Zło czai się wszędzie

Tłumaczenie: Tadeusz Jan Dehnel
Cykl: Herkules Poirot (tom 23)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Evil under the Sun
joly_fh

Hekules Poirot spędza wakacje w hotelu na Wyspie Przemytników, ale nie jest mu dane spokojnie wypocząć. Kiedy ginie piękna aktorka Arlena Stuart detektyw może przebierać w kandydatach na mordercę. Piękno budzi pożądanie, ale niekoniecznie sympatię. Co było motywem morderstwa: Szantaż? Zazdrość? Mania religijna? Spadek? Jeden z pierwszych w literaturze kryminalnej portretów sympatycznego...

Jeden z pierwszych w literaturze kryminalnej portretów sympatycznego psychopaty, długo przed Hannibalem Lecterem.

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2013

źródło okładki: www.publicat.pl

chrispu | 2016-09-12

Wakacyjny kryminalik z sielskim, leniwym klimatem oraz morderstwem jako atrakcją urlopową.
Książka ta z początku wydała mi się jakaś taka mało poważna (w końcu to ma być kryminał) a tu mnie rozśmieszają dialogi oraz niektóre uwagi ("Prawda kochanie?"). Prawdziwa akcja zaczyna się dopiero sporo poźniej. I trzeba przyznać, że zagadka kryminalna jest bardzo ciekawa i trudna do odgadnięcia(tzw. morderstwo doskonałe). Mnie urzekł również w tej powieści klimat wakacji, urlopu świetnie przedstawiony przez autorkę. Momentami można było się zapomnieć.
Książkę da się przeczytać w jeden dzień, sporo jest dialogów, mało długich, nudnych wywodów. Nawet podsumowanie końcowe Poirota jest zgrabnie napisane (czyli nie trzeba wertować pół książki by go zrozumieć).
Odcinek serialu wiernie odwzorowuje powieść (z małymi różnicami w detalach) ale wg. mnie książka ma ciekawszy klimat.

Dominika | 2017-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2017

Prawie od początku miałam wrażenie, że coś podobnego już czytałam. Mianowicie w jednym z opowiadań Christie pojawia się dość podobny wątek. W każdym razie z tego powodu obstawiłam daną osobę jako winną, licząc że rozwiązanie będzie identyczne, ale pamięć mnie zawiodła, bo ta osoba nie okazała się wtedy mordercą. :D Choć święta nie była... Teraz mogę stwierdzić, że pewna zbieżność w poprowadzeniu końcowej akcji jednak istnieje (mimo mojej pomyłki), niemała nawet, lecz trochę na opak, więcej nie zdradzę.

Zło czai się wszędzie... a przynajmniej na Wyspie Przemytników, gdzie przebywają wycieczkowicze, w tym detektyw Herkules Poirot. Aktorka Arlena Marshall została uduszona, pytanie przez kogo? Kilka osób jest najbardziej podejrzanych, w tym zdradzani małżonkowie i jeszcze ktoś. Lecz wydaje się, że mają alibi. Więc kto zabił? Nawet Poirot zmienia zdanie, tyle tropów jest mylnych.

Zaskoczyłam się w połowie, historia tym razem wydała mi się prawdopodobna, więc jestem zadowolona. Nie...

Lucy Skywalker | 2014-05-15
Przeczytana: 15 maja 2014

Bardzo dobry kryminał- pomysłowo skonstruowany, z odpowiednio interesującą zagadką morderstwa. Ofiarą zabójstwa pada piękna pani Marshall, uznawana przez wszystkich za złą do szpiku kości, bezwzględną i wyrachowaną uwodzicielkę. Większość twierdzi, że swoim zachowaniem zasłużyła sobie na śmierć. Ale czy na pewno? Kolejny świetny przykład tego, że nie można sądzić po pozorach i uważnie obserwować ludzi przed ich ostatecznym sklasyfikowaniem...
Standardowo Christie wywołała u mnie uśmiech słuszną i dowcipną refleksją. Tym razem na temat opalania i przesadnej nagości młodych ludzi na plaży:)

"Zniszczenie całego romantyzmu... całej tajemnicy! Obecnie wszystko jest ujednolicone!- wskazał ruchem ręki spoczywające postaci.- Bardzo mi to przypomina kostnicę paryską [...] Zwłoki ułożone na kamiennych płytach jak mięso u rzeźnika!"

Herkules Poirot po raz kolejny mnie nie zawiódł! Niesamowita zbrodnia i niezastąpione metody małego Belga jak zwykle mnie zachwyciły. Agata Christie to mistrzyni powieści kryminalnych!

Weronika | 2018-05-21
Przeczytana: 21 maja 2018

Kolejny, warty polecenia, kryminał Agathy Christie.
Spokojna, wakacyjna sceneria, kameralny hotelik na małej wyspie.
Wśród wakacyjnych gości jest amerykańskie małżeństwo, brytyjski duchowny, rodziny z dziećmi, a także piękna femme fatale - Arlena, jej mąż, jej pasierbica, jej amant i jego nieszczęśliwa żona. Jest i Herkuler Poirot.
Atmosfera robi się napięta, Arlena spotyka się z niewiernym małżonkiem wzbudzając nienawiść jego żony,hotelowi goście nie darzą jej sympatią, a pasierbica ma swoje powody by życzyć jej wszystkiego najgorszego.
Nie dziwi więc, gdy Arlena zostaje zamordowana.
Tylko kto to zrobił?
Herkules Poirot w typowy dla siebie sposób - łącząc wiele zdawałoby się nieistotnych szczegółów i szczególików razem - rozwiązuje zagadkę.
Polecam :)

Roland | 2014-09-30
Przeczytana: 29 września 2014

W swej kolejnej powieści Agatha Christie zastosowała mieszankę paru sprawdzonych schematów. Znów po raz kolejny jedyną osobą potrafiącą rozwiązać zagadkę jest Herkules Poirot. Te pomieszanie najczęściej używanych schematów przez autorkę, okazało się dosyć interesującym pomysłem. W przypadku samego zakończenia jest ono zaskakujące, ale brakuje mu tego typowego dla książek Christie niedowierzania. Ogólnie rzecz biorąc „Zło czai się wszędzie” jest ani wybitną, ani mierną pozycją w bibliografii autorki. Po prostu jest to normalna, spokojna opowieść.

Na wyspie przemytników wybudowany jest hotel, który stanowi miejsce wypoczynku dla przedstawicieli różnych klas. Goście hotelowi sami w sobie stanowią nie lada grupę. Każdy z nich ma do ukrycia pewną historię. Niespodziewanie dochodzi do morderstwa kobiety, która w mniemaniu innych gości sama sobie ściągnęła ten los. Śledztwo wydaje się proste, lecz wraz z odkrywaniem kolejnych faktów okazuje się, że może być nie wyjaśnione....

Marianna | 2016-04-28
Przeczytana: kwiecień 2016

Goście przybywający na Wyspę Przemytnikow, położoną malowniczo u wybrzeży Dover, szukali tu przede wszystkim relaksu w leniwej atmosferze coraz bardziej modnego wakacyjnego kąpieliska. I choć w jednej z rozmów, jakie miały miejsce tego lata na tarasie miejscowego Hotelu Roger, mówiono o tym, że "zło czai się wszędzie", nikt nie przypuszczał, że akurat tutaj objawi ono swe oblicze. A jednak pewnego dnia na złocistej plaży ktoś odnajduje martwe ciało młodej kobiety. Ta śmierć porusza wszystkich. Letników ogarnia ponury nastrój podsycany wzajemnymi podejrzeniami i lękiem. Poirot już wie, że nie uda mu się urlop bez porządnego śledztwa...
Kolejny rewelacyjny kryminał z Poirotem w roli głównej. Tym razem rzecz dzieje się podczas urlopu. Na malowniczej wyspie zostaje zamordowana młoda kobieta, aktorka. Motyw by życzyć jej śmierci miało wiele osób, mało kto ma alibi. Głównym podejrzanym staje się mąż ofiary, następnie pasierbica, która nienawidziła macochy. W trakcie śledztwa wychodzą na...

Ciężkie jest życie wielkiego detektywa. Nawet podczas letnich wakacji nie ma chwili wytchnienia. Zanim jeszcze zdąży nacieszyć się słońcem i pięknymi widokami... łup! Ktoś popełnia spektakularne morderstwo. I po relaksie w pięknych okolicznościach przyrody... Tym razem Agatha Christie zafundowała niezrównanemu Herculesowi Poirot i jego słynnym szarym komórkom wyjątkowo przebiegłego przeciwnika. Atmosfera na rajskiej wyspie gęstnieje z minuty na minutę... ze strony na stronę.. Bo zło naprawdę czai się wszędzie.

Książkę czyta się szybko, jest wciągająca, wprowadza bardzo zróżnicowane postacie, w różnej grupie wiekowej.
Z reguły łatwiej czyta się pozycje, w których niekoniecznie kibicujemy zamordowanej bohaterce, jednak po kilkunastu stronach zdecydowanie pomagamy Herculesowi Poirot w znalezieniu mordercy.
Zakończenie zaskakujące, także gorąco polecam na leniwe wieczory. Widać nawet na wakacjach nie możemy się spodziewać, że jeden z najbardziej znanych detektywów świata, będzie miał szanse spokojnie wypocząć.

Jagoda30 | 2014-02-27
Przeczytana: 26 lutego 2014

Pomimo, że kocham czytać kryminały, twórczość Agathy Christie jest mi właściwie całkiem obca. Niewiarygodne prawda?

Dobre 15 lat temu czytałam jedną z jej książek, również z Herculesem Poirot, wtedy jakoś nie przypadła mi do gustu, postanowiłam więc sprawdzić, czy moze dorosłam już do Agathy Christie ;)

Książka ta, to taki "elegancki kryminał" Wszak sama Agatha Christie to elegancka dama, pisząca w czasach, kiedy wszystkie k...i ch.... nie były na porządku dziennym

Ta książka ma taki specyficzny klimat. Pomimo, ze mamy morderstwo, akcja nie toczy się prędko, nie giną kolejni ludzie. Książka jest taka senna, spokojna

Ja nie do końca jestem usatysfakcjonowana, jednak wolę kiedy w książce akcja dzieje się szybko i dynamicznie

Nie mogę powiedzieć, ze książka mi się nie podobała, ale raczej szybko nie wrócę do twórczości Agathy Christie

Czy udało mi się prawidłowo wytypować zabójcę? Nie :D I to dla mnie największa radość z przeczytania tej książki, gdyż sporadycznie mi się to...