Presja

Tłumaczenie: Robert P. Lipski
Cykl: Tom Thorne (tom 10)
Wydawnictwo: G+J
Good as Dead
joly_fh

Detektyw sierżant Helen Weeks jest przekonana, że ma przed sobą kolejny rutynowy dzień w pracy. Jednak zakupy w sklepiku, który odwiedzała od dawna, kończą się inaczej niż zwykle. Policjantka staje się zakładniczką zdesperowanego sklepikarza, który przeżył osobistą tragedię. Jego syn trafił za zabójstwo do więzienia i tam niedługo potem popełnił samobójstwo. Zbolały ojciec nie wierzy w taką desperację syna i za wszelką cenę pragnie dociec prawdy. Zmusza Helen, aby skontaktowała się z detektywem inspektorem Tomem Thorne’em, i daje mu ultimatum – albo przyprowadzi mu osobę, która zamordowała jego syna, albo poleje się krew i Helen Weeks oraz jeszcze jeden zakładnik, młody pracownik banku, zapłacą życiem za nieudolność policji. Thorne nie ma wyboru, musi odnaleźć mordercę. Zadanie wcale nie będzie łatwe, a czasu jest coraz mniej...

Mark Billingham należy do czołówki autorów powieści kryminalnych. Od kilku lat zdobywa najważniejsze brytyjskie nagrody literackie. Za postać inspektora Toma Thorne'a, uznanego za najciekawszego detektywa, został uhonorowany nagrodą Sherlocka. Wszystkie thrillery Billinghama trafiają na najwyższe miejsca bestsellerów "Sunday Timesa", m.in. Kokon, Mięczak, Ofiary, Podpalona, Zapomniani, Uprowadzony, Tajemnica, Naśladowca, Pułapka i Presja. Na podstawie powieści z Thorne'em nakręcono serial filmowy.

źródło opisu: G+J Gruner&Jahr, 2013

źródło okładki: http://www.gjksiazki.pl/

kasandra_85 | 2013-09-14
Przeczytana: wrzesień 2013

Zaskakujący, rewelacyjny thriller nie mogłam oczu oderwać od książki, tak wciąga, że czyta się szybko trzyma w mocnym napięciu.
Doskonały naprawdę genialny warto przeczytać!!!
Polecam!!!!

Marlena | 2015-05-22
Przeczytana: 21 maja 2015

Detektyw sierżant Tom Thorne zostaje wezwany do kolejnej akcji, którą musi osobiście poprowadzić. Arabski sklepikarz więzi sierżant Helen Weeks i przypadkowego mężczyznę w swoim sklepie. Domaga się rozmowy z sierżantem Tomem Thornem. Detektyw Thorne po przyjeździe na miejsce dowiaduje się, że ma zbadać jeszcze raz sprawę samobójstwa syna porywacza. Zrozpaczony ojciec nie wierzy, że jego dziecko samo odebrało sobie życie. Jeżeli Thornowi nie uda się dowieść prawdy porywacz nie zawaha się poświęcić życie dwojga uwięzionych ludzi.

Skomplikowana sprawa, mało czasu i brak jakichkolwiek informacji, które mogłyby pomóc. Dla Thorna to nie "pierwszyzna". Przystępuje on do swojej pracy. Rezultaty okazują się, jak to u Bilinghama, zaskakujące.

Tom Thorne to sympatyczny detektyw z niepoukładanym życiem osobistym i rozległym doświadczeniem zawodowym. Jego upór, niekonwencjonalne metody śledcze i wiara w prawdę wielokrotnie pomagają mu rozwiązać różne skomplikowane sprawy. Nie bez znaczenia...

myrtij | 2014-04-02
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 01 kwietnia 2014

Książka zaczyna się spokojnie. Policjantka Helen Weeks robi poranne zakupy w tym co zawsze małym sklepiku. Chwilę później ona i jeszcze jeden klient zostają zakładnikami właściciela sklepu. Wybrał tak ryzykowne posunięcie, by zostać w końcu potraktowany poważnie. Kilka miesięcy temu jego syn trafił do więzienia, gdzie niedawno popełnił samobójstwo. Sklepikarz twierdzi, że to było morderstwo i żąda, żeby sprawą zajął się wyznaczony przez niego policjant- Tom Thorne. Nie wypuści zakładników, dopóki nie dowie się kto i dlaczego zabił jego syna. W pobliży sklepiku powstało policyjne centrum dowodzenia, a dla Toma Thorna rozpoczął się wyścig z czasem: rozmowy ze świadkami, znajomymi, personelem więzienia, czytanie akt. Nie jest łatwo udowodnić innemu policjantowi błędy w śledztwie, a cenny czas upływa. Zamknięta na zapleczu sklepu Helen stara się utrzymać sklepikarza i drugiego zakładnika w dobrym stanie psychicznym i nie dopuścić do wybuchu emocji. Nie jest to łatwe zadanie dla osoby,...

Joanna | 2017-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2017

Dziesiąty tom przygód Tom'a Thorne'a, który czytało się tak, jakby to była krótka historyjka na jeden wieczór.
Rewelacyjny klimat, dobry temat, lekkie pióro. Ewidentnie jedna z lepszych pozycji tego autora.
Do końca serii wydane w Polsce zostały 3 tomy, liczę na to, że będą równie wciągające jak "Presja" :)

Kiti | 2013-09-11

Mark Billingham otrzymał wiele nagród za swój cykl o detektywie, który musiał rozwiązać niejedną zagadkę.

Dzień zapowiadał się normalnie. Nic nie zwiastowało zbliżającej się tragedii. Jednak właściciel sklepu miał inne plany. Pod przymusem wyprosił ze sklepu młodocianych klientów, którzy nie chcieli zapłacić za swoje zakupy. Następnie zamknął drzwi na klucz. W środku pozostała detektyw Helen Weeks oraz pracownik banku. Zostali oni zakładnikami desperata, który uważał, że jego syn został zamordowany. Sprawę miał na nowo poprowadzić detektyw Tom Thorne, choć nie należała ona do najłatwiejszych. Nie było wiadomo, ile czasu da mu zdesperowany mężczyzna…

Książka zaczęła się dość ciekawie, choć nie zafascynowała mnie szczególnie. Czytałam jednak dalej i coraz bardziej zagłębiałam się w ten dobrze skonstruowany thriller. Przy okazji doczytałam, że jest to któraś część cyklu, jednak można ją czytać, jako osobny kryminał. Przypomniane są niektóre fakty, więc nic nie stoi na...

rozia | 2014-01-10
Na półkach: Przeczytane, Jagódowe., 2014
Przeczytana: 10 stycznia 2014

Pierwszy raz miałam w ręku tego autora. Fabuła bardzo dobrze przemyślana. Trzyma w napięciu i z zapartym tchem czeka się na więcej.
Detektyw Thorne musi rozwiązazać śmierć pewnego nastolatka, dzięki której uratuje zakładników sklepikarza a jednocześnie ojca nieżyjącego chłopca.
Bardzo zawiła ale też ekscytująca fabuła. Czas tutaj jest najważniejszy ciekawe czy go wystarczy czy też zabraknie?

siaba | 2014-09-19
Przeczytana: 19 września 2014

Jak to kryminał, szybko się czyta, wciąga, żadnych większych przemyśleń nie ma.

Konrad Kapłon | 2013-09-22
Przeczytana: 08 grudnia 2013

Świetna książka. polecam jak najbardziej ją :)

Kasia | 2017-12-06