Ha!art – interdyscyplinarny magazyn kulturalno-artystyczny, nr 41, 2013

Wydawnictwo: Ha!art
czasopisma
Ktrzn Jnt

Gonzo, mówiąc w skrócie, jest stylem subiektywnego zapisu realnych wydarzeń, balansowaniem na granicy relacji faktograficznej oraz osobistej impresji. [...] Z chęcią wpuszczenia w zastaną rzeczywistość świeżego powiewu sprzed lat, zjawiska, które umknęło uwadze polskich autorów i badaczy, stworzyliśmy roboczy system kwalifikacji na podstawie kilku współrzędnych. • • • Nie mogąc wytyczyć...

• • •

Nie mogąc wytyczyć precyzyjnych granic, do gonzo zaliczamy teksty:
Odwołujące się do dziedzictwa kontrkultury. Dziennikarstwo gonzo zrodziło się bowiem w określonych warunkach społecznych. Było pokłosiem kompromitującej się amerykańskiej rewolucji obyczajowej, łabędzim śpiewem kontrkultury, reakcją na konserwatywny kurs amerykańskiej polityki.
Eksponujące "ja" autorskie i subiektywny wymiar opisywanych wydarzeń.
Uciekające przed prasową konwencją, "formatem". Tekst taki porzuca klasyczne prawidła dziennikarstwa, oferuje dalekie dygresje, pozwala zajrzeć za kulisy, poznać tło wydarzeń, masę ważnych i mniej ważnych, ale zajmujących detali.
Napisane kolokwialnym językiem, nierzadko złośliwe i niepoprawne politycznie.
Odnoszące się, choćby symbolicznie, do psychodelików lub szerzej, do niecodziennych doświadczeń duchowych.

• • •

Gonzo powstało po to, by zagrać na nosie koncernom medialnym i zniszczyć grzeczne dziennikarstwo. I prawie się udało! Naszym zdaniem przydałoby się wymierzyć policzek także polskiej prasie. Niniejszy numer "Ha!artu" to nasza wariacja na temat tego, czym mogłyby być tygodniki, gdyby zdjąć z nich brzemię bycia dodatkami do reklam. Mogłyby być, ale nie będą, bo wcześniej upadną z powodu spadającego czytelnictwa i naporu jakościowych (i darmowych) treści w internecie. Uważamy, że to przede wszystkim wina wydawców. I wcale nam nie jest przykro.

Zaprosiliśmy autorów z różnych środowisk i o różnych zainteresowaniach do udziału w okołoprasowym numerze "Ha!artu". Zleciliśmy im przygotowanie tekstów na temat dziennikarstwa gonzo lub stworzenie reportaży w tym stylu. Poprosiliśmy też tłumaczy o przybliżenie tekstów z kanonu i z peryferii. Chcielibyśmy, by sprawa nie skończyła się na jednym numerze. Zachęcamy do nadsyłania tekstów. Ten numer można potraktować jako podręcznik.

- ze wstępu do numeru

• • •

Gonzo! 41. numer "Ha!artu" ma być ozdrowieńczą terapią szokową na nudę i pauperyzację polskiej prasy. Znalazły się w nim teksty najsłynniejszych przedstawicieli gatunku ze Stanów Zjednoczonych (Hunter S. Thompson, Lester Bangs, John Birmingham) i Europy (Roberto Saviano, Boris Kotur, Helge Timmemberg) oraz polskich autorów swobodnie nawiązujących do poetyki gonzo oraz fragmenty historycznych zapisów, które można uznać za teksty prekursorskie wobec Thompsona czy Birminghama. W numerze znalazły się też m.in. teksty na temat filmu dokumentalnego i komiksu jako tworzywa reportażu.

Oprawa graficzna: Katarzyna Janota

źródło okładki: http://www.ha.art.pl/wiadomosci/3055-haart-nr-41-g...»

• The Disaster Artist. Moje życie na planie The Room, najlepszego złego filmu na świecie
  • Łowca posagów
  • Strażnik rzeczy zagubionych
  • Pokuszenie
  • Będziesz na to patrzył
  • Zostać
  • Hashtag
  • Labirynt Ognia
  • Łzy Mai
  • Mazel tow. Jak zostałam korepetytorką w domu ortodoksyjnych Żydów
  • Revved

8,56 (52 ocen i opinii)
Łzy Mai
Martyna Raduchowska

7,84 (162 ocen i opinii)
Mazel tow. Jak zostałam korepetytorką w domu ortodoksyjnych Żydów
J.S. Margot

7,6 (10 ocen i opinii)