Paradoks wymiany, czyli gra o sumie dodatniej

Tłumaczenie: Jerzy Strzelecki
Wydawnictwo: Fijorr Publishing
Not a zero-sum game: the paradox of exchange
biznes, finanse

Bestseller wybitnego ekonomisty, przedstawiciela Szkoły Austriackiej, członka Instytutu Misesa z Alabamy (USA) oraz profesora Uniwersytetu Francisco Marroquina w Gwatemali. Ta niewielka rozmiarami, lecz niezwykle ważna książeczka ukazuje zasady działania wolnego rynku, wolnej wymiany, handlu, czy parytetu walut. Ayau pokazuje w przystępny sposób, jak działa wolność gospodarcza i jakie korzyści z jej funkcjonowania odnoszą zwykli ludzie. Nie przesadzę jeśli powiem, że jest to katechizm kapitalizmu, systemu opartego na wolności działania – bez interwencji politycznych i towarzyszących jej błędom, nadużyciom i malwersacjom.

źródło opisu: http://www.fijor.com/paradoks-wymiany-czyli-gra-o-sumie-dodatniej/

źródło okładki: http://www.fijor.com/kategoria/ksiazki/

Maciej Zawód-Inwestor | 2018-03-06
Na półkach: Ekonomia, Przeczytane

Godzinna lekcja podstaw ekonomii.

Obowiązkowa pozycja dla osób rozpoczynających przygodę z królową nauk. Nieobowiązkowa, ale jakże niezwykle istotna, pozycja dla osób rozeznanych w temacie.

Dobitnie przedstawia proste fakty, których 90% ludzi nie rozumie.

| 2017-04-19

„Paradoks wymiany” to właściwie broszura, licząca niewiele ponad czterdzieści stron. Doklejono do niej dwa (bardzo ciekawe, moim zdaniem) artykuły oraz poprzedzono „przedmową”, dwoma „wstępami” oraz „wprowadzeniem”, nie wspominając o „podziękowaniach” oraz „dedykacji”. Niemniej jednak, jest to bardzo interesująca rozprawka, która powinna idealnie trafić w gusta ekonomicznych laików. Treść „Paradoksu wymiany” skupia się wokół problematyki kosztów alternatywnych, ale tak naprawdę mamy tu miniwykład o funkcjonowaniu gospodarki wolnorynkowej, z naciskiem na wymianę międzynarodową. Przejrzysty i treściwy, aczkolwiek obarczony uproszczeniami wynikającymi z niewielkich rozmiarów pracy. Polecam.

| 2017-08-17
Na półkach: Ekonomia, Przeczytane