Ugly

Okładka książki Ugly Constance Briscoe
Okładka książki Ugly
Constance Briscoe Wydawnictwo: Hodder & Stoughton biografia, autobiografia, pamiętnik
Ugly
Hodder & Stoughton
2006-11-02
2006-11-02

Wstrząsająca historia maltretowanej dziewczynki, która wbrew wszelkim przeciwnościom wyzwoliła się z przemocy rodziny i twardo dążyła do osiągnięcia swoich celów. Przebieg procesu, który znajduje się w epilogu, doskonale podsumowuje całość krzywd, których doznała Constance, oraz pokazuje, jak okrutną kobietą była jej matka.

Polecam. Książkę czyta się jednym tchem.

Polecam. Książkę czyta się jednym tchem.

Lubię książki autobiograficzne tego typu. O prawdziwych ludziach, ich traumatycznych przeżyciach oraz o tym, że można się od tego w jakiś sposób uwolnić. Czytając tego typu historie człowiek uświadamia sobie, że każdy ma w sobie niewiarygodną siłę, że dzięki determinacji można osiągnąć dosłownie wszystko, a nawet wyzwolić się od życia pełnego poniżenia i przemocy, psychicznej i fizycznej, i wieźć w miarę normalne życie (w miarę, bo ślad w psychice pozostaje na zawsze).

Z całego serca polecam przeczytać tą książkę.

Po kilku pierwszych stronach zaczęłam się zastanawiać czy aby ta książka na pewno opisuje prawdziwą historię, bo aż ciężko mi było w nią uwierzyć !!!
Polecam

Polecam

Książka trudna, smutna, wstrząsająca. Trzyma w napięciu. Pomaga zrozumieć losy jednostki, kieruje myśli w stronę tego, co mogło być punktem, który umożliwił w miarę pozytywne zakończenie pewnej historii, pokazuje jednocześnie, na co przekładają się lęk, niedożywienie, stres w życiu dziecka, zwłaszcza uczęszczjącego do szkoły. Dobrze obrazuje swego rodzaju mentalność religijną ludzi.

Książka wstrząsająca. Niewyobrażalna ilość bólu i cierpienia jaką musiała znieść główna bohaterka jest porażająca. Książka godna polecenia.

Niezwykle inspirująca, ale i okrutna historia.

To nie jest historia zakompleksionej nastolatki, która przez swoją wrażliwość nazbyt odbiera rzeczywistość...

Słowa - droga, jaką autorka musiała przejść przez własną matkę niejednego by złamała - będą zwykłym trywializmem. Jeżeli historia opisana to całkowita prawda... nie znajduje słów, aby wyrazić... aby dopuścić do swojej świadomości... jak można zrobić coś takiego drugiemu człowiekowi, a co dopiero własnemu dziecku- dlaczego?

A na koniec pytania, które pojawiły się po lekturze -skąd ludzie biorą TAKĄ siłę? - bo to nie jest zwykła batalia umęczonego Wertera z problemem egzystencjalnym, ale prawdziwa walka - skąd chęci, kiedy wszystko każde ci nie istnieć? Dlaczego jedni mający "sprzyjające warunki" poddają się przy pierwszej przeszkodzie, a inni z drogą niemal nie do przebycia prą dalej... trwają, żyją, ba... osiągają cele?- choć często cena jest nader wysoka za to, że ośmielili się upomnieć o własne życie.

Przez, lub dzięki takim książką jak "Brzydula. Historia niekochanej" człowiek przynajmniej przez moment inaczej spogląda na własne życie...

Niezwykle inspirująca, ale i okrutna historia.

Ciężko ocenić książkę jako książkę - treść wstrząsająca, ale to nie jest powód żeby dać 10/10. Rozumiem, że jest to świadectwo Constance, ale napisane jest raczej przeciętnie.
Z drugiej strony jest to biografia więc nie sądzę że celem Constance było napisanie wielkiego dzieła literackiego. Jak sama napisała - chciała pokazać innym, że można osiągnąć wiele nieważne jak bardzo życie daje w kość.
Moim zdaniem bardziej ukazała szereg okrucieństw matki niż to jak ważne jest żeby się nie poddawać. Bicie, maltretowanie - to znajdzie się na większości stron tej książki.

Jak najbardziej warta przeczytania. Genialnie napisana, emocjonalna. Książka opisuje tak straszne historie z życia bohaterki i jest wprost nie do uwierzenia, że coś takiego robiła matka dziecka.

"Brzydula" to powieść autobiograficzna o życiu dziewczynki bitej,głodzonej,krzywdzonej,osamotnionej i niekochanej.Jest to opowieść o wielkiej nienawiści,a okrucieństwo do jakiego jest w stanie posunąć się matka wobec swojego dziecka jest porażające.
Constance,pomimo ciągłej walki o przetrwanie,miała też swoje wielkie marzenia,o które walczyła i które udało się jej zrealizować.Została jedną z pierwszych czarnoskórych sędzin w Wielkiej Brytanii.
Aby uporać się ze swoją przeszłością i zwrócić uwagę na ciężki los maltretowanych dzieci Constance Briscoe spisała swoje wspomnienia.Po wydaniu książki,własna matka wytoczyła jej proces sądowy i oskarżyła córkę o zniesławienie.

Przeczytałam jednym tchem. Wstrzasajaca historia maltretowanej dziewczynki.Jestem zszokowana jak matka moze byc tak nikczemna i nieczula osoba.....polecam !

• Do kupienia
  • Literatura angielska