Hiszpania

Seria "Poznajemy Unię Europejską" to nowoczesne przewodniki po integrującej się Europie. Przedstawia państwa tworzące Unię, prezentując ich: historię, ekonomię i gospodarkę, ludność, edukację, związki z polską, drogę do Unii.

ArtZ72 | 2016-12-31
Przeczytana: 2012 rok

Książka Pani Kucały przedstawia podstawowe informacje z zakresu hiszpańskiej geografii, historii, gospodarki, polityki i kultury. Jest to jednak publikacja o ograniczonej objętości. Dlatego nie zgłębia poszczególnych zagadnień. I tak np. nie wyjaśnia, dlaczego kraj, który od 30 lat jest beneficjentem Unii Europejskiej, zamiast stworzyć efektywną, innowacyjną gospodarkę postawił - przy wydatnej pomocy rozdętego sektora bankowego - na stworzenie swoistej monokultury budowlano-turystycznej, która w czasie kryzysu w 2008 r. rozpadła się jak domek z kart generując gigantyczne bezrobocie oraz znaczne obszary ubóstwa i społecznego wykluczenia. Hiszpania stoi też w obliczu narastających ruchów odśrodkowych w Katalonii i Kraju Basków. Te kwestie również nie zostały rozwinięte tak, jak można by się spodziewać. Jest to - powtórzmy - zbiór podstawowych informacji, w sam raz dla kogoś początkującego w tematyce ojczyzny Carlosa Saury i Pablo Almodovara.

agga | 2016-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2016