Dziwni

The Peculiar
Fabryka Słów
2013-10-11
2013-10-11

Okładka książki Slasher Girls & Monster Boys Stefan Bachmann, Leigh Bardugo, Kendare Blake, A.G. Howard, Jay Kristoff, Marie Lu, Jonathan Maberry, Danielle Paige, Carrie Ryan, Megan Shepherd, Nova Ren Suma, McCormick Templeman, April Genevieve Tucholke, Cat Winters
Slasher Girls ... Stefan Bachmann, Le...

Tekst zrobił na mnie wrażenie, z uwagi na młody wiek autora. Nie spodziewałam się, że tak młoda osba może pisać w taki sposób. Sama historia zaintrygowała mnie i ubawiła specyficznym ukazaniem postaci męskich. Nie wiem czy to było zamierzone, ale dostrzegam pewną uszczypliwość w opisach. Historia ma mroczne elementy, ale ogólnie mogła by bycć polecana i młodszym czytelnikom. Ta pozycja jest zapewne zapowiedzią dłuższej historii ( ma "otwarte zakończenie") i jestem zaciekawiona jak potaczą się losy bohaterów.

Nie spodziewałam się, że ta pozycja będzie tak drastyczna. Otwarte zakończenie sugeruje, że książka będzie miała kontynuację.

🤔 Dziwni
▫️
"Dziwni" książka wydana przez 16 letniego pisarza.
Nie oczekiwałam jakiegoś zachwytu lub czegoś podobnego i nie zdziwiłam się była taka sobie według mnie.
Okładka bardzo rzuca się w oczy.
Ilustracji niestety w książce brak przez co nie było jakiegoś zachwytu.
Jedynie po każdym rozdziale była taka sama ilustracja co na okładce.
Nie mówię, że w każdej książce powinna być jakaś ilustracja czy coś, jednak tutaj jakoś niestety moja wyobraźnia zawiodła i nie umiałam sobie wyobrazić niektórych rzeczy.
Wsumie książka mi niezbyt przypadła do gustu, chodź zapowiadała się fajnie i może na początku nie było jakoś fajnie to historia rozwinęłam się dopiero w połowie.

🤔 Dziwni
▫️
"Dziwni" książka wydana przez 16 letniego pisarza.
Okładka bardzo rzuca się w oczy.
Ilustracji niestety w książce brak przez co nie było jakiegoś zachwytu.
Jedynie po każdym rozdziale była taka sama ilustracja co na okładce.
Nie mówię, że w każdej książce...

No cóż.. Było to moje drugie podejście do tej książki. Kupiłam ją lata temu, przypadkiem wpadła mi w ręce. Kiedy zaczęłam ją czytać coś mi w niej nie grało i odłożyłam na półkę. Teraz zabrałam się za nią drugi raz. Niby przeczytałam do końca, ale czy to udana lektura? Nie.
Książka ma mało dialogów, a dużo opisów. Czytałam już takie książki i nie były złe, ale tutaj te opisy niestety mocno kuleją. Są długie, często dziwne i mało zrozumiałe. Czytając miałam duży problem, żeby wyobrazić sobie to, co autor miał na myśli i było tak niestety do samego końca. Dodatkowo niektóre te opisy zawierały bardzo dziwaczne porównania np "herbata śmierdziała biedronkami" .. Jak w ogóle śmierdzą biedronki? Nie rozumiem kompletnie tego porównania.
Jeśli chodzi o fabułę to miała ona jakiś potencjał, ale kompletnie nie został on wykorzystany. Akcja rozkręcała się bardzo powoli, a jak już zaczynało się coś ciekawego to zaraz potem przydługie opisy znowu wszystko psuły i akcja znowu robiła się nudna. Bohaterowie moim zdaniem też byli źle zbudowani. Wszyscy, co do jednego, byli irytujący i ich zachowanie często było strasznie nielogiczne. Nie było ani jednej postaci (nawet drugo czy trzecioplanowej),którą chociaż troszeczkę bym polubiła.
Cała książka była dokładnie taka sama jak tytuł: dziwna. Mi niestety nie spodobała się kompletnie. Nie wrócę już do niej.

Początek książki był naprawdę nudny i męczący. Mniej więcej od połowy fabuły zaczyna się dziać coś ciekawego... Choć nadal nie jest to porywające. No i to zakończenie clifhangerem... Cała lektura była "dziwna". Punkty daję chyba głównie za to, że to debiut - i to debiut napisany i wydany przez młodego chłopca.

Książka jest niezwykła, jeśli patrzy się na nią przez pryzmat:
1. Młodego wieku autora;
2. Osobliwego pomysłu;
Język autora jest zdecydowanie barwny, stara się utkać taką opowieść by czytelnika... No właśnie! Powinien czytelnika wciągnąć, lecz ja nudziłam się jak mops. Podczas całej historii nie znalazłam niczego, co by mnie przy niej zakotwiczyło. Może kiedyś powrócę, spróbuję jeszcze raz, lecz nawet steampunkowy vibe Anglii nie ukradł mojego serca.

Książka jest niezwykła, jeśli patrzy się na nią przez pryzmat:
1. Młodego wieku autora;
2. Osobliwego pomysłu;

Ta książka jest ,, Dziwna '' ...

Ta książka jest ,, Dziwna '' ...

Świat przedstawiony w książce jest wyjątkowo nietypowy. Do miasta Bath przybyły bajkowy stworzenia - gnomy, chochliki, feyry itp. Pomiędzy nimi, a ludźmi stoczyła się bitwa, po której człowiek przywrócił w mieście porządek. Bajkowe stworzenia dostosowały się do norm ludzkich i zaczęły żyć jak one, porzucając magiczne zdolności. Bath stało się ponownie normalnym angielskim miastem.
Bartholomew i jego siostra, Hettie mieszkają w slumsie Feyrów razem z mamą. Oboje są podmieńcami czyli dziećmi człowieka i feyra. Tacy jak oni trafiają na stryczek, więc dzieci całe dotychczasowe życie spędziły w murach ubogiego mieszkania.
Natomiast Pan Jelliby jest radnym miasta. Mieszka ze swoją żoną, Ofelią w pięknym domu. Na jednym ze spotkań Tajnej rady dowiaduje się o morderstwach dokonanych na dzieciach - podmieńcach.
Tak zaczyna się przygoda Pana Jellibiego, który wcale nie chciał się w nią angażować. Jednak z czasem odkrywa, że jego udział może pomóc nie tylko podmieńcom, ale i ocalić całe Bath.
Losy Bartholomew i P. Jellibiego splatają się, kiedy Hettie zostaje porwana, a radny ratuje życie chłopcu.

Pomysł na książkę jest świetny. Nigdy nie podejrzewałabym, że akcja tak się potoczy. Mimo to można dopatrzyć się kilku niedociągnięć. Do tego charakter bohaterów jest nie do końca dobrze rozwinięty, dlatego fabuła bardziej pasowałaby pod film. Po za tym nie zgodzę się z tym, że książka jest dla czytelników w każdym wieku. Myślę, że do 12 roku może się podobać, jednak starsze osoby skupiają się na tych niedociągnięciach, które bardzo rozpraszają.

Jak dla mnie początek obiecujący, całkiem ciekawa fabuła którą zniszczyła sama końcówka... no cóż czasami tak bywa że autorowi zaczyna brakować pomysłu na zakończenie książki i w tym wypadku tak właśnie się stało.
Co nie zmienia faktu że oddaje pokłon 16 latkowi, ja w jego wieku czegoś takiego bym nie stworzył, brawo.

Niektórzy mogą sądzić, że skoro książkę napisał nastolatek, to będzie to książka słaba, że fabuła będzie denna i tym podobne, a ja powiem że tak nie jest. Książka jest świetna. Przykre jest natomiast to, że FS nie wydało kolejnych tomów i można je dostać jedynie w wersji angielskiej. Mimo wszystko polecam. :)

• 2015
  • Przeczytane w 2013