Egzekutor

Tłumaczenie: Leszek Karnas
Wydawnictwo: Buchmann
joly_fh

Joseph Geist znalazł się w sytuacji beznadziejnej. Uczelnia nie chce dłużej utrzymywać wiecznego studenta. Dziewczyna, z którą mieszkał zrywa z nim, pozostawiając go bez dachu nad głową. Jest samotny, bez grosza przy duszy i bez planów na przyszłość. Na ratunek przychodzi mu lokalna gazeta, a w niej nietypowe ogłoszenie. Ktoś szuka osoby biegłej w konwersacji. Wyłącznie poważni kandydaci.

Joseph Geist będąc bezrobotnym filozofem nie ma nic do stracenia. W ten sposób poznaje Almę Spielman - błyskotliwą starszą kobietę, która staje się nie tylko jego pracodawczynią, ale i bratnią duszą. Po krótkim czasie Geist wprowadza się do jej pięknego domu, coraz bardziej zafascynowany sytuacją, w której niespodziewanie się znalazł. Szybko jednak sprawy przybiorą nieoczekiwany obrót, a Joseph Geist będzie musiał zmierzyć się z nowymi trudnościami. W prozie Jesse’ego Kellermana nic nie jest takie jakie się wydaje. Autor wciąga czytelnika w mroczny, niejednoznaczny świat każąc mu zmierzyć się z niewygodnymi nieraz konsekwencjami naszych życiowych wyborów.

Jesse Kellerman – urodzony w 1978 w Los Angeles. Autor pięciu powieści (oprócz Egzekutora – The Genius, Trouble, Sunstroke i I’ll catch you) oraz wielu sztuk teatralnych. Laureat kilku nagród, w tym Princess Grace Award dla najbardziej obiecujących młodych dramatopisarzy w Ameryce. Mieszka i pracuje w Kalifornii.

źródło opisu: Wydawnictwo Buchmann, 2013

Jolka | 2017-03-14
Przeczytana: 14 marca 2017

Na "Egzekutora" wpadłam przypadkiem, w sumie przyciągnął mnie tytuł.Główny bohater to zarówno narrator,który zagłębia się w umysł filozofa,(główny bohater-Joseph Geist) który wszystko postrzega za pomocą skomplikowanych przemyśleń i jego własnych knowań.
I w sumie na tym bym mogła przestać ,gdyż książka o dziwo ,że dobrnęłam do końca zupełnie nie jest w moim klimacie,nie ma w niej akcji,za dużo przemyśleń bohatera,jakieś chaotyczne to wszystko.Ja osobiście nie polecam tej pozycji,jest słaba a nawet bym powiedziała beznadziejna..

Gośka | 2014-05-14
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 14 maja 2014

O rany! Cóż za dziwne dzieło:) Przez większość czasu miałam ochotę odłożyć lekturę, później się wciągnęłam na amen, po czym znowu zaczęłam ziewać. A o czymże jest ta książka o mylącym tytule?

Pewnego razu żył sobie pewien trzydziestoletni mężczyzna o imieniu Joseph, który postanowił nigdy nie dorosnąć. Joseph od ośmiu lat studiuje filozofię i nie jest w stanie napisać swojej pracy doktoranckiej. Podoba mu się życie studenta, kocha atmosferę Harvardu, i gdyby mógł, pewnie przedłużałby ten stan w nieskończoność. Jednak cierpliwość jego opiekunki się skończyła. Joseph został skreślony z listy studentów.

Załamany mężczyzna zastanawia się, co ze sobą począć. Żadna praca nie jest zbyt dobra dla takiego myśliciela jak on. W tym samym czasie zostaje porzucony przez długoletnią partnerkę, która zresztą przez cały wspólnie spędzony czas, utrzymywała go i zapewniała mu mieszkanie. Nagle Joseph zostaje bez mieszkania, bez pracy, bez jakichkolwiek umiejętności.

Waletując u swojego...

Judyta | 2014-01-30
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2014
Przeczytana: 27 stycznia 2014

Dziwna ta książka była... Na początku traktowałam ją jako skuteczny środek na uśpienie wieczorem. Dosłownie brałam ją w rękę, czytałam parę stron i sen przychodził momentalnie. Później akcja nieco się rozkręciła, zaczęło się coś dziać i przeczytałam do końca w jeden dzień.
Mimo wszystko nie była to porywająca lektura. Kryminał, w którym za dużo było opisów emocji i rozterek, które miały miejsce w głowie bohatera, a zdecydowanie za mało opisu akcji. Za dużo filozoficznych wywodów, które miejscami były zupełnie zbędna, ale zrzucam to na karb faktu, że główny bohater robił doktorat z filozofii. Zakończenie przewidywalne, niczym nie zaskoczyło. Wręcz można się było spodziewać takiego obrotu sprawy.

Marczewek | 2013-12-09

To trzecia w kolejności książka, a debiut na naszym rynku syna uznanego już pisarza Jonathana Kellermana.
Oprócz tego dobrze radzi sobie sobie też jego mama, ale za Oceanem, bo u nas próżno jej szukać.

Książka lepsza niż przeciętna, ale strasznie ciężka w odbiorze, taki kryminał psychologiczny (jest takie coś?).
Strasznie wydumana, pełna psychologicznych zagrywek, trzeba się strasznie przy niej skupić.

Powiedzmy jasno, nie jest to lajtowy nijaki Coben, ale literatura wyższego kalibru.

shane82 | 2015-12-26

No cóż... Zacząłem czytać tą książkę i bardzo mi się spodobała. Potem sprawdziłem jej ocenę i się przerazilem. Nie poddalem się jednak i z dużą przyjemnością ją skończyłem. Jeśli ktoś oczekuje wartkiej akcji to się rozczaruje. Tu wszystko rozgrywa się w głowie głównego bohatera. Poznajemy każdą jego myśl i podążamy za spirala dramatu w która wpada. Jak dla mnie świetna książka

ZakapturzonaIstota | 2017-11-19
maciekgin | 2017-11-02