Złoto i diamenty.Bezcenne skarby i ich mroczna historia.

Tłumaczenie: Wojciech Łygaś
Wydawnictwo: Sensacje XX Wieku
Gold und Diamanten.
biznes, finanse
Witold Lisek

Złoto i kamienie szlachetne fascynowały ludzi od zawsze i bez względu na kulturę. Zdobiły głowy władców na całym świecie, ozdabiały hinduskie świątynie i europejskie pałace, wypełniały skarbce monarchów, składane były w ofierze bogom. Nieustannie przyciągały obietnicą wiecznego bogactwa, szczęścia i władzy. Ulegali im królowie i rządzący, naukowcy i poszukiwacze przygód, piraci, podróżnicy, pospolici rabusie i zwykli obywatele. Żaden z nich jednak nigdy przyrzeczonego szczęścia nie zaznał.
Silvia Liebrich w swojej książce przytacza burzliwe dzieje złota i diamentów, dla których przez wieki tworzono poematy, odkrywano nieznane terytoria, prowadzono wojny, rabowano i mordowano. Historia złota i kamieni szlachetnych to nie baśniowa opowieść, którą czyta się do poduszki. Jest to gorzka historia pisana krwią tych, których chciwość i nieustanna żądza bogactwa doprowadziła do zguby.
I choć świat się zmienia, złoty kruszec i kamienie szlachetne wciąż budzą ten sam zachwyt oraz pożądanie. Legendy o złocie zatopionym wraz ze statkami pośrodku oceanu lub stosie diamentów ukrytych w czasie wojen w jaskiniach rozpalają wyobraźnię człowieka po dziś dzień. I dopóki ostatnia sztabka złota i ostatni najmniejszy diament nie zostaną wydobyte, dopóty zaprzątać będą myśl człowieka. Albowiem droga, jaką od wieków podąża ludzkość, wyłożona jest złotem i diamentami.

źródło opisu: http://allegro.pl/zloto-i-diamenty-silvia-liebrich-i3409632406.html

Bartosz | 2014-02-19
Przeczytana: 2013 rok

Ciekawa, choć dość powierzchowna analiza

DartR | 2014-11-05
Witold Lisek | 2013-07-24