Autyzm a niepełnosprawność intelektualna i opóźnienie w rozwoju. Skala Oceny Zachowań Autystycznych

Wydawnictwo: Harmonia Universalis
autyzm, zespół Aspergera
Marta Zuzanna

„Autyzm a niepełnosprawność intelektualna i opóźnienie w rozwoju” to książka, która dokładnie definiuje, czym jest, a czym nie jest zaburzenie autystyczne. Autor, opierając się na najnowszych klasyfikacjach zaburzeń, doniesieniach z literatury przedmiotu oraz własnych badaniach, charakteryzuje autyzm, różnicując go od innych deficytów rozwoju oraz takich zaburzeń, jak zespół Aspergera, Retta czy zespół Krzywego Chromosomu X.
Dzięki zawartym w książce opisom cech autyzmu oraz zaproponowanej przez autora Skali Oceny Zaburzeń Autystycznych możliwa jest właściwa diagnoza tego zaburzenia oraz zaplanowanie potrzebnej danemu dziecku terapii. Warte podkreślenia jest także podejście prezentowane przez Jacka Błeszyńskiego, który postuluje głęboko humanistyczne rozumienie autyzmu, będące jednocześnie rozumieniem człowieka i podkreśleniem jego potencjału.

źródło opisu: harmonia.edu.pl

źródło okładki: harmonia.edu.pl

Marcin | 2017-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2017

Od tego roku postanowiłem bliżej zapoznać się z tematyką dot. autyzmu oraz niepełnosprawności intelektualnej. Jako wolontariusz w Fundacji Pomocy Dzieciom z Autyzmem wypada wiedzieć coś więcej.

Książkę traktuję jako publikację czysto informacyjną. W moim odczuciu jest ona skierowana do osób, które mają już jakąś edukację w tym kierunku. Dużo pojęć, wyrażeń, z którymi spotkałem się pierwszy raz. Autor rozgranicza Autyzm, niepełnosprawność intelektualną, zaburzenie chromosomu X, oraz zespół Aspergera. Jest dużo tabelek, w których podane są skale zachowań w obrębie danego zaburzenia. Autor bardzo często powołuje się na różne badania, doświadczenia, ale także na innych autorów.
Książka warta polecenia osobom szczególnie, które chcą zgłębić tą tematykę i przyjrzeć się problematyce dzieci autystycznych.
A ja ze swej strony za jakiś czas zapewne powrócę do tej publikacji.

Thorstein | 2017-05-10
Magdalena | 2016-01-07