Loty w ciszy

Tłumaczenie: Jerzy Żebrowski
Wydawnictwo: Albatros
LOS VUELOS DEL SILENCIO
joly_fh

Powieść oparta na faktach, w rzeczywistości zakamuflowana (i nieco podkoloryzowana) autobiografia Jorge Reala Sierry, wenezuelskiego pilota, przemytnika narkotyków i broni – zawodowego przestępny odsiadującego w Hiszpanii karę dożywocia za morderstwo. Książka, którą krytycy porównują z Gommorrą Roberto Saviano, Prochami Angeli Franka McCourta i głośnym filmem Martina Scorsese – Chłopcy z ferajny.

Historia chłopca z Wenezueli stykającego się na co dzień ze zbrodnią, narkotykami i prostytucją, wychowanka ulicy, któremu wbrew przeciwnościom losu udaje się ziścić marzenie – zostać najmłodszym pilotem świata. Ale cena, którą za to zapłaci, będzie wysoka: zostanie uwikłany w międzynarodową sieć handlarzy narkotyków, w brudne interesy CIA, mafii i rządów krajów Ameryki Łacińskiej.

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2013

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

MikeParcero | 2014-03-02
Przeczytana: 02 marca 2014

Pisanie, że książka to połączenie fikcji i autobiografii to chyba tylko niezły marketing.
Dlaczego? Obecnie autor odsiaduje w Hiszpanii wyrok 62 lat za podwójne morderstwo. Razem ze swoim szwagrem w 2002 roku torturowali i zamordowali zwyczajne angielskie małżeństwo, oczywiście dla pieniędzy. Ale jak to, dlaczego? Przecież David/Ricardo/Remy(tych wszystkich imion używa główny bohater i zarazem narrator) praktycznie śpi na kasie. Posiada przynajmniej kilka nieruchomości, samolotów, własną firmę lotniczo-transportową i umiejętności jednego z najlepszych pilotów na świecie. Mając 50 na karku i masę oszczędności mógłby spokojnie iść na emeryturę a nie mordować w Europie. Oczywiście jeśli książka przedstawia realane wydarzenia.
Ta książka to według mnie czyste przechwałki, gdzie fikcja to 90% albo i więcej. Autor stworzył swoje alter ego, które pomimo przeciwności losu sięga po marzenia, pieniądzie i piękne kobiety bez żadnego wysiłku. Zgadza się może miejsce urodzenia, życie w stolicy...

szpilka_bs | 2015-10-11
Przeczytana: 11 października 2015

Naprawdę rewelacyjna książka. Mimowolnie porównywałam głównego bohatera do tego ze "Szczygła". Szkielet powieści podobny, poznajemy młodego bohatera, który traci rodzinę, odejście matki determinuje późniejsze wydarzenia, postrzeganie samego siebie, relacje z kobietami. Wieczna samotność, zagubienie i ciągła walka o własny los.
Nie wiem, ile z tego to prawdziwe wydarzenia, nawet jeśli większość to fikcja - mnie to nie przeszkadza. Książka jest naprawdę dobrze napisana.

redakcjabegoodart | 2016-07-03
Przeczytana: 15 czerwca 2015

Jorge Real Sierra zaczął przygodę z pisaniem w więzieniu, w którym znalazł się w 2006 roku. Zabił człowieka, teraz odsiaduje wyrok dożywocia w Hiszpanii. Swój życiorys postanowił opisać w Lotach w ciszy. Oczywiście, to nie jest cała prawda o jego życiu – jak to literatura, tak i tu mamy do czynienia z ubarwieniem pewnych faktów. Tak przynajmniej twierdzi wydawca…

David jest kilkuletnim chłopcem żyjącym w Wenezueli. Należy do tych szczęściarzy, którzy nie znają biedy. Do czasu. Nagle wszyscy go opuszczają: matka ucieka gdzieś poza miasto, ojciec pracuje na coraz dłuższych, nawet kilkumiesięcznych wyjazdach służbowych, a dziadek gdzieś sobie chodzi po świecie. Skutek tego taki, że opiekuje się nim służąca Maria, która staje się ojcem i matką. Bohater książki do aniołków nie należy, więc pewnego dnia, zrozpaczony idiotycznym zachowaniem swoich rodziców, także postanawia uciec z rodzinnego miasta. W ten sposób staje się dzieckiem ulicy…

Powieść ma ok. 509 stron (nie licząc...

Kooba91 | 2013-10-31
Przeczytana: październik 2013

Historia chłopca, który pomimo wielu przeciwności losu oraz trudnego dzieciństwa spełnił swoje najskrytsze marzenie i został najmłodszym pilotem.
Książka ta jest biografią kolumbijskiego przemytnika kokainy, który z powodu braku zainteresowania ze strony rodziców jego osobą postanawia uciec z domu. Wychowując się na ulicy chwyta się każdej pracy, poznając przy tym wielu interesujących ludzi, którzy pomagają mu w osiągnięciu marzenia.

angela94 | 2017-04-19
Przeczytana: luty 2015

Dostałam tą książkę na urodziny od męża i udało mu się trafić z prezentem. Przypadła mi bardzo do gustu, miło się ją czytało, jednak z tego, co udało mi się później wyczytać, większość historii jest mocno podkoloryzowana.

Katarzyna Śmigowska | 2016-02-18
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 18 lutego 2016

Książka trochę biograficzna Jorge Reala Sierry, aczkolwiek postać autora/bohatera musi być bardzo upiększona i wybielona sądząc po tym za co siedzi w więzieniu.
Pierwsze 160 stron pochłonęłam za jednym razem zarywając noc (prawie całą), później trochę się książka zepsuła, było sporo nazwisk, politycznych konotacji i chaosu. Miejscami nadal pojawiały się wciągające fabularne rozdziały. Mimo to i tak polecam, szczególnie dla pierwszej (prawie)połowy.

kajajakaja85 | 2015-03-05
Przeczytana: 03 marca 2015

Książka podzielona jakby na 2 części - pierwsza ciekawa, opowiadająca o trudnym dzieciństwie, rozwoju młodego człowieka, miłości, pasji.. druga część to milion nazwisk, przypominające wręcz dokument wojenny opisywanie jednostek wojskowych, dużo brutalności. To tak jak w życiu - beztroskie lata młodości,a później ... ;)

koRnac | 2014-12-10
Przeczytana: 27 grudnia 2014

gdyby tylko zakończenie było inne.

Łukasz Pianko | 2015-02-24

Jest to książka która jest nie wiadomo z jakiego powodu napisana gdyż czytając ją ma się wrażenie że autor nie do końca wie o czym chce pisać. Ta powieść po prostu nie pokazuje przesłania jakie chciał przekazać autor. Z jednej strony ciągiem pisze o swojej historii napewno trochę przemilczanej i podkoloryzowanej a następnie o wojnie która nie ma powiązania z resztą życia autora a tylko niewielka część tego to jego przeżycia. Generalnie powieść tą czyta się z zainteresowaniem i przyjemnością lecz ostatnie sto stron jest po prostu nudna dużo w niej zbędnych szczegółów które są niepotrzebne oraz zakończenie nie ma płenty ani przesłania z własnego doświadczenia, jak poskutkowały te wydarzenia na jego teraźniejsze ja gdzie siedzi w więzieniu za morderstwa które najwyraźniej chce przemilczeć.

Anna | 2016-04-07

Bardzo dobrze napisana, wciągnęła mnie mocno.