno makro jak i mikroekonomię oraz pokazuje na przemawiających przykładach opisywane zagadnienia, które dzięki temu stają się możliwe do zrozumienia intuicyjnie.
Oczywiście jest tu przedstawiona pewna doza wiedzy akademickiej oraz wzorów, ale wszystko jest szeroko tłumaczone i przejrzyste do granic możliwości. Były oczywiście rozdziały, które do mnie bardziej przemawiały (cała makroekonomia, prawa własności itp.) oraz mniej (głównie matematyczne dywagacje, które wymagały całkowitego skupienia, przeczytania w całości na raz i wielokrotnego powracania do wykresów przedstawionych parę stron wcześniej),jednak w ogólnym rozrachunku jestem pozytywnie zaskoczony i ukontentowany.

Niestety, jak to zapewne w ekonomii bywa, nie jest to pozycja w pełni obiektywna, przekonuje, że pewne koncepcje są lepsze od innych, ale zasadniczo z tymi przekonywaniami się zgadzam. Niestety jeżeli nie miałem zdania na jakiś temat, to teraz zapewne mam to samo stanowisko co autor, prawem pierwszeństwa i biorąc pod uwagę sposób funkcjonowania ludzkiego mózgu. Mimo wszystko nie było to aż tak bardzo widoczne, żebym musiał definitywnie odradzić czytania tej książki, a wręcz (teraz już) z czystym sercem mogę ją serdecznie polecić!

Doskonałe wprowadzenie do ekonomii dla tych, którym włos się na głowie jeży, gdy tylko usłyszą w telewizji lub w radio o inflacji, recesji, krzywych popytu i podaży, płacach realnych, stopach procentowych... Autorzy nie ukrywają, że te tematy do najprzyjemniejszych nie należą i wprowadzają czytelnika w świat makro- i mikroekonomii powoli, z dozą humoru i lekkością. Doskonała pozycja na pierwsze zetknięcie z ekonomią, bo wypracowuje u czytelnika intuicję działania niewidzialnej ręki rynku i pozwala ruszyć dalej w trudniejsze zagadnienia w kolejnych książkach.

Dobra książka dla laików, którzy potrzebują wprowadzenie w świat mikro i makroekonomii.

• Ekonomia
  • Finanse
  • Naukowe

Dodaj cytat z książki Ekonomia dla bystrzaków