Polityka zagraniczna Polski 1938-1939. Cztery decyzje Józefa Becka

Wydawnictwo: Oskar, Muzeum II Wojny Światowej
9 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
Huncwotcool

Zasadniczą wartością tej książki jest nowatorskie spojrzenie na kluczowe problemy dotyczące przyczyn wybuchu drugiej wojny światowej. Autor dostrzega i analizuje nie tylko polską perspektywę postrzegania drogi ku konfliktowi oraz jego konsekwencji, ale także punkt widzenia Niemów, Rosjan, Brytyjczyków, Francuzów i przedstawicieli innych nacji. Marek Kornat umiejętnie łączy w swoim tekście faktografię z narracją autorską. Praca jest ważnym, istotnym i nowym głosem w ogólnopolskiej oraz międzynarodowej dyskusji o roli Polski w miesiącach poprzedzających tragiczny wrzesień 1939 r. Lektura tekstu pobudza do refleksji. Autor swoich poglądów bynajmniej nie narzuca Czytelnikowi, ale stara się go zainspirować do samodzielnych przemyśleń. Moim zdaniem w pełni mu się to udaje. Tekst powinien wywołać zainteresowanie szerokiego kręgu czytelników, zarówno zawodowych badaczy, jak i miłośników skomplikowanej historii minionego stulecia.
Dr hab. Mariusz Wołos, prof. UP
W listopadzie 2013 roku książka została uhonorowana nagrodą ministra spraw zagranicznych za najlepszą publikację z zakresu historii polskiej dyplomacji, wydaną w roku 2012.

źródło opisu: Wydawnictwo Oskar, 2012

źródło okładki: http://www.muzeum1939.pl/

Koval | 2013-08-12
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 12 sierpnia 2013

Ocena decyzji podjętych przez polskie elity polityczne i wojskowe w 1939 roku od dawna dzieli badaczy i miłośników historii. Nie brakuje rozważań na temat alternatywnych rozwiązań, które mógł przyjąć nasz rząd w obliczu hitlerowskiego i sowieckiego zagrożenia.
We mnie osobiście panuje przekonanie, że decyzje powzięte wiosną nieszczęsnego roku w Warszawie były jednak trafne, choć to one rzekomo ściągnęły na nasz kraj hekatombę, której oszczędzono większości innych państw.
Zarówno przeciwnikom, jak i zwolennikom tez o możliwych alternatywnych scenariuszach historycznych polecam książkę Marka Kornata. Nie chodzi przy tym o to, do jakich wniosków skłania ta publikacja, czy kogoś finalnie przekona do jednego lub drugiego stanowiska. Praca robi ogromne wrażenie poprzez skondensowanie wiedzy.

Autor podjął próbę naświetlenia trudnego do objęcia tematu polskiej polityki zagranicznej ostatnich kilkunastu miesięcy poprzedzających wybuch wojny. Pozornie pozycja ta nie jest adresowana do ludzi...

Bauero | 2014-04-03
Skrzetuski | 2018-02-02