Ciemna strona księżyca

Wydawnictwo: Studio Truso
kosmiczne, s-f, kosmos, eksploracja
Greg Gajek

Empireum to najdalej wysunięty punkt znanego wszechświata. Ta niezwykła planeta od wieków pobudza wyobraźnię. Mają na niej miejsce wydarzenia cudowne i straszne. Pielgrzymi szukają tam objawień, nasłuchują głosu Boga. Gdy jednak dochodzi do serii zagadkowych wypadków, cesarz zamyka prowadzący na nią szlak i wysyła ekspedycję, której celem jest zgłębienie tajemnicy. Czworo ludzi – ksiądz,...

Czworo ludzi – ksiądz, poeta, naukowiec i żołnierz – wyrusza na poszukiwanie odpowiedzi, ale każdy z nich zadaje inne pytania.

Wybierz się w tajemniczą ekspedycję kosmiczną z Grzegorzem Gajkiem. Autorem, który doskonale żongluje klasycznymi konwencjami, układa je niczym idealnie dopasowane do siebie puzzle. Chcesz dowiedzieć się, co może powstać z połączenia space opery, powieści grozy i elementów clerical fiction?

„Niech wam się nie wydaje, że opisując głęboki kosmos nie można mądrze pisać o głębinach ludzkiej psychiki. W „Ciemnej stronie księżyca” Gajek udowadnia, że jedno i drugie przychodzi mu z godną pozazdroszczenia łatwością”. – Kazimierz Kyrcz Jr.

„Grzegorz Gajek zabiera czytelnika na sam kraniec galaktyki, gdzie strach przed nieznanym przybiera wręcz kosmiczne rozmiary. Nawiązując do piosenek Pink Floyd, „Hyperiona” Dana Simmonsa, czy filmowego „Ukrytego wymiaru”, autor stawia przede wszystkim na klimat, mający wzbudzić w czytelniku uczucie osaczenia, wywołać lekką klaustrofobię i doprowadzić do stopniowej utraty wiary w świadectwo własnych zmysłów”. – Dawid Kain

źródło opisu: http://studiotruso.pl/

źródło okładki: http://studiotruso.pl/

Koala | 2015-08-29

Naprawdę niebywała książka! Pisarz niesamowicie mnie wciągnął, zaciekawił i sprawił, że zatraciłam się w opisanej historii. Dodatkowo "Ciemna strona księżyca" to powieść bardzo filozoficzna, można ją interpretować na wiele sposobów, każdy czytelnik odnajdzie w niej coś innego.

Zumi1987 | 2013-08-07
Przeczytana: sierpień 2013

W dzisiejszych czasach na polskim rynku wydawniczym zdecydowanie brakuje klasycznych powieści s-f w stylu Isaaca Asimova czy Stanisława Lema. Dlatego chętnie sięgnęłam po nową powieść Grzegorz Gajka, autora, którego kojarzyłam już wcześniej z publikowanych w różnych miejscach opowiadań. W pierwszej chwili bałam się trochę, że książka okaże się wtórna i będzie tylko powielać znane mi wzorce, jednak szybko przekonałam się, że autor, choć momentami wyraźnie kłania się klasykom gatunku, ma też do zaoferowania coś świeżego.

Świeżość ta objawia się w bogactwie wątków psychologicznych czy może raczej duchowych. „Ciemna strona księżyca” to nie tylko powieść s-f, choć fani technologii, eksploracji kosmosu i kontaktu z obcymi istotami również znajdą w niej coś dla siebie. To także kosmiczna baśń, opowiadająca o poszukiwaniu Boga.

Akcja książki trzyma w napięciu dzięki zastosowaniu chwytów rodem z thrillerów czy horrorów. Jednak jej najsilniejszą stronę stanowią bohaterowie. Zostali oni...

JotWu | 2013-10-03
Przeczytana: 03 października 2013

„Choćbym kroczył ciemną księżyca stroną, zła się nie ulęknę, najwyżej zwariuję ze strachu” Tak - żartobliwie rzecz ujmując - mogłoby brzmieć motto „Ciemnej strony księżyca” Grzegorza Gajka, swoistej powieści drogi - podróży w najczarniejszą otchłań kosmosu. Kosmosu dosłownie i w przenośni; bo cóż może być bardziej przerażającego od chaosu emocji, pierwotnych instynktów, obsesji i fobii drzemiących gdzieś głęboko na samym dnie ludzkiej jaźni.
Zasiadałem do lektury z pewną dozą nie tyle nieufności w możliwości autorskiego warsztatu, co obawy przed fabularną otoczką tej „space opery”, wtłoczoną w sztywne ramy gatunku.
Niespecjalnie przepadam tematycznie za twórczością pokrewną mistrzowi Lemowi, a na taką „Ciemna strona księżyca” się zapowiadała. Jednak to, co mogło okazać się kolejną literacką kalką na temat sensu istnienia, zgłębiania człowieczej psychiki, pewną „oklepaną” próbą psychoanalizy w otoczce s-f, okazało się czymś nadzwyczaj oryginalnym, choć bazującym na „udeptanym”...

Hari_Seldon | 2015-11-08
Przeczytana: 05 października 2015

Science-fiction z elementami horroru. Odległa przyszłość, w pobliżu tajemniczej planety Empireum dochodzi do serii zaginięć. Grupka bohaterów – duchowny, naukowiec, poeta i żołnierz – wyruszają w celu rozwiązania zagadki. Przede wszystkim bardzo podobał mi się świat przedstawiony – powrót do dawnych tradycji (inkwizycja, cesarz rządzący wszystkim), a także odrodzenie się dawnych lęków z najnowocześniejszą technologią w tle przypomina trochę „Diunę”. Sami bohaterowie też byli bardzo interesujący – każdy z nich ma zupełnie inny światopogląd i inaczej odbiera pewne zdarzenia. Niestety trochę rozczarowała mnie warstwa grozy – owszem odczułem tutaj lęk człowieka przed otaczającą go pustką, co mi przywiodło na myśl fragmenty „Opowieści o pilocie Pirxie” Stanisława Lema czy „Na tle kosmicznej otchłani” Jacka Sawaszkiewicza. Jednakże poza tym sama tajemnica Empireum mnie osobiście rozczarowała – brak jasnych odpowiedzi nie skłonił mnie do własnych interpretacji, a jedynie zostawił z...

aga | 2014-03-17
Przeczytana: 17 marca 2014

Pierwsze moje wrażenie po przeczytaniu było - WOW... młody pisarz i taka książka no, no, no...

Autor porwał mnie i wystrzelił w kosmos. Uwięził w ciemności, bez grawitacji, wygód sprawił, że czułam się również członkiem ekipy badawczej. Czas spędzony w galaktyce był niesamowity, pogrążeni w czarnej otchłani wariujemy razem z bohaterami. Gdy zaczynasz czytać książkę nie jesteś w stanie się od niej oderwać, sam się dziwisz , że to już koniec i co dalej....... Czekamy na II tom.

Pisarz godny uwagi, umie zaciekawić czytelnika a nawet sprawić, że momentami ma się ciarki czytając ją. Powieść z gatunku s-f, świetnie napisana, duża wyobraźnia autora sprawia, że książka pochłania Cię całkowicie.

Dziękuję autorowi za udostępnienie mi książki do przeczytania.

Korsarz | 2013-10-12
Przeczytana: 02 października 2013

powieść Grzegorza Gajka „Ciemna Strona Księżyca”. Wspominałem, że przed Grześkiem duże wyzwanie i od razu mogę powiedzieć, że poradził sobie bardzo dobrze. Znakomicie to może za dużo bym powiedział, choć i tak uważam powieść za konieczną do przeczytania we współczesnej SF. Przed nami książka bardzo mroczna, bardzo klaustrofobiczna i z dużym rozmachem. Wspominano już gdzieś, że podobieństwa do „Solaris” Lema są. A co ja na to? I bardzo dobrze, że są i są to tylko podobieństwa, a nie żadne naśladownictwo. Gdyby we współczesnej literaturze autorzy posiadali choć odrobinę wyobraźni Lema, nie byłoby tylu niepotrzebnych książek. Samotna i odległa planeta o dziwnych właściwościach, którą opisuje autor, wpisuje się w ten nurt SF, który niesamowicie pobudzał wyobraźnię i skłaniał ją do podróży niemalże poza granice wyobraźni;) Opowieść Gajka to w pewnym sensie esencja niektórych już znanych schematów SF i horroru. Pamiętacie „Ukryty Wymiar” w reżyserii Paula W.S. Andersona? Kilka lat przed...

algi | 2013-09-30
Przeczytana: 28 września 2013

Mało dziś jest naprawdę dobrego SF - takiego nie tylko powierzchownie opowiadającego o podróżach do gwiazd, czy usiłującego przy okazji muskać poważne problemy, ale i zgłębiającego te zagadnienia. Takiego SF, w którym statki kosmiczne, ciała niebieskie i próżnia Wszechświata są w pewnym sensie tylko scenografią i jednym z planów, na których rozgrywa się akcja. Warto przy tym dodać, że nie najważniejszym z planów. Tak właśnie odbieram "Ciemną stronę księżyca" Grzegorza Gajka. To dobra książka wzorowo skonstruowana wedle wszelkich prawideł SF, przy okazji badająca kwestie filozoficzne - celnie i bez zadęcia zadająca mądre pytania i próbująca dać na nie jakąś odpowiedź. Świetna pozycja pełna nawiązań do klasyki gatunku i do tych mniej znanych tytułów. No i oczywiście do muzyki Pinka Floyda ;)

Onibe | 2013-09-15

kawałek naprawdę dobrej literatury. Ciekawie pomyślane, interesująco zrealizowane i naprawdę fajne językowo. Gajek ma głowę na karku a pisarstwem ewidentnie nie zajął się z przypadku. Myślę, że będę miał okazję wystawić pełną dychę punktów za kolejne powieści Grzegorza.

SylvS | 2013-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2013

Bardzo dobra książka. Przeczytałam jednym tchem, choć nie jestem wielką fanką takich klimatów. Wolę raczej horrory (bardzo mi się podobało "Szaleństwo przychodzi nocą" tego samego autora). Ale tutaj także nie zabrakło dreszczyku emocji, a historia okazała się niezwykle wciągająca. W sam raz połączenie akcji, klimatu i tajemnicy.

AniaM | 2014-08-28

Moja pierwsza myśl już przy pierwszej stronie - Matko, ile epitetów! Ogrom... Pozwoliłam sobie nawet na osąd, że zbędnych, że przeszkadzają, szkodzą... Ale skupiłam się na historii. I dałam porwać się i scenerii i bohaterom - ich namiętnościom, lękom, obsesjom. Intrygująca, drapieżna i niepokojąca.