Turcaret ou le Finacier
Agnieczka

„Turcaret czyli Finansista” to komedia teatralna Alain-René Lesage’a, pokazana po raz pierwszy 14 lutego 1709 w Comédie-Française w Paryżu. Jest ona uważana za jedno z najważniejszych dzieł Lesage’a. Turcaret to bezwzględny, nieuczciwy i rozwiązły finansista. Jego żona jest wulgarna i równie rozwiązła jak on. Wśród innych komicznych postaci znajdziemy - głupiego markiza, podłego szlachcica...

Turcaret to bezwzględny, nieuczciwy i rozwiązły finansista. Jego żona jest wulgarna i równie rozwiązła jak on. Wśród innych komicznych postaci znajdziemy - głupiego markiza, podłego szlachcica czy zalotną baronową, do której Turcaret czuje pociąg. Sztuka, która miała być satyrą na francuskich finansistów wywołała na dworze królewskim oburzenie.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: www.antykwariatnws.pl