Bóg ukryty, medytacje o całunie

Tłumaczenie: Juliusz Zychowicz
Wydawnictwo: WAM
religia
Kucias

Żadne artystyczne przedstawienie męki Jezusa nie zdołało dotąd wywrzeć tak fascynującego wrażenia, jakie wywiera to ukazane na Całunie Turyńskim o. Raniero Cantalamessa "Wystawiony obecnie na widok publiczny Całun zgromadził miliony wiernych ze wszystkich części świata, pragnących ujrzeć ikonę ukrzyżowanego Chrystusa" - pisze Carlo Maria Martini. Ale czym w istocie jest ów olśniewający znak...

"Wystawiony obecnie na widok publiczny Całun zgromadził miliony wiernych ze wszystkich części świata, pragnących ujrzeć ikonę ukrzyżowanego Chrystusa" - pisze Carlo Maria Martini. Ale czym w istocie jest ów olśniewający znak od Boga? Na to pytanie Martini usiłuje odpowiedzieć w tej niewielkiej książce "Bóg ukryty. Medytacja o Całunie".
Punktem wyjścia do jego rozważań jest tajemniczy werset z Księgi Izajasza: "Prawdziwie Tyś Bogiem ukrytym, Boże Izraela, Zbawco!" (45,15). Autor odczytuje te słowa w szerszym kontekście. Ważnym również dla nas. Tu i teraz.
Istotne rozważania, które pogłębią nasze widzenie Całunu.

źródło opisu: http://www.wydawnictwowam.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwowam.pl/

Monika Pawelec | 2013-10-02
Przeczytana: 02 października 2013

Całun Turyński jest bardzo ważnym symbolem dla chrześcijan, kwestia jego autentyczności nie jest kwestią naukową, lecz kwestią wiary. Z punktu widzenia chrześcijan nie jest istotna autentyczność Całunu, ponieważ stwierdzenie lub zanegowanie jego prawdziwości, nie zmienia niczego w jego symbolice.

Carlo Maria Martini arcybiskup Mediolanu, włoski jezuita, profesor Wydziału Teologicznego w Chieri, stara się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego żadne artystyczne przedstawienie męki Chrystusa, nie wywiera na wiernych tak wielkiego wrażenia, jak Całun.
Punktem wyjścia dla rozważań autora jest werset z Księgi Izajasza

Prawdziwie Tyś Bogiem ukrytym, Boże Izraela Zbawco!
(45,15)

Słowa te, są rozpatrywane przez autora w bardzo szerokim sensie, który (niestety) chwilami może się okazać niezrozumiały dla zwykłego czytelnika. Autor wiele miejsca poświęca zagadnieniu Boga ukrytego, tajemnicy. Bóg ukryty - czyli Bóg, który działa również w ludzkich nieszczęściach i porażkach, ukazując w...

Narajan_Aliss | 2017-05-14
JoannaN | 2017-10-27