Panna Kreseczka

Seria: Muzeum Książki Dziecięcej poleca
Wydawnictwo: Muza
Bohdan Butenko
Ag2S

55 lat temu duet autorski: Wanda Chotomska i Bohdan Butenko otrzymali od Świerszczyka zlecenie na stworzenie cyklu historyjek.

Co tydzień w latach 1958 i 1959 na ostatniej stronie numeru Świerszczyka ukazywał się kolejny odcinek przygód Panny Kreseczki.

Książka do wspominania, podziwiania i świetnej zabawy

źródło opisu: http://muza.com.pl/

źródło okładki: http://muza.com.pl/

cymelium | 2016-05-02
Przeczytana: 02 maja 2016

Niesamowita lektura. Pozwala na cudowne chwile spędzone z dzieckiem.
Daję tyle gwiazdek za:
- prostotę
- dowcip
- ,,łamanie" języka
- zabawę słowami
- rymy
- klimat
- magię

Panna Kreseczka - coś z niczego, a raczej stwór z kilku kresek i kropek. W czasach laptopów, komórek i internetu Panna Kreseczka nie ma prawa bytu, a jednak.... Jednak bawi, uczy i rozśmiesza. My bawiłyśmy się świetnie czytając na zmianę, na głos i poznając przygody Panny Kreseczki.
Polecamy

Jula | 2013-11-30
Przeczytana: 29 listopada 2013

Pokochałam pannę Kreseczkę od pierwszej strony, bo bardzo brakowało mi w ostatnim czasie książki zabawnej, wesołej i TAKIEJ. Takiej prostej. Dla dzieci? Skąd! Dla każdego.

parfois | 2013-09-12
Przeczytana: 12 września 2013

"Panna Kreseczka" to literatura dziecięca w najlepszym wydaniu. Publikowana w częściach w latach 1958-59 w znanym i cenionym do dzisiaj magazynie Świerszczyk, została wydana teraz w całości dzięki wydawnictwu Muza.

"Panna Kreseczka" to zabawna, wciągająca rymowana opowieść o przygodach namalowanej na płocie dziewczynki składającej się z kropek i kresek. Postanawia ona opuścić swoje pierwotne miejsce zamieszkania i poznać świat oraz odszukać swoją mamę - czarną kredkę. Po drodze spotyka mnóstwo ciekawych mieszkańców naszej planety - zwierząt, ludzi, innych przyborów plastyczno-pisarskich.

Książkę bym porównała - pod względem formy i pomysłu - do przygód o Koziołku Matołku oraz do znanej telewizyjnej bajki Zaczarowany Ołówek. Dzieci ją pokochają, a dorośli będą mogli wrócić do czasów swojego dzieciństwa. Wiersze Wandy Chotomskiej oraz piękne, ożywiające bohaterów ilustracje Bohdana Butenki to prawdziwy majstersztyk. Nic, tylko czytać. I to wielokrotnie.

Waszka | 2013-10-06
Przeczytana: 2013 rok

Zamiast pisać recenzję pozwolę sobie zacytować fragment tej rewelacyjnej książeczki dla dzieci. Gorąco polecam!

"Proszę zacnych czytelników!
Oto stoję na pomniku,
myśląc: "Cóż, nie bądźmy skromni-
zasłuzyło się na pomnik."

Byłam dzielna, mężna byłam,
więc na pomnik zasłużyłam!
Na pomniku będzie skromny
mały napis dla potomnych.

(...) Złota ramka i literki:
TO JEST POMNIK BOHATERKI.
...Bohaterka ze "Świerszczyka"
też ma prawo do pomnika!"

Reniek | 2014-03-03
Na półkach: Przeczytane, Z Bibloteki

Mojemu synkowi nie spodobała się, może za wcześnie, może akurat tak wyszło. Spróbujemy z "Panem Motorkiem", może będzie lepszy efekt ? Uważam że bardzo ciekawy pomysł na bajkę, interesująco przedstawiony.

actagaudi | 2014-02-21
Przeczytana: 15 stycznia 2014

Przygody Panny Kreseczki, trochę łobuzerskiej, jak dzieci, bohaterki, która swoją pogodą ducha i wigorem przenosi dzieci do świata, który jest im znany, ale jednocześnie pozwala im odkrywać go krok po kroku od nowa. Opowieść snuta piórem Wandy Chotomskiej pozwala odkrywać otoczenie w trochę zabawny sposób, kreślony słowami i rymami, uzupełnianymi kredką Bohdana Butenki, który dzięki prostocie kreski przemawia do dziecka w sposób nieskomplikowany, bliski estetyce dziecięcej.

Więcej na: http://actagaudi.wix.com/bezsennadladzieci#!panna-kreseczka/c1cke

Gudrun | 2014-01-20
Przeczytana: 17 stycznia 2014

bomba pod każdym względem, jeszcze nigdy historia z mojego dzieciństwa nie wywołała takiej radości u małej. Panna Kreseczka rządzi bo, narysować ją można samodzielnie i pięknie się rymuje i ma tyyyyyyyle obrazków no i śmieszna jest - wszystko co trzeba żeby chcieć ją czytać non stop.

Emikot | 2018-03-18
Przeczytana: 2015 rok