Wojciech Jerzy Has
Mariusz

Publikacja "Filmowe Ogrody Wojciecha Jerzego Hasa" pod redakcją Małgorzaty Jakubowskiej, Kamili Żyto i Anny M. Zarychty to wspólne przedsięwzięcie wydawnicze PWSFTviT oraz Uniwersytetu Łódzkiego. W recenzji publikacji prof. Alicja Helman napisała, że to tom "pod wieloma względami wyjątkowy. Poczynając od prostego faktu, że jest wyjątkowo obszerny. Ponadto wieloautorski, wielowątkowy i − by tak rzec – wielopoziomowy". To suma odczytań twórczości Hasa oraz jego ludzkiej i artystycznej osobowości. Dorobek Hasa analizują nie tylko filmoznawcy, ale także filozof (Bogdan Banasiak), antropolog (Beata Lisowska) oraz uczniowie i przyjaciele (Janusz Kijowski, Robert Gliński, Grzegorz Kędzierski, Stefan Czyżewski, Edward Zajiček i Jadwiga Kukułczanka). O reżyserze piszą autorzy należący do wszystkich generacji polskiego filmoznawstwa, a są to m.in. Tadeusz Lubelski, Piotr Zwierzchowski, Natasza Korczarowska, Joanna Preizner, Marcin Maron. Z kręgu niemieckojęzycznego dołączyła Margarete Wach, z francuskiego − Anne Guérin-Castell. Razem to dwadzieścia trzy artykuły ilustrowane screenami z filmów rozmieszczone w ośmiu rozdziałach, które skupiają się na analizach i interpretacjach wybranych filmów Hasa, uświadamiają – jak pisze w recenzji publikacji prof. Ewelina Nurczyńska-Fidelska jak różnorodne koncepcje metodologiczne mogą służyć autorom w rozszyfrowywaniu sensów tych dzieł oraz ich estetycznych właściwości. Ta wielość spojrzeń uświadamia jak inspirujący do przemyśleń dla interpretatora może być jeden film oraz próba spojrzenia przezeń na cały dorobek artystyczny Wojciecha Hasa.

źródło opisu: www.ksiegarnia.filmschool.lodz.pl

źródło okładki: www.ksiegarnia.filmschool.lodz.pl