Dekada doktora Mabuse. Nieme filmy Fritza Langa

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
5 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
8371719396
Mariusz

Fritz Lang uważany jest za klasyka niemieckiego filmu niemego, do historii kina przeszedł przede wszystkim dzięki Metropolis z 1926. Jest czołowym twórcą niemieckiego ekspresjonizmu w filmie okresu międzywojennego.

Niniejsza praca jest wnikliwą analizą twórczości Langa z lat 1921–1929.

źródło opisu: wydawnictwo.uni.lodz.pl

źródło okładki: wydawnictwo.uni.lodz.pl

Dociekliwy_Kotek | 2017-11-23
Przeczytana: listopad 2017

Miłośnikom kina niemego Fritza Langa przedstawiać nie trzeba, a i zainteresowani kinem w ogóle mogą kojarzyć (fatalne zresztą) "Metropolis". Monografie poświęcone twórczości Langa zapełniają niejedną półkę zachodnich bibliotek - i właśnie to sprawia, że moja ocena monografii Kłysa jest tak niska.

Kłys w swojej książce omawia filmy "Zmęczona śmierć", "Nibelungi" (obie części), "Doktor Mabuse, gracz", "Szpiedzy", "Metropolis" i "Kobieta na księżycu". Właśnie: omawia. Treść uporządkowana jest według pewnego klucza: najpierw kontekst powstania filmu i garść anegdot z nim związanych, potem recepcja, następnie bardzo drobiazgowe streszczenie całego filmu, a na koniec coś, co umownie możemy nazwać analizą.
Dlaczego umownie? Bo kto czytał analizy dokonane przez filmoznawców o pokolenie młodszych od Kłysa natychmiast zauważy różnicę w poziomie zaawansowania, ilości punktów odniesienia, kontekstu. Częściej miałam wrażenie, że autor podejmuje polemikę z dwoma monografiami poświęconymi...