Sierpniowe dziewczęta'44

historia
joly_fh

Książka Sierpniowe dziewczęta′44 składa się z opowieści ponad 20 uczestniczek Powstania Warszawskiego. Miały zwykle17, 18 lat, nie więcej niż dwadzieścia parę.„Co to znaczy: kobiety w Powstaniu? Myśmy walczyły jak mężczyźni, przeżyłyśmy to samo co oni. Ja nie widzę powodu żeby szukać w tym jakiegoś kobiecego spojrzenia”. „Gdyby mi powiedzieli, że nie jestem żołnierzem, to bym się oburzyła. Ale...

Miały zwykle17, 18 lat, nie więcej niż dwadzieścia parę.„Co to znaczy: kobiety w Powstaniu? Myśmy walczyły jak mężczyźni, przeżyłyśmy to samo co oni. Ja nie widzę powodu żeby szukać w tym jakiegoś kobiecego spojrzenia”. „Gdyby mi powiedzieli, że nie jestem żołnierzem, to bym się oburzyła. Ale znałam swoje miejsce w szeregu”. Kobiety pamiętają i mówią inaczej – więcej w ich opowieściach wspomnień o innych, o bliskich, o kolegach. Ich spojrzenie jest mniej egocentryczne; więcej w nim uważnej obserwacji, szczegółu, a mniej bohaterstwa i fanfar.Trudno powiedzieć ile ich dokładnie było. Łączniczki, sanitariuszki, minerki, peżetki, po prostu żołnierze. Czasem walczyły na pierwszej linii, czasem wykonywały szarą pracę na tyłach: gotowały, prały, opatrywały rannych. Bez nich nie była możliwa ani konspiracja przed Powstaniem, ani samo Powstanie. Ryzykowały tak samo jak ich koledzy i często płaciły tę samą cenę – życie. To jest ich opowieść. Uczestniczki Powstania Warszawskiego mówią o walce, smaku wolności, miłości, śmierci i marzeniach.

źródło opisu: Wydawnictwo Trio, 2013

źródło okładki: http://www.wydawnictwotrio.pl/

allison | 2014-11-05
Przeczytana: 04 listopada 2014

"Sierpniowe dziewczęta '44" to zbiór wspomnień powstańczych. Książka nie ma jednak formy relacji - każda z uczestniczek Powstania Warszawskiego odpowiada na te same pytania sformułowane przez autorkę i - niestety - nie posłużyło to książce. Czytając ją, miałam wrażenie, jakby kobiety były odpytywane przy tablicy, jednak nie to mi najbardziej przeszkadzało; ponieważ wiele przeżyć sanitariuszek i łączniczek było podobnych, odpowiedzi po prostu się powtarzają i to często, a to po prostu bywa irytujące.
Sądzę, że lepiej by było, gdyby każda z bohaterek opowiedziała od początku do końca swoją historię, ale to tylko moje osobiste odczucie.

Nie ulega wątpliwości, że historie przedstawione w książce są bardzo dramatyczne, wzruszające, przerażające, czasem tragikomiczne. Wspominające panie nie epatują jednak krwią, cierpieniem, nie rozrywają szat. Mówią w sposób opanowany. Być może dlatego, że to opowieści po wielu latach, z dystansu, a może dlatego, że to, co w powstaniu nas szokuje lub...

Monika | 2016-04-02

Ulubiona tematyka- Powstanie Warszawskie. Ale przecież już niejedną książkę na ten temat czytałam. Były różne-lepsze, gorsze, zasypujące suchymi faktami, nudne po prostu. No i są książki o Powstaniu takie jak ta. Pasjonujące, wciągające, takie dzięki którym spotykamy się z człowiekiem z krwi i kości. Dziewczyny powstańcze- jak ja Was wszystkie kocham, podziwiam i szanuję!!!

andzia12 | 2013-11-08
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 08 listopada 2013

Świetna książka. Ogromnym atutem jest narracja-uczestniczki powstania same opowiadają jak toczyły się ich losy.

Muminka | 2014-03-15
Przeczytana: 10 marca 2014

Tym razem autorka zgromadziła relacje 20 najmłodszych kobiet, uczestniczek powstania. Średnia wieku to 20-22 lata, ale wśród opowiadających znajdują się nawet piętnastolatki. Z perspektywy tych dziewczątek, łączniczek, sanitariuszek, czasem pielęgniarek, harcerek ledwie wchodzących w okres pokwitania ukazuje się nam przejmujący obraz powstania. Większość lektury to relacje bohaterek podzielone tematycznie, ze skąpym- z czego należy się cieszyć- komentarzem pisarki. Wśród głosów usłyszymy m.in. dwie damy polskiej sceny, artystki, które darzę szczególną estymą- Alinę Janowską, w trakcie powstania 15-16-latkę oraz odrobinę młodszą Krystynę Zachwatowicz- Wajdę. Ten fragment ich bogatego życia do tej pory pozostawał dla mnie białą kartą, więc czytałam z wypiekami na twarzy.

Z relacji wyłania się codzienność powstania, jego krwawe żniwo, odwetowe akcje Niemców równających z ziemią resztki ocalałych budynków w Warszawie. Omówione też są największe niedogodności dla walczących- brak...

Calineczka | 2013-11-08
Przeczytana: listopad 2013

Niesamowicie cenne świadectwo 21 uczestniczek Powstania Warszawskiego. Każda z nich włożyła całe serce w powierzone zadania. Czasami wykazywały się ponadludzkim wysiłkiem, walczyły, opatrywały, przenosiły rannych, w niewyobrażalnie trudnych warunkach przemierzały kanały, uczestniczyły w ekshumacjach. Na ich oczach ginęli bliscy. Rozkaz był rozkazem, który trzeba było wykonać, a pragnienie wolności przyświecało wszystkim działaniom. Każda z nich przyznaje, że Powstanie zostało z nimi do końca życia i zostawiło w nich swój ślad. Książka przejrzyście napisana. Relacje są opisane słowami uczestniczek. Serdecznie polecam, warto przeczytać.

Karola | 2013-11-04

Dla mnie fantastyczna, książka o tyle cenna, że autorka mało miejsca poświęca na swoje wnioski i przemyślenia a bardziej pozwala opowiadać samym uczestniczkom Powstania. To książka o wspomnieniach, miłości, śmierci i walce, z kobiecej strony.

MoniS | 2015-07-16
Przeczytana: 15 lipca 2015

W szkole nigdy nie lubilam historii. Przez wiekszosc roku uczylismy sie o Sredniowieczu i ogolnie bardzo odleglych czasach ktore jakos wcale do mnie nie przemawialy. Kiedy zblizalismy sie do jedynego nteresujacego mnie tematu czyli II Wojny Swiatowej to zawsze byl juz prawie koniec roku szkolnego i niewiele tego omowilismy. Wiec teraz bardzo chetnie sama duzo czytam na ten temat i mimo ze lzy sie kreca w oku i czuje sie przybita to z zacieciem bede oddawac hold tym, ktorzy tak wiele wycierpieli w imie milosci do ojczyzny.

Tym razem, kiedy buszowalam jakis czas temu po bibliotece, moja uwage przykula ksiazka pod tytulem "Sierpniowe dziewczęta'44". Wystarczyl jeden rzut oka do srodka i zdecydowalam ze ja zabieram. Nawet nie przeczytalam opisu na okladce, wiedzialam podskornie ze to cos dla mnie :)

Ksiazka Patrycji Bukalskiej opowiada losy ponad 20 uczestniczek Powstania Warszawskiego, ktore jeszcze niejednokrotnie bardzo mlodziutkie (majace po 14, 15 lat) zotaly rzucone w brutalna...

Przeczytałam już wiele opracowań i biografii dotyczących Powstania Warszawskiego; zwłaszcza tych z kobiecego punktu widzenia. Ale tak pełnej, świetnie dopracowanej lektury o tej tematyce jeszcze nie miałam okazji poznać. Książka absolutnie fenomenalna. Porusza każdy aspekt tak Powstania, jak i życia dziewcząt i młodych kobiet. Wszystko okraszone fotografiami z archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego i prywatnymi zdjęciami łączniczek i sanitariuszek. Gorąco polecam!

Ledzia | 2015-04-27
Przeczytana: grudzień 2013

Powstanie widziane oczami młodziutkich w tamtym czasie dziewcząt. Czyta się ją szybciutko. Odhaczam ja jako kolejną książkę, wzbogacającą wiedzę o Powstaniu Warszawskim. Kto lubi historię tak jak ja, powinien ją przeczytać.

Ola | 2014-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2014

Forma, w jakiej została napisana ta książka ma w sobie coś wyjątkowego. Na początku byłam do tego uprzedzona, wolę raczej zwykłą, tradycyjną narrację, ale z czasem zrozumiałam, że to się tak nie da... Że nie da się przedstawić obrazu Powstania przez jedną, wielką historię. Sedno tego wszystkiego leży właśnie w małych historiach. W każdej z nich z osobna. Gdyby zebrano to wszystko do kupy, zgubiono by to co najważniejsze. To, że każda z tych dziewczyn miała inne lęki, każda miała inne podejście do Powstania, do wolności, do walki. I to, że każda z nich była w tym Powstaniu najważniejsza.