Liberalizm u kresu historii

Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
Piotr

W niniejszej książce Autor przedstawia główne problemy czasów liberalnego kresu historii, który charakteryzują takie pojęcia jak: wolnorynkowy kapitalizm, wielokulturowość konsumpcjonizm, tolerancja, indywidualizm, pluralizm, względność prawdy. Horyzont problemowy, dobór tematów oraz język przekazu wyznaczyło doświadczenie pokolenia, które przeżyło koniec realnego socjalizmu liberalną transformację ustrojową. Dylematy wolności i władzy, tolerancji i indywidualizmu, narodu i globalizacji, ekonomii, prawa i polityki zostały przedstawione z punktu widzenia filozofii uczestniczącej, którą Autor przedkłada nad filozofię kontemplacyjną. Według filozofii uczestniczącej idee nie są tylko spekulatywną rekonstrukcją tego, co było, lecz tkwią we wnętrzu społecznego Lewiatana i niczym ukryte siły uruchamiają przemiany w ekonomii, prawie i polityce. Teoretycznym fundamentem prezentowanych w książce treści pozostają kategorie klasycznej filozofii polityki.

źródło opisu: http://www.akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=114613

źródło okładki: http://www.akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=114613