Nowi ludzie

Seria: Science Fiction z plusem
Wydawnictwo: Powergraph
Oceansoul

Science fiction, horror i sensacja w jednym. Zderzenie kultury i technologii w społeczeństwach, jakie nadejdą. Niezwykłe, często niepoprawne politycznie, wizje przyszłości. Teksty Rafała Kosika to pełne grozy opowieści, w których nic nie jest oczywiste, a fabuły trzymają w napięciu niczym w najlepszych thrillerach. Zawartość zbioru: Trzy cyfry, tysiąc kombinacji Partyline Zastępniki Vans...

Science fiction, horror i sensacja w jednym.
Zderzenie kultury i technologii w społeczeństwach, jakie nadejdą.
Niezwykłe, często niepoprawne politycznie, wizje przyszłości.

Zawartość zbioru:

źródło opisu: http://www.powergraph.pl/

źródło okładki: http://www.powergraph.pl/

Jędrek | 2019-10-01
Przeczytana: 01 września 2019

Dosyć ponura wizja postapokaliptycznej rzeczywistości.

Joseheim | 2018-03-19
Przeczytana: 18 marca 2018

Porządna antologia opowiadań, z których wszystkie są mniej więcej SF. Jest w miarę równa, natomiast czy konkretne teksty przypadną komuś do gustu, czy nie, to oczywiście kwestia upodobań.
Ja uważam, że Kosik wpada na bardzo dobre pomysły i potrafi stworzyć niezły klimat np. grozy, ale pomimo tego niektóre z opowiadań podobały mi się średnio - a to przez sposób napisania, a to przez niesatysfakcjonujące mnie rozwiązanie (np. Partyline, które zaczęło się świetnie, mocno mnie rozczarowało). Generalnie jednak cieszę się, że sięgnęłam po ten zbiór. Jeśli ktoś szuka polskiego autora SF, z którym warto się zapoznać, to uważam, że Kosik zdecydowanie jest jednym z nich.

Majkel | 2017-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2017

W sumie zainteresowałem się głównie tytułowym opowiadaniem.
Reszta niestety strawna mniej lub wcale - jak w przypadku poprzedniego tomu. I niestety Rafał Kosik do moich ulubionych fantastów krótkich form nie należy.

Mamerkus | 2017-10-16
Przeczytana: 16 października 2017

Typowy Kosik, poziom merytoryczny - późne liceum, świat przedstawiony - gdzieś już to było, poziom emocjonalny - wczesne gimnazjum, bohaterowie - przedszkole, fabuła - raz lepiej, raz gorzej, generalnie od Sasa do lasa, korekta - a co to?
Nie chcę pana Rafała jakoś tutaj specjalnie gnoić, bo doceniam pewną szczerą radość w jego pisaninie, ale prawda jest taka, że brakuje mu warsztatu. No chyba że docelowe pisanie dla gimbazy jest zamierzone. Jest w tym wszystkim kilka elementów, które wywołują szczególne zgrzytanie zębami, Kosik w każdym swoim utworze koncertowo kładzie relację miłosną głównych bohaterów, oprócz tego politykowanie na poziomie Zdzisia i Romana spod Meduzy, mocno przy tym zdezaktualizowane (typowa bolączka polskiej fantastyki, osadzanie fabuły w konkretnych realiach politycznych).
Na plus już w latach 2000-2002 (kiedy powstawały opowiadania zbioru) dostrzeganie i sygnalizowanie problemów z Islamem, jako religią idealną dla wszelakich mafii i radykałów, szkoda że...

Sanny | 2017-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2017

Z twórczością R. Kosika zetknęłam się parę lat temu. Była to jego wspaniała seria "Felix, Net i Nika". Niestety, nie miałam do tej pory okazji z zaznajomieniem się z utworami dla starszych czytelników, ale w końcu mi się udało.
"Nowi ludzie" to zbiór opowiadań pisanych najczęściej w pierwszej dekadzie XXI wieku. Są wyrazem strachu przed przyszłością, bo nie oszukujmy się, żadna z tych historii nie jest optymistyczną wizją. Opisują głównie oszalały z powodu technologii świat nie tak dalekiej przyszłości z perspektywy historii jednostek. Świat, który, wbrew wszystkiemu, może się ziścić.
Książkę polecam. Czytelnicy, którzy "wychowali" się na przygodach Felixa, Neta i Niki zdecydowanie się nie zawodzą. Dostaną tu sporą dawkę Kosikowskiego humoru i ciekawej fabuły. To wszystko okraszone niebanalnymi postaciami i pomysłami technologicznymi. Jak dla mnie rozrywka intelektualna na bardzo wysokim poziomie. Polecam każdemu, kto lubi główkować w czasie czytania...

eR_ | 2016-11-26
Przeczytana: 23 listopada 2016

Rafał Kosik, to pisarz znany przede wszystkim z serii dla młodych czytelników, którzy lubią niesamowite historie i sympatycznych bohaterów. Oczywiście dla starszych wyjadaczy także przygotował małe co nie co. A choćby "Vertical", czy "Mars". Specjalizuje się także w świetnych opowiadaniach, które czyta się z zainteresowaniem.

"Nowi ludzie", to właśnie przykład takiego zbioru. Znajdziemy tu opowiadania zmianach które nieuchronnie zachodzą w ludziach. O post apokaliptycznej wizji naszego kraju, czy dziwnej mgle która pochłania wszystko co napotka na swojej stronie. I o wiele więcej.

A czy jakieś nauki można wynieść z tychże opowieści. Oczywiście, że tak. Chociażby lekcja o tym, że nasze brutalne eksploatowanie dóbr może się dla nas źle skończyć. Albo taka, że nasza manipulacja wszystkim wkoło, szczególnie nasze dążenie do automatyzacji wszystkiego, raczej nam nie wyjdzie na dobre. Ja jestem zadowolony po lekturze. Kto chce niech czyta. Polecam.

Przemek Skoczyński | 2016-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2016

Różne konwencje, ale bez spektakularnych historii. Umiejscowienie większości opowiadań w Polsce wiele tu nie zmienia. Od Lema po "Z Archiwum X". Chyba nie najlepszy wybór na "pierwszy raz" z autorem.

Belsen | 2016-03-31
Przeczytana: 29 marca 2016

Przyjemnie i apokaliptycznie

baszar | 2016-01-22
Na półkach: Przeczytane, Legimi, 2016
Przeczytana: 21 stycznia 2016

Drugi zbiór opowiadań, z lat 2000-2.

Hm..., pierwszych kilka opowiadań wyjaśniło dlaczego na LC jest tyle skrajnie negatywnych ocen książek Kosika. Pierwszy tom opowiadań spodobał mi się, mimo, że większość utworów kiedyś już przeczytałem. Większości nie pamiętałem. Ale przy drugim czytaniu wydały się niezłe.

Drugi tom doprowadził do przesytu. Opowiadania są napisane poprawnie, ale bez rewelacji. I większość wpada w jeden schemat: młody człowiek/ludzie "na poziomie" np. z Warszawy jest postawiony wobec niespodziewanych, apokaliptycznych i fantastycznych wydarzeń. Dzięki "godności i kulturze osobistej" osłodzonych szczyptą deus ex machina przezwycięża trudności i całość kończy się dobrze, choć nie do końca. Realia są opisane nieźle, pomysły co najmniej średnie, warsztat ok, ale bez rewelacji.

Taka sztampowa literatura dla młodzieży (YA).

To dlaczego wystawiłem zbiorowi ocenę 6/10? Ze względu na dwa ostatnie opowiadania.

"Czarne słońce" 8/10
Miks porządnej s-f społecznej z...

fabi | 2015-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2015

Zachęcony niezłym Kameleonem sięgnąłem po tą pozycję i niestety otzymałem jakieś wprawki do poważnego pisania. Długo potrwa zanim znów pokuszę się o coś innego Kosika.