The Rise and Fall of the Third Reich: a History of Nazi Germany

Niemcy, Hitler, Trzecia Rzesza, nazizm
historia
angielski
piotrswiecik

Monumentalne dzieło historyczne opisujące powstanie, rozwój i upadek dyktatury Hitlera. Autorem książki jest amerykański korespondent prasowy, który miał okazję osobiście obserwować wydarzenia polityczne i militarne rozgrywające się w Niemczech w latach 1933-1945.

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: Simon & Schuster

InnerSpirit | 2015-03-07

Szczegółowa historia trzeciej rzeszy niemieckiej. Co najważniejsze książka nie jest przesiąknięta polskim patriotyzmem. Całość można zobaczyć "oczami" ludzi zachodu, jak oni widzą cały ten okres w dziejach ludzkości. Autor przebywał wtedy w Niemczech, miał bezpośredni kontakt z nazistami, jest tu dużo cytatów, fragmentów z listów itp. - mnóstwo informacji opartych na danych historycznych. Obiektywne spojrzenie na temat - Polska jest jednym z wielu krajów , który brał udział w 2 wojnie światowej, a niej jej punktem centralnym, od której wszystko się zaczęło, były w niej obozy koncentracyjne, powstanie warszawskie itd.

W celu uzupełnienia o szczegółową historię militarną tego okresu najlepiej sięgnąć po pozycję "Liddell Hart's History of The Second World War". Pod tym kątem najlepiej sprzedająca się książka od zakończenia 2 wojny, wznawiana do tej pory.

Dr_Killjoy | 2015-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2015

Gros tej 1042 stronnicowej książki to zacisze gabinetów, służbowe notatki, dyplomatyczne bluffy, międzypaństwowa gra pozorów. Przytłaczająca ilość detali odnośnie tego kto, gdzie, z kim, kiedy - ilość przewijających się postaci liczona jest w setkach. Mimo tego natłoku informacji, narracja prowadzona jest naprawdę lekko, a czytelnik może złapać się na tym, że ze wstrzymanym oddechem czeka na pierwsze wystrzały z Schleswiga-Holsteina zwiastujące drugowojenny kataklizm.

Operacje wojskowe III Rzeszy przedstawione są dość wybiórczo, niektóre niezwykle rozbudowane (Obrona Moskwy, bitwa Stalingradzka, inwazja na Skandynawię), niektóre mocno schematycznie (lądowanie w Normandii, bitwa pod Kurskiem) a niektóre wcale (Powstanie Warszawskie!).

Nie jest to książka obiektywna. Czytelnicy sięgający głównie po polską historiografię II wś. mogą być zdumieni choćby tym, iż nie wpuszczenie na terytorium II RP sowieckiej armii w celu 'obrony' przed III Rzeszą, przez autora nazwane...

książek: 2036
-MarynaLinchuk- | 2017-11-24