Wojna bez walnej bitwy

9 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Cavalcanti

Michał | 2013-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2013

Książka Tadeusza Kutrzeby "Wojna bez walnej bitwy", to arcyciekawy zbiór doświadczeń i przemyśleń dowódcy Armii Poznań, dotyczących Bitwy nad Bzurą oraz raport o stanie Wojska Polskiego (a także potencjału obronnego całego kraju, wliczając w to czynnik nie tylko militarny, ale także polityczny, gospodarczo-ekonomiczny czy społeczny) z roku '35 oraz porównaniego ze zbrojącą się III Rzeszą. Co więcej owy bilnas przedstawia także prognozy na najbliższe parę lat.
Po przeczytaniu tej pozycji, można się tylko zastanawiać co by było, gdyby Naczelnym Dowódzą Sił Zbrojnych był generał Kutrzeba, a nie sprawca kilku kluczowych błędów - marszałek Śmigły-Rydz (któremu nie odmawiam sukcesów z I wojny światowej czy wojny polsko-bolszewickiej).
Mimo iż w lekturze pojawiają się dwa może trzy drobne błędy (i tak są wyjaśnione i sprosotwane przez przypisach, nie rzadko przez samego autora), to o świetności tej książki stanowi fakt, iż Kutrzeba opisywał wszystko wręcz na gorąco jeszcze na przełomie...

Omega_Prime | 2017-05-03
Na półkach: Chcę przeczytać, Historia