Zabić twardziela. Nadszedł czas wyzwolenia mężczyzn!

Okładka książki Zabić twardziela. Nadszedł czas wyzwolenia mężczyzn! Hanna Samson
Okładka książki Zabić twardziela. Nadszedł czas wyzwolenia mężczyzn!
Hanna Samson Wydawnictwo: Czerwone i Czarne nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Czerwone i Czarne
2013-09-11
2013-09-11
Psychologia mężczyxni

Okładka książki Seks na wysokich obcasach Alicja Długołęcka, Paulina Reiter
Seks na wysoki... Alicja Długołęcka,&...
Okładka książki Królewicz Śnieżek. Baśniowe stereotypy płci Wojciech Eichelberger, Agnieszka Suchowierska
Królewicz Śnie... Wojciech Eichelberg...
Okładka książki Siła dobra. Świat oczami Dalajlamy Dalajlama XIV, Daniel Goleman
Siła dobra. Św... Dalajlama XIV, Dani...
Okładka książki Męskie pół świata Wojciech Eichelberger, Tomasz Jastrun
Męskie pół świata Wojciech Eichelberg...

Wartościowa książka, która przypomina o zakotwiczonym w społeczeństwie patriarchacie, zardzewiałych i nieadekwatnych stereotypach. Doskonała rozprawa o kryzysie męskości w XXI wieku. Agresja, dominacja, ukryta depresja, alkoholizm jako ucieczka od uczuć wewnętrznych, które mogłyby zainicjować zmianę i rozwój mężczyzny oraz jego role jako równorzędnego partnera.
Książka rozprawia również o roli ojca autorytarnego, utartych schematach, które niszczą relacje w rodzinie. Mnóstwo przywołań ciekawych książek, które warto przeczytać. Trudna lektura, ale bardzo potrzebna!

Książka...

Feministyczna psychologia, czyli rzecz o monotonnych wywodach Hanny Samson.

''Znana psycholożka i pisarka rozprawia się z polskim mężczyzną. Zagubionym, sfrustrowanym, przeżywającym kryzys męskości. Ale to nie tylko sąd nad mężczyzną, to również katalog rad, jak z tego kryzysu wyjść".

Hanna Samson w ciut nużącej i męczącej rozmowie objaśnia zawiłości męskiej natury. Niektóre kwestie trącą ''myszką", są infantylne. Tytuł książki równie banalny jak cała książka.
Przeszkadzają liczne dygresje, które są zbędne, nie wznoszą nic wartościowego.

Szczerze odradzam.

Feministyczna psychologia, czyli rzecz o monotonnych wywodach Hanny Samson.

Feministyczna tyrada, którą ciężko przetrwać do końca. Spodziewałem się książki wzmacniającej mężczyzn, ale niestety - jej główną osią są kobiety jako ofiary męskiej przemocy i mężczyzni-agresorzy o nieograniczonej władzy i mocy, na których nikt nie ma wpływu. Marksizm kulturowy w najczystszej formie - na świecie są tylko uciśnieni i uciskający, a przynależność do danej grupy definiuje płeć. Przykłady w książce są skrajnie stereotypowe, przejaskrawione, a czasem po prostu głupie. Autorka w swojej pracy terapeutycznej nie spotkała chyba ludzi poniżej 30 roku życia, bo w zasadzie prawie wszystkie role społeczne w niej przedstawione przejawiają pokolenia wychowane za komuny. Nie polecam.

"-Nieszczęśliwy - źle. Szczęśliwy - niedobrze. Czy istnieją mężczyźni, którzy mogą liczyć na twoją akceptację?
-No tak, właśnie tego się boję. Wyjdzie na to, że jestem kobietą, która nienawidzi mężczyzn. A tak naprawdę wielu z nich bardzo lubię i cenię. Ale umówiliśmy się na rozmowę o tym, z czym mężczyźni sobie nie radzą, więc brnijmy dalej, nawet jeśli to kanał. Chyba przez tę rozmowę coraz bardziej staję się mężczyzną. Bo może trzeba by rozmawiać inaczej?"

No właśnie. Może trzeba było rozmawiać inaczej, bo wyszedł kanał. Ten fragment idealnie podsumowuje całą książkę i właściwie na nim można było poprzestać.
Przeczytałem 3/4, bo spodziewałem się, że będzie choć trochę konstruktywnie - pokażą jak zabić tego twardziela, podpowiedzą kogo kobiety oczekują w dzisiejszych czasach. A tam nic o zabijaniu, tylko pastwienie się nad najgorszym z możliwych do wyobrażenia sobie stereotypów mężczyzny, z którym walczą najgorsze z możliwych do wyobrażenia stereotypy feministek. A wszystko na podstawie obserwacji z podwórka pani Samson.

Czytać tylko, gdy chce się sobie zepsuć humor.

A te dwie gwiazdki to tylko na zachętę.

Kobiety i mężczyźni różnią się od siebie nie tylko pod względem biologicznym, ale także psychicznym, co wiemy z wielu książek, poradników, a nawet filmów, które najczęściej upewniają nas w tym, że kobiety faktycznie pochodzą z Wenus, a mężczyźni z Marsa. Tłumaczy to nam w dość trafny i przekonujący sposób, dlaczego często jest tak trudno dogadać się z przeciwną płcią. Tej teorii sprzeciwia się jednak Hanna Samson – autorka książki pt. „Zabić twardziela”, która jasno określa swoje stanowisko, podkreślając, że nie istnieją między nami – przedstawicielkami płci pięknej – a przedstawicielami płci brzydkiej, tak duża różnica.

„Zabić twardziela” to książka, której celem nie jest skrytykowanie i zniszczenie męskiej populacji, co z pewnością z radością przyjęłyby przede wszystkim feministki. Po jej lekturze czytelniczka nie będzie w stanie stłamsić i podporządkować sobie faceta, nie nauczy się też władać bronią, która pomogłaby jej w pozbyciu się trudnego, czy beznadziejnego przypadku. „Zabić twardziela” nie nauczy też odbiorcy ich języka, który oszczędziłby nerwów, straconych na sprzeczkach i kłótniach, wynikających z niezrozumienia. Pozycja napisana przez Hannę Samson jednak przybliża oraz wyjaśnia zachowania mężczyzn przy wykorzystaniu przykładów z życia codziennego, ale także z kultury, a więc z książek i popularnych filmów.

Jakież to było moje zdziwienie, gdy okazało się, że „Zabić twardziela” nie jest typową publikacją książkową, na którą składa się zwarty tekst napisany (bądź nie) z uwzględnieniem odbiorcy. Pozycja stworzona przez tę autorkę, a zarazem – psycholożkę, ma formę rozmowy jej z poszczególnymi osobami, kojarzącą mi się z wywiadami, publikowanymi na łamach kolorowych magazynów. Krótkie pytanie i dłuższa odpowiedź drugiej strony, która jako przykłady lub materiał interpretacyjno-pomocniczy wykorzystywała na przykład polski film „Mój rower”, czy też poszczególne pozycje książkowe jak „Zniknąć”, „Bogowie w każdym mężczyźnie” itd.

Większość treści została poświęcona przez autorkę na zaprezentowanie i omówienie poszczególnych typów mężczyzn w kontekście greckich bogów. Pomysł takiego porównania okazał się bardzo ciekawy, chociażby ze względu na fakt, że korzystając z własnej wiedzy, a przede wszystkim z informacji zawartych na łamach tych rozdziałów, faktycznie było się w stanie dostrzec istniejące podobieństwo. Można by to uznać za duży walor merytoryczny, gdyby nie fakt, iż autorka bazowała na książce pt. „Bogowie w każdym mężczyźnie”, a więc przedstawiła wcześniej przeczytane informacje na ten temat tego zagadnienia i interpretowała konkretne zachowania przy wykorzystaniu tej pozycji.

Publikacja napisana przez Hannę Samson nie jest zbyt odkrywcza, biorąc pod uwagę wykorzystanie treści zawartych już wcześniej w innej pozycji. Taki, a nie inny sposób jej napisania pozwala na przerwanie lektury w dowolnym momencie i powrót do niej bez obaw na utracenie wątku. Na jej łamach zostało omówionych wiele różnych kwestii i problemów, z którymi borykają się zarówno mężczyźni jak i kobiety w dzisiejszych czasach, ale dzięki wykorzystaniu wielu przykładów z życia wziętych ten tekst stał się o wiele przystępniejszy i łatwiejszy w odbiorze.

„Zabić twardziela” jest pozycją, która przybliża czytelnikowi trochę bliżej postać mężczyzny, umożliwiając tym samym lepsze zrozumienie jego skomplikowanej natury. Wyjaśnia z punktu psychologicznego różnice między tymi dwoma płciami, przedstawia różnego rodzaju sytuacje i modele, które mają miejsce w ich życiu na przykład: problem uzależnień, kryzys wieku średniego, ale także zachowanie kobiet wynikające ze sposobu postępowania partnera czy też ojca. „Zabić twardziela” przywodziło mi jednak na myśl te wszystkie artykuły rozmów ze specjalistami, zawartymi w gazetach dla kobiet, które można z ciekawością przeczytać, ale w gruncie rzeczy zawierają one powielone i w większości wszystkim znane informacje.

Rozczarowałam się. Spodziewałam się jednak czegoś innego po tej książce. Fakt, że pod wieloma opiniami podpisuje się obydwoma rękami, ale jednak nie o to mi chodziło.

inspirująca.

inspirująca.

Bardzo fajna pozycja. Może nie odkrywcza bo sporo z tego o czym rozmowa się toczy wiedziałam, natomiast fajnie utwierdzić się w swoich przekonaniach i przypomnieć co w relacjach damsko-męskich jest ważne.

Ciekawa książka. Daje do myślenia...

Ciekawa książka. Daje do myślenia...

Lewacki bełkot. Nie polecam nikomu, chyba żeby się pośmiać.

Lewacki bełkot. Nie polecam nikomu, chyba żeby się pośmiać.

• Psychologia
  • Mam, nieprzeczytane