Just Like Heaven

Okładka książki Just Like Heaven Marc Levy
Okładka książki Just Like Heaven
Marc Levy Wydawnictwo: Simon & Schuster Cykl: A jeśli to prawda... (tom 1) Ekranizacje: Jak w niebie (2006) literatura obyczajowa, romans
A jeśli to prawda... (tom 1)
Et si c'etait vrai...
Simon & Schuster
2000-01-01
2000-01-01
Jeremy Leggatt
Ekranizacje:
Jak w niebie (2006)

Według mnie to książka idealna na lato- piękna i urzekająca historia romantyczna z happy endem ♥️

Marc Levy zabiera nas do San Francisco, gdzie poznajemy dwójkę głównych bohaterów:
Lauren, młodą lekarkę, która w wyniku wypadku zapada w śpiączkę.
Arthur, młody architekt, dla niego nie ma nic niemożliwego, miałam wrażenie, że w tej książce jest Santo Subito🤣
Ale miał trudną historie.
Tych dwoje spotyka się w obecnym mieszkaniu Arthura (wcześniej w mieszkaniu Lauren). Lauren jest tutaj duchem, który jedynie Arthur widzi.

Oczywiście ich początkowa trudna relacja (ciężko uwierzyć, że rozmawia się z duchem) przeradza się we wspólną walkę o to, aby Lauren nie została odłączona od aparatury, a także (jak możecie się domyślać w miłość)
Książka ciepła, lekka, oczywiście jest wyidealizowana i przewidywalna ale urzeka w swojej prostocie. Podoba mi się przede wszystkim koncepcja 😉

Książka oraz film już długo są na rynku, także mysle, że jeśli ktoś chciałby przez chwilę poczytać komedie romantyczną to myśle, że powinien sięgnąć po tę książkę. Nie jest to lektura obowiązkowa, to lektura na spędzenie miłego wieczoru z lekturą.

Lauren, młodą lekarkę, która w wyniku wypadku zapada w śpiączkę.
Ale miał...

Nieznośnie banalna, ale. "Ale" jest takie że dotarłam tylko do momentu gdzie żart, kiedy to amant zaskakuje swoją sekretarkę mówieniem samemu do siebie, powtórzył się piąty raz na tej samej stronie. To nie jest śmieszne, to irytujace i nudne. Amantka zaś jest natarczywa, egocentryczna i niedojrzała - panie doktorki, możecie sobie być już babami lekarkami o ile macie narcyzm dziesięciolatki i ciało dwudziestolatki.
Nuda, lata 90 do udręki.
Może potem się rozkręca, ale szkoda mojego czasu na sprawdzanie.

Czy można zakochać się w duch? Pewnego letniego dnia w swojej szafie miedzy wieszakami Arthur odnalazł piękną, młoda kobietę, która wyznała mu, że miała wypadek samochodowy, a jej ciało leży na piątym piętrze miejskiego szpitala. Nielogiczne, a jednak. Lauren nie umarła ale też nie żyła. Natomiast jako duch kobieta mogła wszystko i wszystko było dla niej dostępne. Znalazła się w mieszkaniu Arthura gdyż mieszkała tam do momentu wypadku. Dla Arthura próba przywrócenia jej światu nadaje sens jego życia. Zakochuje się i pomaga jak umie, ciało wywozi do miejsca do którego nie zaglądał od dwóch dekad, a z duchem ma relacje takie, jakie mają bliscy sobie ludzie. Dla tej oryginalnej pary liczy się tylko dzisiaj, bo wczoraj minęło, a jutra nie ma, a każdego dnia zyskujemy kredyt na 86 400 sekund życia i tylko od nas zależy jak je wykorzystamy. Niezwykle ciekawy pomysł na fabułę sprawił, że jest to fajna lektura dla tak zwanego rozluźnienia.

Lekka książka na jeden wieczór. Łatwo domyśleć się zakończenia ;)

Lekka książka na jeden wieczór. Łatwo domyśleć się zakończenia ;)

To pierwsza książka tego autora, na którą trafiłam. Zachwyciło mnie niecodzienne podejście do historii miłości i wyraźny wątek metafizyczny w - wydawałoby się - zwyczajnej powieści obyczajowej. Od tej pory jestem fanką.

Zmarnowałam już tyle czasu na tą książkę (jest krótka, ale czytanie zajęło mi 2 miesiące),że teraz nie będę też marnowała czasu jeszcze na opinie i streszczę sie:
Nudziarstwo, kicz, harlequin dla naiwnych 13-latek.

Nudziarstwo, kicz, harlequin dla naiwnych 13-latek.

Ten tytuł możecie raczej kojarzyć z filmu niż książki (sama do niedawna nie wiedziałam o istnieniu powieści). Film podobał mi się, lekka i przyjemna komedia romantyczna. Tego spodziewałam się, sięgając po książkę. Jednak dostałam dużo więcej. Lektura okazała się być niezwykle błyskotliwa i nie mam tu na myśli tylko pomysłu na fabułę. Zacznijmy od autora - ta powieść pokazała jak mądrym i obytym człowiek jest, przedstawia mnóstwo zagadnień z zakresu medycyny, przebiegu śledztwa, a także, wcielając się w bohaterów, rozmyśla nad znaczeniem życia i śmierci, młodości i starości. A w dodatku to wszystko napisane w bardzo łatwo przyswajalny i angażujący sposób. Fabułę uważam za nieco gorszą, momentami ciut zbyt idealną, ale główną rolę gra wątek romantyczny, więc nie ma co narzekać. Mimo to książka jest o niebo lepsza od (i tak dobrego w mojej opinii) filmu. Przede wszystkim trzeba podkreślić, że fabuła różni się zupełnie, oczywiście na korzyść książki, gdzie pojawiają się opowieści z perspektyw różnych bohaterów. Trafiła też do mnie bezwarunkowa, bezapelacyjnie prawdziwa i głęboka przyjaźń głównego bohatera z jego wspólnikiem, Paulem. Serdecznie polecam!

Spoko jako odskocznia, ale trochę się nie klei - niby bohater myśli logicznie, ale tak jakby jednak nie do końca mu wychodziło, trochę za bardzo romans ze szczęśliwym zakończeniem, trąci tandetą pod koniec. Ale pomysł fajny.

Lauren była lekarzem pracującym w San Francisco Memorial Hospital. Prowadziła aktywny tryb życia. Podczas prowadzenia samochodu ulega wypadkowi przez co zapada w śpiączkę. Jako duch zjawia się niespodziewanie w mieszkaniu pewnego mężczyzny. Mężczyzna nie jest zachwycony widokiem kobiety - zjawy i pragnie pozbyć się nieproszonego gościa. Początkowo Arthur uważa, iż jest przemęczony i z tego powodu mówi sam do siebie. Jednakże stopniowo jego znajomość z tajemniczą kobietą - zjawą przeradza się w coś głębszego. Arthur postanawia pomóc Lauren w jej problemach. Natomiast Arthura wspiera dobry wspólnik i przyjaciel, Paul.

"Jak w niebie" jest powieścią interesującą, choć niezbyt wymagającą. Niektóre momenty w powieści wydają się być szczególnie interesujące i skłaniające do refleksji ( opowieść Lauren o wielkim darze jakim jest czas ). Sami bohaterowie nie są zbyt skomplikowani podobnie jak sama fabuła. Powieść napisana jest prostym i przystępnym językiem. Nie zalicza się do ambitnej literatury, lecz z całą pewnością może zaciekawić.

Moją uwagę przykuła nietypowa relacja między Arthurem a Lauren, kobietą - zjawą. Arthur próbuje ratować kobietę przed kłopotami. W dodatku sam wiele ryzykuje w swoim życiu. Jednakże darzy Lauren głębokim uczuciem, dzięki czemu jest gotowy na wiele.

Minusem tej powieści jest nieco pośpieszna akcja, przez co historia wydaje się być zbyt krótka i nieco powierzchowna. Brakuje w niej pewnych elementów i głębszych opisów, które mogłyby "uzupełnić" całą historię.

Autorem tej powieści jest francuski pisarz Marc Levy, znany również z powieści takich jak " ( Nie ) pamięć", "Ona i on", "Przeznaczenie", "Złodziej cieni" i innych. Pisze powieści fantasy, kryminalne, obyczajowe, romantyczne a także z pogranicza literatury pięknej.

Polecam tę powieść wszystkim zainteresowanym twórczością Marc'a Levy'ego oraz osobom niezbyt wymagającym.

Cała opinia na stronie: https://moichksiazekswiat.pl/jak-w-niebie

Z początku nie mogłam się wciągnąć, a potem jakoś poszło. Trochę dziwna, trochę śmieszna, ale jednocześnie ciekawa historia ;)

Marc Levy A gdyby to była prawda... Zobacz więcej
Marc Levy Jak w niebie Zobacz więcej