Nowi ludzie

Seria: Science Fiction z plusem
Wydawnictwo: Powergraph
Oceansoul

Science fiction, horror i sensacja w jednym. Zderzenie kultury i technologii w społeczeństwach, jakie nadejdą. Niezwykłe, często niepoprawne politycznie, wizje przyszłości. Teksty Rafała Kosika to pełne grozy opowieści, w których nic nie jest oczywiste, a fabuły trzymają w napięciu niczym w najlepszych thrillerach. Zawartość zbioru: Trzy cyfry, tysiąc kombinacji Partyline Zastępniki Vans...

Science fiction, horror i sensacja w jednym.
Zderzenie kultury i technologii w społeczeństwach, jakie nadejdą.
Niezwykłe, często niepoprawne politycznie, wizje przyszłości.

Zawartość zbioru:
Wielki błękit

źródło opisu: http://www.powergraph.pl/

źródło okładki: http://www.powergraph.pl/

wiejskifilozof | 2014-09-17

Dobry,ba nawet świetny zbiór.Idealny,by zastanowić się gdzie zmierza nasz świat.
Czy przyszłość,jest tak cudowna i czy może też wielu z nas się jej boi.
Najlepsze opowiadania to te tytułowe i Partyline.
Widać,że Kosik radzi sobie co raz lepiej w takich formach literackich.

Wkp | 2015-03-04
Przeczytana: 03 marca 2015

NOWE IDZIE

„Nowi ludzie”, drugi zbiór krótkich form Kosika, jednego z najlepszych polskich fantastów, to potwierdzenie jego znakomitej formy. Tym razem czytelnicy otrzymują 10 tekstów, od kilkustronicowych, do niemalże mini powieści. A wszystko to podane z lekkością stylu, wprawą i wielką pomysłowością. Pierwszy zbiór był pełen opowiadań, które w większości przypadków można śmiało zaliczyć do urban legend czy horroru. W drugim natomiast Kosik serwuje nam przede wszystkim teksty science fiction, które można podsumować hasłem „Nowe idzie”, choć wspomnianych wyżej klimatów także nie zabrakło.

Całość otwiera post apokaliptyczne opowiadanie „Trzy cyfry, tysiąc kombinacji” traktując o globalnym rozpadzie państw. W zrujnowanej Warszawie żyje sobie w miarę spokojnie główny bohater, ale pewnego dnia zjawiają się u niego ludzie, którzy zamierzają na nowo zjednoczyć rozbitą Polskę. Trzeba tylko dostarczyć pewną walizkę o tajemniczej zawartości do Krakowa…

Następnym tekstem Kosik zabiera...

eR_ | 2016-11-26
Przeczytana: 23 listopada 2016

Rafał Kosik, to pisarz znany przede wszystkim z serii dla młodych czytelników, którzy lubią niesamowite historie i sympatycznych bohaterów. Oczywiście dla starszych wyjadaczy także przygotował małe co nie co. A choćby "Vertical", czy "Mars". Specjalizuje się także w świetnych opowiadaniach, które czyta się z zainteresowaniem.

"Nowi ludzie", to właśnie przykład takiego zbioru. Znajdziemy tu opowiadania zmianach które nieuchronnie zachodzą w ludziach. O post apokaliptycznej wizji naszego kraju, czy dziwnej mgle która pochłania wszystko co napotka na swojej stronie. I o wiele więcej.

A czy jakieś nauki można wynieść z tychże opowieści. Oczywiście, że tak. Chociażby lekcja o tym, że nasze brutalne eksploatowanie dóbr może się dla nas źle skończyć. Albo taka, że nasza manipulacja wszystkim wkoło, szczególnie nasze dążenie do automatyzacji wszystkiego, raczej nam nie wyjdzie na dobre. Ja jestem zadowolony po lekturze. Kto chce niech czyta. Polecam.

Sanny | 2017-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2017

Z twórczością R. Kosika zetknęłam się parę lat temu. Była to jego wspaniała seria "Felix, Net i Nika". Niestety, nie miałam do tej pory okazji z zaznajomieniem się z utworami dla starszych czytelników, ale w końcu mi się udało.
"Nowi ludzie" to zbiór opowiadań pisanych najczęściej w pierwszej dekadzie XXI wieku. Są wyrazem strachu przed przyszłością, bo nie oszukujmy się, żadna z tych historii nie jest optymistyczną wizją. Opisują głównie oszalały z powodu technologii świat nie tak dalekiej przyszłości z perspektywy historii jednostek. Świat, który, wbrew wszystkiemu, może się ziścić.
Książkę polecam. Czytelnicy, którzy "wychowali" się na przygodach Felixa, Neta i Niki zdecydowanie się nie zawodzą. Dostaną tu sporą dawkę Kosikowskiego humoru i ciekawej fabuły. To wszystko okraszone niebanalnymi postaciami i pomysłami technologicznymi. Jak dla mnie rozrywka intelektualna na bardzo wysokim poziomie. Polecam każdemu, kto lubi główkować w czasie czytania...

KBKBKB | 2014-06-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 28 czerwca 2014

Nooo... Naprawde lubię Kosika za jego lekkość i przyjemność. I naprawdę ciekawe pomysły.
Widać czasem brak dopracowania fabuły czy szcegółów, ale przestałem już oczekiwać od autora wydumanych, przeintelektualizowanych, metafizycznych tekstów.

7 gwiazdek, mimo że opis "bardzo dobra" trochę fałszuje. Jest "dobra" i solidna i na 7 gwiazdek właśnie :)

Przemek Skoczyński | 2016-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2016

Różne konwencje, ale bez spektakularnych historii. Umiejscowienie większości opowiadań w Polsce wiele tu nie zmienia. Od Lema po "Z Archiwum X". Chyba nie najlepszy wybór na "pierwszy raz" z autorem.

xan4 | 2014-11-09

Królestwo Powergraph

Dawno nie omawiałem żadnej pozycji wydanej przez Powergraph. Początkowo wydawało mi się nawet, że tak dziwnie się złożyło, że nic powergraphowego jeszcze na Szortalu nie omówiłem. Jednak jedno omówienie książki z Powergraphu mam za sobą. Był Szczepan Twardoch i jego „Tak jest dobrze”. Jak na dorobek tego zacnego wydawnictwa to mało, ale już śpieszę to nadrobić. Może nie zdążyliście się jeszcze zorientować, ale właśnie czytacie wstęp do recenzji drugiego zbioru opowiadań Rafała Kosika „Nowi ludzie.” (Jeżeli cokolwiek, co wyszło spod mojej klawiatury, można nazwać recenzją. Zazwyczaj to dość subiektywny zestaw informacji na temat opisywanej książki i wszystkiego wokół niej).

Lubię Kosików. Bardziej lubię Kasię, ale to chyba zrozumiałe dla wszystkich. Mniej więcej cały fandom mógłby grać w serialu pt. „Wszyscy kochają Kasię”. Przypuszczam, że zgodzicie się ze mną :) Nie dlatego, że jak to mówią, do Rafała coś mam. Rafał ma jedną bardzo poważną wadę - nie jest...

baszar | 2016-01-22
Na półkach: Przeczytane, Legimi, 2016
Przeczytana: 21 stycznia 2016

Drugi zbiór opowiadań, z lat 2000-2.

Hm..., pierwszych kilka opowiadań wyjaśniło dlaczego na LC jest tyle skrajnie negatywnych ocen książek Kosika. Pierwszy tom opowiadań spodobał mi się, mimo, że większość utworów kiedyś już przeczytałem. Większości nie pamiętałem. Ale przy drugim czytaniu wydały się niezłe.

Drugi tom doprowadził do przesytu. Opowiadania są napisane poprawnie, ale bez rewelacji. I większość wpada w jeden schemat: młody człowiek/ludzie "na poziomie" np. z Warszawy jest postawiony wobec niespodziewanych, apokaliptycznych i fantastycznych wydarzeń. Dzięki "godności i kulturze osobistej" osłodzonych szczyptą deus ex machina przezwycięża trudności i całość kończy się dobrze, choć nie do końca. Realia są opisane nieźle, pomysły co najmniej średnie, warsztat ok, ale bez rewelacji.

Taka sztampowa literatura dla młodzieży (YA).

To dlaczego wystawiłem zbiorowi ocenę 6/10? Ze względu na dwa ostatnie opowiadania.

"Czarne słońce" 8/10
Miks porządnej s-f społecznej z...

Kerszi | 2015-04-05
Przeczytana: luty 2015

Szczerze mówiąc najsłabsza książka Kosika którą czytałem, być może temu że opowiadania są sprzed 10 lat, niestety niektóre nie przetrwały próby czasu, 10 lat temu myślę, że bardziej by mi się podobały. Jedyną powieścią która jakoś się broni są ""Nowi ludzie"".

Joanna | 2015-03-02
Przeczytana: grudzień 2014

Rewelacyjne opowiadania s/f na światowym poziomie. Wyjątkowe pomysły, wciągająca akcja. Wszystko jest niepewne, jednak bohaterzy próbują odnaleźć cel działania. Rozwiązania sytuacji zaskakujące.