Zjawiska na niebie gwiaździstym. Jak obserwować i rozumieć ruchy ciał niebieskich

Tłumaczenie: Irena Semeniuk
Wydawnictwo: Impuls
swita77

Zjawiska na niebie gwiaździstym to pięknie ilustrowany, fascynujący w swej treści „przewodnik po niebie” dla wszystkich Czytelników zainteresowanych astronomią. Przystępnie informuje i podaje praktyczne wskazówki. Jest przeznaczony dla osób zamierzających dla przyjemności, na przykład podczas wakacji, przystąpić do wstępnych obserwacji nieba. Jest to również książka dla pedagogów, wyrasta...

Jest to również książka dla pedagogów, wyrasta bowiem z praktyki nauczania. Do programu waldorfskich klas wyższych szkoły podstawowej należą cykle lekcji astronomii. Charakterystyczne jest tu podejście fenomenologiczne. Dzieci uczą się poznawać i rozumieć to, co mogą dostrzec gołym okiem, a więc w przypadku astronomii związek między Ziemią i Słońcem, fazy Księżyca oraz wyraźnie widoczne na bezchmurnym nocnym niebie gwiazdozbiory.

W szkołach innego typu można przystąpić do tematu inaczej: na przykład wzbogacić obserwacjami nieba wieczory przy ognisku podczas pierwszego wspólnego wyjazdu wychowawcy z klasą, a w następnych latach nauki także lekcje geografii i historii. Jak wykazuje praktyka nauczania w szkołach waldorfskich, tego rodzaju wprowadzenie do astronomii pod rozgwieżdżonym niebem to dla uczniów źródło niezapomnianych, radosnych przeżyć, do których powraca się przez całe życie.

źródło opisu: http://impulsoficyna.com.pl/katalog/zjawiska-na-ni...(?)

źródło okładki: http://impulsoficyna.com.pl/katalog/zjawiska-na-ni...»

Oficjalna recenzja
swita77 książek: 276

Niebo gwiaździste nade mną…

Już Immanuel Kant z nabożnym zachwytem wpatrywał się w rozgwieżdżone niebo: Dwie rzeczy napełniają mój umysł największym podziwem: niebo gwieździste nade mną i prawo moralne we mnie. Jednak nie trzeba być wybitnym filozofem czy astronomem, by czerpać radość z obserwacji nieba. Nie trzeba nawet posiadać specjalistycznego sprzętu, żeby dostrzec tam wiele fascynujących zjawisk, które bez problemów można zrozumieć. Wystarczy wyposażyć się w przydatny i nieoceniony przewodnik po nieboskłonie autorstwa Waltera Kraula, światowej sławy fizyka i matematyka oraz zwolennika pedagogiki waldorfskiej. I oczywiście zaufać własnym oczom.

Autor podjął się szczegółowego opisania zagadnień dotyczących m.in. planet, ruchów Ziemi, gwiazdozbiorów, Zodiaku czy gwiazd i wyjaśnienia podstawowych terminów związanych z astronomią. Oczywiście Kraul używa wielu technicznych, precyzyjnych sformułowań i definicji. Choć nie jest to poradnik popularnonaukowy napisany lekkim i łatwym językiem nie znaczy to, że przez lekturę przebrną jedynie naukowcy. Tekst uatrakcyjniają rozliczne ciekawostki oraz wspaniała szata graficzna. Rysunki, zdjęcia czy wykresy pomagają zrozumieć co bardziej złożone kwestie. Dzięki temu książkę czyta się z niekłamaną przyjemnością jaką daje świadomość, że rzeczy do tej pory skomplikowane stają się całkiem szybko przystępne.

Dla tych, którzy chcieliby zająć się fotografowaniem nocnego nieba, sporządzeniem map czy rozpoznawaniem konkretnych obiektów autor przygotował wiele cennych porad i wskazówek. Jedną z najważniejszych wydaje się być przekonanie o wierze w zmysłowe poznawanie otaczającego świata, wyrosłe z gruntu pedagogiki waldorfskiej. Wiele się z tego podręcznika czytelnik nauczy, nabędzie nowych umiejętności oraz wiedzy teoretycznej.

Książka ma formę podręcznika, oprócz cennych informacji zawierającego sporo przydatnych wskazówek dla pedagogów i planów zajęć. Z powodzeniem mogą być wykorzystane przez nauczycieli zarówno na lekcjach, jak i zajęciach pozalekcyjnych, na przykład na kółkach zainteresowań. „Zjawiska na niebie gwiaździstym” zostały pomyślane jako pomoc dla pedagogów szkół waldorfskich, ale też nic nie stoi na przeszkodzie, by z informacji zawartych w książce korzystali rodzice wspierający rozwój swoich dzieci, osoby zainteresowane astronomią czy po prostu młodzież chcąca poszerzyć swoją wiedzę.

Ciekawy to, choć wymagający skupienia na omawianych zagadnieniach przewodnik, który zachwyci nawet laika. Autor gruntownie wyjaśnia prezentowane przezeń zjawiska, spełniając wymagania nawet tych bardziej obeznanych z tematem czytelników. Żałować należy tylko, że wśród bogatej literatury uzupełniającej znalazły się tylko trzy pozycje w języku polskim. Walter Kraul chciał poprzez książkę przybliżyć czytelnikowi ciała niebieskie i zamierzenie to udało mu się zrealizować. A jeśli komuś nie udało się osiągnąć tego celu za pierwszym razem, niechaj nie traci nadziei i nie żałuje czasu i trudu dla zrozumienia zjawisk niebieskich*, wybierając się w tę niezwykłą wędrówkę po niebie.

Magdalena Świtała

* Cytat pochodzi z recenzowanej książki

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!