Bóg ukryty, medytacje o całunie

Tłumaczenie: Juliusz Zychowicz
Wydawnictwo: WAM
religia
Kucias

„Żadne artystyczne przedstawienie męki Jezusa nie zdołało dotąd wywrzeć tak wielkiego wrażenia, jakie wywiera to ukazane na Całunie Turyńskim” – o. Raniero Cantalamessa „Wystawiony obecnie na widok publiczny Całun zgromadził miliony wiernych ze wszystkich części świata, pragnących ujrzeć ikonę ukrzyżowanego Chrystusa” – pisze Carlo M. Martini. Ale czym w istocie jest ów olśniewający znak od...

„Wystawiony obecnie na widok publiczny Całun zgromadził miliony wiernych ze wszystkich części świata, pragnących ujrzeć ikonę ukrzyżowanego Chrystusa” – pisze Carlo M. Martini. Ale czym w istocie jest ów olśniewający znak od Boga? Na to pytanie Martini usiłuje odpowiedzieć w tej niewielkiej książce „Bóg ukryty. Medytacja o Całunie”.

Punktem wyjścia jego rozważań jest tajemniczy werset z Księgi Izajasza: „Prawdziwie Tyś Bogiem ukrytym, Boże Izraela, Zbawco!” (45,15). Autor odczytuje te słowa w szerszym kontekście. Ważnym również dla nas. Tu i teraz. To istotne rozważania, które pogłębią nasze widzenie Całunu.

źródło opisu: http://www.wydawnictwowam.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwowam.pl/

Monika Pawelec | 2013-10-02
Przeczytana: 02 października 2013

Całun Turyński jest bardzo ważnym symbolem dla chrześcijan, kwestia jego autentyczności nie jest kwestią naukową, lecz kwestią wiary. Z punktu widzenia chrześcijan nie jest istotna autentyczność Całunu, ponieważ stwierdzenie lub zanegowanie jego prawdziwości, nie zmienia niczego w jego symbolice.

Carlo Maria Martini arcybiskup Mediolanu, włoski jezuita, profesor Wydziału Teologicznego w Chieri, stara się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego żadne artystyczne przedstawienie męki Chrystusa, nie wywiera na wiernych tak wielkiego wrażenia, jak Całun.
Punktem wyjścia dla rozważań autora jest werset z Księgi Izajasza

Prawdziwie Tyś Bogiem ukrytym, Boże Izraela Zbawco!
(45,15)

Słowa te, są rozpatrywane przez autora w bardzo szerokim sensie, który (niestety) chwilami może się okazać niezrozumiały dla zwykłego czytelnika. Autor wiele miejsca poświęca zagadnieniu Boga ukrytego, tajemnicy. Bóg ukryty - czyli Bóg, który działa również w ludzkich nieszczęściach i porażkach, ukazując w...