Solid code

8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Solid code
angielski
Mateusz

Get best-in-class engineering practices to help you write more-robust, bug-free code. Two Microsoft .NET development experts share real-world examples and proven methods for optimizing the software development life cycle—from avoiding costly programming pitfalls to making your development team more efficient. Managed code developers at all levels will find design, prototyping, implementation, debugging, and testing tips to boost the quality of their code—today.

Optimize each stage of the development process—from design to testing—and produce higher-quality applications.

Use metaprogramming to reduce code complexity, while increasing flexibility and maintainability
Treat performance as a feature—and manage it throughout the development life cycle
Apply best practices for application scalability
Employ preventative security measures to ward off malicious attacks

źródło opisu: http://www.amazon.com/Solid-Code-Donis-Marshall/dp/B003D3OFY8

Mateusz | 2013-07-21
Przeczytana: 14 lipca 2013

Solidna książka dotycząca praktyk programistycznych. Wiele cennych rad dotyczących projektowania oraz tworzenia oprogramowania.

Na półkach